Подробнее Запомнить город


Росія подарувала Україні півмільярда доларів?

размер текста:

Заради Юлії Тимошенко "Газпром" порушив основний принцип своєї політики "бери або плати".

Як стало відомо "Економічній правді", "Газпром" погодився на поставку Україні майже вдвічі меншого обсягу газу, ніж це передбачено контрактом: Україна придбає в першому кварталі близько 2,5 мільярдів кубометрів замість п'яти.

Про це "Економічній правді" розповіли в "Нафтогазі". А цього тижня голова "Газпрому" Олексій Міллер та прем'єр-міністр РФ Володимир Путін заявляли лише про те, що Росія не збирається штрафувати українців за недобір палива у січні та лютому.

Предметом заяв російських чиновників став результат переговорів між Україною та Росією, який було закріплено юридично. "Ми направляли лист з проханням зменшення обсягів, тобто, вони пішли нам назустріч ", - пояснив ЕП прес-секретар НАК "Нафтогаз України" Валентин Землянський, підтвердивши, що цей лист було завізовано без порушень.

У будь-якому випадку, квартальні домовленості набагато важливіші за місячні, оскільки у підписаному газовому контракті є рядок: "За узгодженням сторін можлива зміна місячного обсягу поставки газу у межах квартальних обсягів".

Згідно контракту, за певний місяць можуть бути різні стрибки споживання газу, тоді як в межах кварталу Україна зобов'язалася використовувати не менше 80% законтрактованих обсягів. Тобто, великі обсяги недобору газу у січні та лютому могли би "аукнутися" при розрахунках у березні.

За 5 мільярдів кубометрів газу, законтрактованого на 1 квартал, за ціною 360 доларів за тисячу кубометрів "Нафтогаз" мав заплатити 1,8 мільярда доларів. Згідно з умовами контракту, у разі недобору газу оплачується 80% законтрактованого обсягу, тобто, 1,44 мільярда доларів.

У січні Україна закупила близько 550 мільйонів кубометрів, у лютому - 1 мільярд. За оцінками Валентина Землянського, у березні імпорт також складе приблизно 1 мільярд кубометрів газу.

Таким чином, штрафні санкції за результатами кварталу могли би скласти близько півмільярда доларів. "Газпром" "подарував" їх Україні - чи то із вдячності, що недобори допомогли йому закрити дефіцит газового балансу, чи то через якісь міфічні політичні гарантії - невідомо.

Однак ця "перемога" "Нафтогазу" - тимчасова. Сьогодні компанія веде переговори про офіційне зменшення поставок з 40 до 33 мільярдів кубометров. Без цього просити про поблажки доведеться щокварталу, якщо не щомісяця 2009 року.

А вже на 2010 газовий контракт передбачає поставку на Україну 52 мільярдів кубометрів газу. Щоправда, цей обсяг можна офіційно зменшити на 20%, тобто, до 41,6 мільярдів кубометрів. І для переговорів про це визначено час до 1 липня 2009 року.

Залишається сподіватися, що промисловість України наступного року вже матиме солідніші потреби.

Власне, сам по собі недобір - явище досить поширене в практиці "Газпрому". Наприклад, Туреччина щороку вибирає менше 50% обсягу, запланованого для поставки газопроводом "Блакитний потік", який було вперше повністю заповнено тільки під час січневої газової війни України з Росією.

Так, директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Саприкін розповів "Економічній правді", що з великим споживачем будь-який постачальник працює зазвичай у доброзичливому режимі.

"Якщо постачальнику приходить факс або лист, що ми не можемо вичерпати повний обсяг газу, і просимо не накладати штрафні санкції, то постачальник зазвичай відповідає, що ми не будемо застосовувати штрафів, але наступного місяця просимо не зменшувати споживання", - описує механізм експерт.

Тому дивно звучать заяви російських коментаторів, що "Газпром" змушений був відмовитися від штрафів, які "Нафтогаз України", мовляв, просто не міг сплатити; інакше розпочалася би нова газова війна.

Так чи інакше, у цій метушні проявляються нові хиби підписаного у січні газового контракту. А дотримання "ввічливості" до великих споживачів у випадку Росії та України найменшою мірою залежить від традицій ділової етики.

... ...
 


Комментарии
комментариев: 0

...
Новости партнеров


Дайджест
21.04.21
В Верховную Раду внесли законопроект, который обязывает украинских промышленников за четыре года пройти путь модернизации, которым в Европе шагали несколькими десятилетиями.
20.04.21
Россия закрыла до октября проход через Керченский пролив военным и государственным судам Украины. Перекрытие коммерческого судоходства грозит убытками для промышленности региона.
19.04.21
На початку квітня Україна нарешті спромоглася презентувати проєкт другого Національного визначеного внеску (НВВ2), тобто свої зобов'язання щодо зменшення викидів СО2 до 2030 року, відповідно до Паризької угоди.
16.04.21
В інтерв'ю Бізнес Цензор заступник голови Комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський розповів про причини подовження мита на експорт металобрухту, майбутнє заготівлі і проблеми української металургії через Green Deal у Євросоюзі.
Парламент принял закон о принудительной реструктуризации валютных кредитов. Выгоду получат обеспеченные украинцы, а проиграют — бизнес, клиенты банков и вся страна в целом.
15.04.21
В Украине хотят снизить комиссию, которую банки взимают за обслуживание карт. Такой шаг, по идее, должен привести к снижению цен в магазинах, поскольку ритейлеры признают, что перекладывают свои расходы по эквайрингу на конечного потребителя. Однако эксперты сомневаются, что товары подешевеют.
15.04.21
Семь стран ЕС выступили в защиту равных условий для атомной энергетики в достижении целей Green Deal. Главная задача зеленого перехода - отказ от ископаемых видов топлива, сжигание которых приводит к выбросам СО2. Атомные электростанции абсолютно вписываются в эти требования.
Против членов рейдерской группы Вадима Нестеренко правоохранители также ведут уголовные расследования по фактам гибели 4 человек.
14.04.21
В Украине расширен перечень долгов, которые можно взыскивать со счетов граждан в банках, а сами финучреждения стали подключаться к автоматизированной системе списания
Потребление, торговля и внутренние инвестиции остаются важными и наиболее устойчивыми драйверами роста экономики Украины. А это означает заметно возрастающую роль организованного сетевого ритейла. Источник: https://biz.censor.net/r3259384
13.04.21
12.04.21
09.04.21
08.04.21
06.04.21
02.04.21
01.04.21
31.03.21
30.03.21
29.03.21
26.03.21
25.03.21
23.03.21
22.03.21
16.03.21
12.03.21


Жми «Подписаться» и получай самые интересные новости портала в Facebook!