Економіка США пішла в ріст?

Точка зору

Хоча в економіці Сполучених Штатів все ще спостерігається спад, її обсяг вже не скорочується з такою швидкістю, як на початку 2009 року або після розвалу Lehman Brothers у вересні 2008 року. У цьому сенсі можна з упевненістю сказати: все найгірше вже позаду.

Але моє тлумачення доказів розходиться з тлумаченням тих, хто стверджує, що економіка насправді покращується, і що тривалий циклічне пожвавлення, імовірно, почнеться протягом наступних місяців.

Хоча прийнятий на початку 2009 року пакет стимулюючих заходів, який передбачає зниження податків і збільшення урядових асигнувань, і стане тимчасовим поштовхом до зростання, тривалий підйом навряд чи настане раніше 2010 року.

Оптимісти підтверджують свої тези про більш раннє пожвавлення статистичними даними.

Вони зазначають, що будівельна галузь зростає, внутрішні ціни падають повільніше, особисті доходи громадян у першому кварталі 2009 року виросли, споживчі витрати збільшилися, а ринок праці поліпшується.

Але пильний погляд на ці дані є менш обнадійливим. У кожному випадку деталі не підтримують те, на що, здавалося б, вказує заголовок.

У той час як загальні витрати на будівництво недавно виросли всього лиш на 0,3% – менше, ніж похибка вимірювання, витрати на приватне будівництво фактично впали, а житлове будівництво скоротилося на більш істотні 4%.

Аналогічно, внутрішні ціни різко впали на 18,7% за 12 місяців до березня, що не набагато нижче, ніж падіння на 19% за 12 місяців до лютого.

Більше того, особисті доходи виросли в першому кварталі 2009 року тільки завдяки поверненню податків та урядовим пенсіям. Навпаки, зарплати, доходи осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, дивіденди і відсотки – все знизилося.

Аномалія зростаючого споживання, що приводиться в рух тільки поверненням податків і виплатами соціального забезпечення, закінчилася у березні, коли споживчі витрати впали у відповідь на більш низьку зайнятість і падіння трудових доходів. Це підтвердилося зниженням роздрібних продажів у квітні.

І нарешті, продовжує швидко падати зайнятість. Хоча темпи зниження у квітні сповільнилися, половина цього поліпшення була результатом зростання урядової зайнятості завдяки одноразовому найму понад 60 тисяч тимчасових працівників для проведення перепису 2010 року.

Але хоча недавні новини не настільки обнадійливі, як стверджують деякі спостерігачі, протягом наступних кількох місяців ситуація все ж поліпшиться.

Завдяки фінансовим заходам зі стимулювання економіки, які проводить адміністрація Обами, темпи загального економічного спаду скоротяться або навіть відбудеться тимчасове зростання ВВП.

Але при цьому потрібно враховувати, що стимулювання економіки призводить лише до тимчасового підвищення рівня економічної діяльності, а не до тривалого зростання.

У той час як одноразове збільшення з'явиться в офіційній статистиці як тимчасове підвищення темпу зростання, не існує жодних факторів, які б підтримали цю тенденцію протягом наступних кварталів.

Таким чином, у 2009 році Сполучені Штати можуть розраховувати лише на злегка поліпшений рівень валового внутрішнього продукту, а рівень його зростання, ймовірно, повернеться до негативного.

Позитивний ефект пакету заходів стимулювання просто не достатній для того, щоб компенсувати негативний вплив більш низького добробуту сімей, спаду у будівництві, неефективної банківської системи, яка не збільшує кредитування, і падіння цін на житло.

Адміністрація Обами розробила політику протистояння цим негативним наслідкам, але вона не є адекватною для того, щоб перевернути економіку і викликати тривале пожвавлення.

Ці політичні заходи все ще є проектом у стадії розвитку. Якщо їх зміцнити протягом майбутніх місяців – підвищити попит, врегулювати банківську систему і зупинити падіння цін на житло, тоді можна буде сподіватися на початок тривалого пожвавлення у 2010 році.

В іншому разі залишається лише чекати і сподіватися.

Новини

24 Квітня 2024

Інтерпайп пропонує скоригувати систему бронювання працівників

Канада збільшує видобуток залізної руди

Мініекономіки планує пришвидшити підписання промислового безвізу з ЄС

Канада дозволила компанії Airbus використовувати російський титан

Безпілотники атакували меткомбінат у Ліпецьку, якій постачає сталь для російської оборонки

Рада планує надати переваги працюючому “у білу” бізнесу

В енергосистемі зберігається дефіцит електроенергії

Пакистан у березні суттєво збільшив імпорт металобрухту

Сенат США схвалив пакет допомоги Україні на 61 млрд дол

Через недосконалість санкцій російські металурги стали багатшими на $50 млрд

Постачальник китайсьих труб Vorex зриває програму буріння Укргазвидобування

Для відновлення енергосистеми треба запровадити графік підвищення тарифів на електрику – експерт

У березні Україна імпортувала 8,44 тис тонн довгого прокату

Фонд підтримки енергетики України зібрав 410 млн євро

23 Квітня 2024

Уряд виділив додаткові 8 млрд грн на зведення фортифікаційних укріплень

Уряд США спрямував $7 млрд на встановлення сонячних панелей

ВСІ НОВИНИ ⇢