Економіка: зростання, якого нема

Точка зору

До кінця року відбуватимуться колосальні маніпуляції із статистикою, вважає директор економічних програм Центру ім. Разумкова Василь Юрчишин. Уряд демонструватиме успіхи у відновленні економіки. Насправді ж, реальних успіхів немає, а є математичні зловживання.

"Цього року ми будемо мати ще більше маніпулювання і специфічних інтерпретацій економічних показників", – вважає Юрчишин.

 

Що більше – 70% від 100 чи 80% від 90? Виявляється, це одне й те саме. Однак 80% виглядають більш переконливо, особливо якщо не вказується, що вони беруться від числа 90. Це перший тип маніпуляцій, які громадяни спостерігатимуть аж до виборів президента.

На думку економіста, у найближчі місяці крива економічних показників піде різко вгору. Але не тому, що в економіці буде відбуватися щось позитивне, а за рахунок так званого ефекту бази.

"Якщо ми зіставлятимемо вересень 2009 року з вереснем 2008 року, то ми будемо порівнювати з кризовим "дном". Тож у грудні 2009 року ми можемо вийти навіть на плюс. Почуємо чимало оптимістичних виступів. Скажуть, що "уряд працює". Але насправді за рахунок ефекту бази промисловість за рік впаде на 20-25%", – вважає Юрчишин.

Як приклад він навів маніпуляції з показником промислового виробництва – основи економіки України. В останні місяці цей параметр став типовим зразком маніпулювання, тому що показується динаміка зростання місяць до місяця. Це абсолютно некоректно, переконаний економіст.

"Якщо розглядати за період, то ми бачимо, що промислове виробництво досить стійко стоїть на рівні -30% від рівня за той же період 2008 року", – сказав експерт.

Він упевнений: можна говорити, що промисловість пробує дертися вгору, але заявляти про впевнений тренд зростання не можна.

"Чому ми говоримо, що як були внизу, так там і знаходимося? Тому що основні галузі, які у нас формують економічний та експортний потенціал, впали дуже сильно", – зауважив Юрчишин.

Доводи експерта підтверджують дані Нацбанку. Напередодні він опублікував свіжу порцію макроекономічних індикаторів. За даними регулятора, промислове виробництво у січні-березні 2009 року становило 68,1% порівняно з цим же періодом 2008 року. У січні-серпні – уже 70,4%.

Однак промислове виробництво почало падати ще у липні минулого року. У січні-серпні 2008 року воно показувало зростання на 6,1% до аналогічного періоду 2007 року. Але вже в січні-грудні зростання змінилося падінням на 3,1%.

Єдиний привід для оптимізму дає сільське господарство, яке показує приріст. Однак його частка у ВВП країни незначна. Зате роздрібні продажі, які можна порівняти з сільським господарством, показують падіння.

Ще один приклад маніпулювання пов'язаний з індексом споживчих цін. У літні періоди звучали заяви, що інфляція завмерла і відбувається дефляція. Більше того – начебто економіка країни рухається у тому ж напрямку, що і весь світ, де дефляція зараз – це нормальний стан.

Юрчишин навів графік, на якому лінія з'єднує середні арифметичні за останні п'ять років. Вона знаходиться на високому рівні з початку 2009 року до кінця весни, на літо падає, а з осені знову різко зростає.

"Структура економіки залишається без змін, реформи заблоковані. По суті, спостерігаються чіткі сезонні явища. Осінньо-зимовий період пов'язаний з адмініструванням на цінових ринках. Літо – це деяке послаблення у зв'язку із зниженням цін на продукти. Швидше за все, у найближчі місяці розмову про інфляцію уряд вести не буде. Але самої інфляції не минути", – відзначив Юрчишин.

Дані Національного банку підтверджують, що до кінця 2009 року ціни, швидше за все, зростатимуть. Як відомо, у серпні 2008 року інфляція становила 14,8% з початку року, а у грудні – вже 22,3%.

За спостереженнями Юрчишина, реальна зарплата населення нині перебуває на рівні 2007 року. Країна відкинута на два роки назад.

"Швидше за все, ціни не зможуть рости через низьку купівельну спроможність населення, але адміністративно будуть підвищуватися тарифи. Втім, тут важко передбачити, що буде. Або зросте заборгованість, наприклад, з житлово-комунальних послуг, або збільшаться компенсації малозабезпеченим громадянам", – вважає він.

 

 

 
 

 
 

Сергій Лямець

Новини

16 Квітня 2024

Обсяг металобрухту на майданчиках Міноборони до кінця року може сягнути 200 тисяч тонн

Металургійна промисловість Європи потребує 5 млн тонн водню на рік для декарбонізації

МВФ прогнозує зростання ВВП України цьогоріч до 3,2%

Поляки розблокували пункт пропуску Долгобичув-Угринів

Зеленський підписав закон про мобілізацію

Бронювання працює неефективно: кожен шостий працівник мобілізований – Петрук

Акціонери US Steel схвалили злиття з Nippon Steel

Компанія Дерипаски втратить 36% експорту внаслідок нових санкцій США та Великої Британії 

Українські металургійні компанії у березні скоротили експорт напівфабрикатів на 38,7%

Києву загрожують відключення світла за графіком – ДТЕК

Польська JSW скоротить видобуток вугілля на 850 тисяч тонн

АМКР збільшив виплавку сталі на 93% 

За три місяці китайські металурги відвантажили за кордон 25,8 млн тонн сталі

Майже 19 тисяч компаній переїхали по Україні від початку великої війни

Споживання сталі в Україні впало на чверть у 1 кварталі

Нафтогаз готовий викупити весь газ, запропонований українськими видобувниками

ВСІ НОВИНИ ⇢