Подробнее Запомнить город


Нацбанк надрукує гроші для Нафтогазу?

размер текста:

Цього тижня Кабінет міністрів подав у Верховну Раду проект змін до держбюджету-2009. Документ має гучну назву: "Щодо невідкладних заходів із забезпечення енергетичної безпеки України".

У пояснювальній записці до проекту зазначено, що документ створений на виконання рішення РНБО від 10 лютого 2009 року.

Енергетична безпека полягає у тому, що уряд прописав механізм дотування НАК "Нафтогаз України". Завдяки цьому він навіть збільшив доходи бюджету на 6,7 мільярда гривень. Крім того, Кабмін знайшов ще одну підставу для "друку грошей".

Узаконення продажу "фірташівського" газу

Доходи державного бюджету пропонується збільшити з 238,9 до 245,6 мільярда гривень. Уся різниця в розмірі 6,7 мільярда гривень піде у спеціальний фонд держбюджету. При цьому, як розповів "Економічній правді" один з депутатів парламенту, зроблена статистична маніпуляція.

"Уряд переніс ПДВ, який має сплатити "Нафтогаз", з загального до спеціального фонду бюджету. Це 5,5 мільярда гривень. Але ці ж самі гроші він не викреслив з плану збору податку у загальний фонд. Тобто тепер податківці мають додатково знаходити ці гроші", - підкреслив він.

Ще 1,3 мільярда мають бути отримані за рахунок цільової надбавки у розмірі 2% до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності. 411 мільйонів дасть "Нафтогаз" з податку на прибуток, а 200 мільйонів надійдуть у вигляді ПДВ із вироблених в Україні товарів, робіт та послуг.

Зібрані кошти, а також ще трохи - на загальну суму 7,7 мільярда гривень - потрібні для того, щоб через короткий проміжок часу повернути їх "Нафтогазу". З них 6,9 мільярда - це так звана субвенція на компенсацію різниці між цінами закупівлі імпортованого природного газу та його реалізації теплокомуненерго.

"Враховуючи, що ціну на природний газ для підприємств теплокомуненерго на виробництво тепла населенню планується залишити на діючому рівні, а це 872,78 гривні за тисячу кубометрів, виникає необхідність збільшення компенсації "Нафтогазу" різниці між цінами закупівлі імпортованого природного газу та його реалізації суб'єктам господарювання на виробництво теплової енергії, яка споживається населенням", - йдеться у поясненні до законопроекту за підписом першого заступника міністра фінансів Ігоря Уманського.

Це збільшення має скласти від 1,6 мільярда гривень до 6,94 мільярда. Ще 784,6 мільйона гривень уряд витратить, щоб залишити ціну на природний газ для бюджетних установ на рівні минулого року.

Проте, є одне тонке питання. Ці 5,5 мільярда "Нафтогаз" має сплатити за рахунок розмитнення газу, який належить компанії "РосУкрЕнерго" Дмитра Фірташа.

Стає зрозумілим, чому 11 березня Кабмін доручив Державній митній службі розмитнити природний газ, ввезений на митну територію в минулі періоди. Ця стаття змін до бюджету є узаконенням розмитнення проблемного палива.

Нацбанк віддасть незароблені гроші

Уряд вирішив відразу забрати гроші, які Нацбанк мав сплачувати щокварталу. Мова йде про перевищення доходів над видатками НБУ за 2008 рік. Сума в розмірі 4 мільярдів гривень повинна була сплачуватися рівними частинами. Один мільярд з цієї суми вже сплачений. Інші три мільярди уряд хоче отримати до 1 травня.

Але і це не все. Кабмін хоче також отримати авансом гроші, які Нацбанк ще не заробив. Проект змін до бюджету пропонує, що кожного кварталу НБУ має перераховувати до бюджету "перевищення кошторисних доходів над кошторисними витратами поточного року".

Здавалося б, ця умова безглузда. По-перше, ще невідомо, скільки перераховувати, бо гроші ще не зароблені. По-друге, це є банальна емісія, тобто "друк грошей".

Однак у поясненні до законопроекту зазначено наступне: "В умовах кризи потреба банків у коштах для підтримання їх ліквідності значно збільшилась. За січень-лютий 2009 року Нацбанком було надано банкам України кредитів для підтримки їх ліквідності в розмірі 8,7 мільярда гривень, що на 2,78 мільярда гривень більше - ставка рефінансування встановлювалась на рівні 18-22,5% - порівняно з аналогічним періодом 2008 року, коли ставка рефінансування встановлювалась на рівні 14,5-15,5%",- йдеться у документі.

"Також слід зазначити, що облікова ставка Національного банку досить висока (12%) у порівнянні з країнами Європи (1-2%) та США (0-0,25%). Водночас, Міністерство фінансів сплачує Нацбанку кошти доходу за процентними ОВДП, процентна ставка складає 17,5-20%", - підсумовується у пояснювальній записці.

Отже, уряд натякає, що НБУ в цьому році не може не заробити грошей. Але, за словами джерела "Економічної правди" у Верховній раді, існує ще одна перешкода.

"НБУ надав уже майже 70 мільярдів гривень рефінансування. Під це рефінансування він повинен формувати резерви на випадок, якщо банк не поверне гроші. Формування резервів є ні що інше, як зменшення капіталу. Тобто, навіть якщо у першому кварталі НБУ матиме прибуток, за підсумками року він може перетворитися у збиток, бо стан комерційних банків погіршується. Як тоді бути з перерахованим авансом?" - питає депутат.

Врешті решт, за його словами, це порушення профільного закону. Але що ще важливіше, це порушення логіки. "Уряд лізе у кишеню бюджету 2010 року. А що він робитиме наступної весни? Стягувати авансом неіснуючі гроші 2011 року?" - дивується народний обранець.

Нацбанк примусять купувати допемісії НАКів

Ще більшим порушенням є пропозиція змусити НБУ фінансувати збитки державних монополій.

До статті 79 уряд пропонує зробити невеликий додаток. Цей пункт встановлює, що Кабмін може купувати частки у банках, розраховуючись замість грошей облігаціями внутрішньої позики. Це є механізмом так званої рекапіталізації банків за участю держави.

У проекті закону Кабмін пропонує дозволити йому таким же чином купувати акції національних акціонерних компаній. Цей крок, здавалося, доволі безглуздий, бо НАКи і так належать державі. Але депутат пояснив, що суть новації - у купуванні акцій додаткової емісії компаній. За його словами, мова йде про НАКи "Енергетична компанія України", "Нафтогаз України" та "Енергоатом".

"Головне питання - чи змусять Нацбанк купувати ці ОВДП. Теоретично, статтю 84 бюджету, яка зобов'язувала НБУ робити це, вже виключено. Але я впевнений, що саме так і станеться", - підкреслив депутат.

Він зазначив, що це небезпечна пропозиція, оскільки Кабмін втратить контроль над державним боргом та бажання щось змінювати.

"Уряд вже не захоче підвищувати тарифи для населення та теплокомуненерго. Навіщо, якщо можна капіталізувати збитки? Але це хибний шлях. Одна річ рефінансувати банки, з яких виймають депозити. Інша - покривати за рахунок емісії збитки реальних компаній, для яких збитки не означають припинення існування", - зазначив спеціаліст.

На жаль, офіційну думку НБУ дізнатися не вдалося. Представники правління, з якими намагалася зв'язатися "Економічна правда", весь день не знімали слухавку. Можна лише припустити, що Нацбанк не має особливого бажання "друкувати гроші" ще й для підтримки національних компаній.

... ...
 


Комментарии
комментариев: 0

...
Новости партнеров


Дайджест
Россия закрыла до октября проход через Керченский пролив военным и государственным судам Украины. Перекрытие коммерческого судоходства грозит убытками для промышленности региона.
19.04.21
На початку квітня Україна нарешті спромоглася презентувати проєкт другого Національного визначеного внеску (НВВ2), тобто свої зобов'язання щодо зменшення викидів СО2 до 2030 року, відповідно до Паризької угоди.
16.04.21
В інтерв'ю Бізнес Цензор заступник голови Комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський розповів про причини подовження мита на експорт металобрухту, майбутнє заготівлі і проблеми української металургії через Green Deal у Євросоюзі.
Парламент принял закон о принудительной реструктуризации валютных кредитов. Выгоду получат обеспеченные украинцы, а проиграют — бизнес, клиенты банков и вся страна в целом.
15.04.21
В Украине хотят снизить комиссию, которую банки взимают за обслуживание карт. Такой шаг, по идее, должен привести к снижению цен в магазинах, поскольку ритейлеры признают, что перекладывают свои расходы по эквайрингу на конечного потребителя. Однако эксперты сомневаются, что товары подешевеют.
15.04.21
Семь стран ЕС выступили в защиту равных условий для атомной энергетики в достижении целей Green Deal. Главная задача зеленого перехода - отказ от ископаемых видов топлива, сжигание которых приводит к выбросам СО2. Атомные электростанции абсолютно вписываются в эти требования.
Против членов рейдерской группы Вадима Нестеренко правоохранители также ведут уголовные расследования по фактам гибели 4 человек.
14.04.21
В Украине расширен перечень долгов, которые можно взыскивать со счетов граждан в банках, а сами финучреждения стали подключаться к автоматизированной системе списания
Потребление, торговля и внутренние инвестиции остаются важными и наиболее устойчивыми драйверами роста экономики Украины. А это означает заметно возрастающую роль организованного сетевого ритейла. Источник: https://biz.censor.net/r3259384
Обплутали шахрайським павутинням ледь не всі ТЦ Києва: у столиці викрили мережу так званих «кол-центрів» з російським корінням. Аферисти, якими керував Володимир Бова, привласнювали кошти наївних громадян, прикинувшись інвестиційними консультантами. Хто стоїть за масштабним «кидаловом», і як працює ця схема?
13.04.21
12.04.21
09.04.21
08.04.21
06.04.21
02.04.21
01.04.21
31.03.21
30.03.21
29.03.21
26.03.21
25.03.21
23.03.21
22.03.21
16.03.21
12.03.21
09.03.21


Жми «Подписаться» и получай самые интересные новости портала в Facebook!