Подробнее Запомнить город


Кому вигідне звільнення Огризка

04.03.09 , fоrpost
размер текста:

Верховна Рада досить несподівано продовжила ротації в уряді, розпочаті відставкою глави Мінфіну Віктора Пинзеника, звільненням керівника міністерства, який, згідно з Конституцією, є фактично «людиною Президента» в Кабміні. 250 народних депутатів позбавили посади міністра закордонних справ Володимира Огризка.

У пояснювальній записці до постанови 4135, зареєстрованої «регіоналом» Василем Кисельовим, вказано дві причини звільнення Огризка. Перша – це «втрата близько 9 тис. квадратних кілометрів континентального шельфу за рішенням Міжнародного Суду в Гаазі» (відправленому у відставку міністру закинули недостатню увагу до відстоювання інтересів України в цьому питанні). Друга причина сформульована досить загально:

«Міністерство закордонних справ на чолі з паном Огризком В.С. просто забуло про розвиток економічної, інвестиційної, гуманітарної співпраці з Росією, а весь порядок денний україно-російських відносин зводить лише до проблемних питань, переговори з яких старанно заводить у глухий кут».

Вочевидь, за цим формулюванням стоїть, зокрема, недавній скандал із епатажними пасажами Віктора Черномирдіна та заявою Огризка про те, що посла РФ (а з ним – і кількох російських консулів) в Україні можуть оголосити персонами нон-ґрата, у відповідь.

І «регіонами», й комуністи вже давно критикували керівника МЗС, насамперед, за досить жорстку позицію по відношенню до Росії (випадок із Черномирдіним – лише одиничний вияв її). Вочевидь, з точки зору цих двох сил головним у зміщенні з посади Огризка було саме це (хоча комуністи в пояснювальній записці до альтернативного проекту постанови про звільнення міністра й говорять про досить серйозні потенційні економічні втрати від рішення Гаазького суду: «За даними розвідки ДП «Чорноморнафтогаз», за 40 кілометрів на південь від острова Зміїного, в акваторії, яку Міжнародний суд визнав такою, що належить Румунії, було розвідано найбільші запаси газу й нафти – близько 10 мільйонів тонн нафти і 100 мільярдів кубометрів газу»). Тож

нічого дивного в одностайному голосуванні КПУ й майже одностайному – Партії регіонів (не віддав свого голосу Сергій Головатий).

А от що стало несподіванкою, так це дії БЮТ – 49 представників блоку (у тому числі – заступники голови фракції Андрій Портнов і Богдан Губський, а також один зі спікерів «сердечних» Валерій Писаренко) підтримали відставку Огризка. Причому

чи не вперше при прийнятті важливого рішення в Раді бютівці продемонстрували відсутність єдиної позиції

(49 – це лише третина фракції).

Коментарі представників БЮТ після голосування лише підтвердили те, що було зафіксовано на табло в сесійній залі. З одного боку, всі заявляли, що на засіданні фракції було прийняте рішення не голосувати. У той же час Олег Ляшко зізнався, що не розуміє, звідки взялися ті 49 «за», Портнов пояснив, що це вияв особистої позиції окремих депутатів, а Микола Томенко взагалі висловив упевненість, що «сердечні» припустилися помилки. Трохи світла на додаткові мотиви «сердечних» пролив перший заступник голови фракції Андрій Кожем’якін, хоча й не голосував сам, розповів, що виявом негативної діяльності Огризка в уряді в очах окремих бютівців стало, зокрема, розповсюдження міністерством по іноземних посольствах директив про роз’яснення критики Кабміну на «газовому» РНБО.

Реакція самої Тимошенко була неоднозначною.

З одного боку, лідер БЮТ заявила, що Огризко на посаді міністра її зовсім не влаштовував, але разом із тим – висловила розчарування, що представники її політичної сили взяли участь у звільненні керівника зовнішньополітичного відомства «сьогодні, коли політична ситуація в країні невизначена, а економічна – важка».

Науковий директор Школи політичної аналітики НАУКМА Олексій Гарань у розмові з кореспондентом висловив думку, що під час голосування за відставку глави МЗС проти Огризка діяли кілька чинників. При цьому політолог вважає рішення Гаазького суду лише приводом.

«Я думаю, що

відставка Огризка – це, безумовно, критика зовнішньої політики Президента,

і тут можна говорити про те, що міністр став жертвою, оскільки був виконавцем цієї лінії, – пояснив Олексій Гарань. – На жаль, українська зовнішня політика дійсно допускає прорахунки, тобто є красиві гасла, є заяви про відстоювання українських національних інтересів, а вони не підкріплюються реальними діями. І це стосується і російського напрямку, і напрямку євроатлантичного».

Не виключає політолог, що участь у голосуванні представників БЮТ спровокувала ще одна помилка міністра.

«Я думаю,

Огризко зробив помилку, коли вв’язався в суперечку між владними структурами всередині країни

– я маю на увазі той циркуляр, який був розісланий по лінії МЗС дипломатичним відомствам за кордоном з вимогою роз’яснень критики уряду. На мою думку,

тут він вийшов за межі того, що має робити МЗС.

Таким чином, до певної міри він теж спровокував реакцію БЮТ», – пояснив науковий директор Школи політичної аналітики НАУКМА.

49 голосів «сердечних» викликали негативну реакцію к колегах БЮТ із коаліції. З’явилась інформація, що Борис Тарасюк і Юрій Ключковський можуть відкликати свої підписи під коаліційною угодою (при цьому у коаліції не буде підтримки більшості фракції НУНС, а відтак нунсівці опиняться поза коаліційним об’єднанням). Представник «Народної Самооборони» Тарас Стецьків прямо звинуватив тимошенківців у доведенні коаліції цим голосуванням до межі розвалу.

Олексій Гарань прогнозує, що відставка Огризка, загострить протистояння по лінії Президент – прем’єр, але разом із тим оцінює шанси на розпад нинішнього коаліційного утворення в парламенті як 50 на 50.

«Якщо ці люди (Тарасюк, Стецьків – ред.) виходять із коаліції й офіційно буде оголошено про те, що коаліція розвалена, то тоді знову виникає примара дострокових парламентських виборів.

А як іти «Нашій Україні – Народній Самообороні» на вибори? З ким іти Тарасюку, з ким іти Стецьківу?»,

– навів можливий аргумент, що може стримати вихід окремих нунсівців із коаліцій (тобто намагання йти проти Тимошенко) політолог.

Як би там не було, звільнення Огризка має принаймні один негативний наслідок для України – воно дозволяє Росії святкувати певну перемогу.

У день звільнення «незручного» для Москви міністра усе той же Черномирдін відзначився черговою заявою в притаманному йому стилі. «Спочатку хай вони думають, а потім говорять, а не мелють язиком», – дуже «дипломатично» порадив російський посол українському МЗС з приводу можливості оголошення його персоною нон-ґрата.

А в Держдумі РФ і не подумали приховувати радість з приводу відставки Огризка.

«Це було єдине правильне рішення – забрати з посади глави МЗС України людину, яка усіма своїми діями прагнула виконати американське замовлення і зруйнувати зв'язки між нашими країнами аж до можливого розриву дипломатичних відносин», – безапеляційно висловив своє бачення внутрішньоукраїнських процесів голова комітету нижньої палати російського парламенту зі справ СНД і зв'язків зі співвітчизниками Алєксєй Островський.

Чим відповість Україна й хто відповідатиме від її імені, наразі не відомо...

... ...
 


Комментарии
комментариев: 0

...
Новости партнеров


Дайджест
В Украине расширен перечень долгов, которые можно взыскивать со счетов граждан в банках, а сами финучреждения стали подключаться к автоматизированной системе списания
Потребление, торговля и внутренние инвестиции остаются важными и наиболее устойчивыми драйверами роста экономики Украины. А это означает заметно возрастающую роль организованного сетевого ритейла. Источник: https://biz.censor.net/r3259384
Обплутали шахрайським павутинням ледь не всі ТЦ Києва: у столиці викрили мережу так званих «кол-центрів» з російським корінням. Аферисти, якими керував Володимир Бова, привласнювали кошти наївних громадян, прикинувшись інвестиційними консультантами. Хто стоїть за масштабним «кидаловом», і як працює ця схема?
Що відбувається на ринку нафтопродуктів після домовленості уряду та трейдерів щодо зниження цін на пальне та боротьби з нелегалами?
13.04.21
13.04.21, GMK Center
СВАМ лишит Украину конкурентных преимуществ – доступа к ресурсам железной руды. СВАМ дискриминирует кислородно-конвертерную технологию, которая использует в качестве основного сырья для производства чугуна и стали железорудное сырье.
13.04.21, Антикор
Коли президент Володимир Зеленський та його команда прийшли до влади, вони обіцяли соціальний ліфт для молоді. І вони його зробили. Уродженець Херсона 1988 року, конвертатор Євген Пуля сміливо може казати, що команда Зеленського надає можливості росту для молоді. Але звичайно не всім, тільки наближеним особам до офісу президента.
12.04.21
30 жовтня 2019 року в Україні набув чинності закон про концесію. Як він змінив правила гри на ринку та чи дозволить оновити інфраструктуру в країні?
09.04.21
Верховная Рада приняла за основу законопроекты о реструктуризации валютных кредитов, многие из которых украинцы взяли еще до мирового кризиса 2008 года, и до кризиса 2014-2015 годов, вызванного агрессией России, когда из-за девальвации гривны суммы валютных займов выросли в разы. Идея в целом выглядит правильно, но что не так с этими законопроектами.
На восьмому році війни з Росією частина українських підприємств продовжує торгувати з РФ та пострадянським простором. Що змушує їх це робити, які переваги у європейських ринків і чому не всі ними користуються?
08.04.21
08.04.21
В июле 2021 года Еврокомиссия опубликует Закон о Carbon Border Adjustment Mechanism. Документ вступит в силу с 2023 года и введет в действие так называемую карбоновую пошлину. Ею будет облагаться вся промышленная продукция, пересекающая границы ЕС, если в цепочке ее производства присутствовал углеродный след.
06.04.21
02.04.21
01.04.21
31.03.21
30.03.21
29.03.21
26.03.21
25.03.21
23.03.21
22.03.21
16.03.21
12.03.21
09.03.21
05.03.21
02.03.21
01.03.21
26.02.21
24.02.21


Жми «Подписаться» и получай самые интересные новости портала в Facebook!