Нацбанк пояснив причини червневого стрибка інфляції

Економіка Новини Теми дня
Нацбанк пояснив причини червневого стрибка інфляції

Споживча інфляція у червні поточного року прискорилася до 21,5% у річному вимірі. Причина цього полягає у шоках пропозиції, які спричинені повномасштабною війною. Про це у вівторок, 12 липня, повідомив Національний банк України.

“Ідеться, зокрема, про порушення ланцюжків постачання, скорочення пропозиції окремих товарів, збільшення витрат бізнесу, фізичне руйнування потужностей та інфраструктури внаслідок терористичних дій Росії та окупації окремих територій. Інфляційні очікування економічних агентів погіршуються, що створює додатковий ціновий тиск”, – пояснили у регуляторі.

Також там зазначили, що фіксація офіційного курсу гривні до долара США, комунальних тарифів та часткове налагодження постачання продукції стримували зростання цін.

У НБУ наголосили, що темпи зростання цін на оброблені продовольчі товари зросли до 21,5% р/р унаслідок збільшення виробничих витрат бізнесу. Зокрема, зростання цін на м’ясні та рибні продукти, олію, маргарин, борошняні вироби та безалкогольні напої прискорилося. Водночас відзначається уповільнення зростання цін на олію через ефект бази порівняння та більшої пропозиції.

Непродовольчі товари подорожчали до 9,2% р/р через зростання витрат на логістику та підвищений попит на ці товари, оскільки українці поступово повертаються додому.

Вартість послуг також зростала швидше – на 14,3% р/р. Під впливом підвищеного попиту у відносно безпечних регіонах збільшувалася вартість оренди житла, послуг, пов’язаних з ремонтом житла, через дефіцит деяких витратних матеріалів і робочої сили.

У НБУ додали, що через підвищення цін на пальне зросла вартість послуг таксі. Найшвидше дорожчали і медичні послуги, а також послуги салонів краси, кінотеатрів, спортивних закладів та закладів громадського харчування. Водночас низькими темпами зростала вартість послуг готелів та пансіонатів через відсутність туристичного сезону цього року.

Подорожчання сирих продуктів значно прискорилося – до 36,1% у річному вимірі. Зокрема, зростання цін на крупи спричинене вичерпанням запасів та скороченням поставок, на сіль – дефіцитом на внутрішньому ринку внаслідок припинення діяльності, а пізніше – руйнуванням основного видобувного підприємства в Україні. В Україні також швидше зростали ціни на овочі, фрукти та ягоди, цукор.

Експорт трохи пожвавився, що вплинуло на уповільнення темпів падіння цін на яйця та прискорення зростання цін на курятину, молоко та свинину.

Зростання адміністративно регульованих цін прискорилося – до 14,8% р/р. Вагомий внесок у зростання цін у відповідній категорії товарів мало подорожчання алкогольних напоїв через розширення попиту внаслідок ослаблення обмежень на продаж алкоголю у різних регіонах України та звуження пропозиції.

Темпи зростання вартості палива стрімко прискорилися – до 90,9% р/р через високі ціни на нафту, дефіцит палива та великі витрати на логістику.

У Нацбанку також наголосили, що подальше прискорення споживчої інфляції свідчить про посилення інфляційного тиску через війну.

Новини

3 Травня 2024

Польща має заборонити імпорт російської металопродукції через свої порти – експерт

Якщо акциз на пальне підвищують до європейського рівня, варто збільшити й зарплату – експерт

ArcelorMittal планує розширення компанії у Бразилії

Туреччина збільшила експорт арматури на 8,9%

Морські перевезення стимулюватимуть зростання експорту продукції ГМК – НБУ

Великий бізнес з початку 2024 року сплатив майже 160 млрд грн податків 

Україна і Британія починають реалізацію проєктів у сфері зелених інновацій в енергетиці

Nippon Steel знадобиться більше часу для завершення угоди з купівлі US Steel

КНДР відправила до росії балістичні ракети

Японські торгові доми очікують скорочення прибутків від металургійного бізнесу

Реальна собівартість електроенергії для населення становить 3,5 грн – Кучеренко

Міжнародна торгова палата закликала ЄС до діалогу щодо вуглецевого мита

Польща за три місяці імпортувала 378,7 тис тонн сталі 

Уряд зобов’язав УЗ перерахувати 1,5 млрд грн до бюджету

АМПУ отримало нове лоцманське судно для портів на Дунаї

Німеччина у січні-лютому імпортувала 155 тис тонн сталі 

ВСІ НОВИНИ ⇢