З 1 січня 2026 року в Україні розпочала роботу Національна установа розвитку (НУР) – державна фінансова інституція, створена на базі Фонду розвитку підприємництва (ФРП).
Про це повідомила пресслужба Мінфіну.
Закон розроблено у співпраці Мінфіну, ФРП, KfW та консультантів Deloitte, а також узгоджено зі Світовим банк та Європейським Союзом.
«Фонд розвитку підприємництва, який, зокрема, реалізовує державну програму «Доступні кредити 5-7-9%» і довів свою ефективність у забезпеченні економічної стійкості та зростання, став платформою для запуску Національної установи розвитку та подальшої інтеграції України до європейської фінансової екосистеми», – йдеться в повідомленні.
Закон також відкриває шлях до прямої співпраці НУР з ЄС, що дозволить залучати фінансування з європейських програм для підтримки українських підприємців.
НУР працюватиме як фінансова установа з особливим статусом, за принципом «інституції другого рівня», без мети отримання прибутку.
Наголошується, що з прийняттям закону про НУР відбулась трансформація не лише самої установи, а й і трансформація банківської системи з дворівневої у трирівневу, в якій НБУ здійснюватиме реалізацію монетарної політики, а НУР забезпечуватиме доступність фінансування пріоритетних для уряду галузей економіки через банки України.
Її ключова місія – забезпечення доступу мікро-, малого та середнього бізнесу до пільгового фінансування через банки-партнери. Установа має автономне управління, адаптоване регулювання з боку НБУ та повноваження з адміністрування державних програм підтримки бізнесу.
«Національна установа розвитку покликана стати центральним елементом фінансової інфраструктури відновлення України, поєднуючи державну економічну політику, міжнародне партнерство та реальні фінансові можливості для українського бізнесу», – відзначили в міністерстві.