Подробнее Запомнить город


ЄС остаточно поставить на українську ГТС?

размер текста:

Світла мрія Юлії Тимошенко під назвою "Білий потік" подала перші ознаки життя. До неї доєдналася Грузія, підписавши меморандум з відповідальною за газогін британською компанією White Stream Pipeline.

Цей проект, нагадаємо, має постачати Азербайджанський та Туркменський газ до румунської та української ГТС через Грузію та Чорне море.

Директор корпоративного розвитку консорціуму White Stream Георгій Вашакмадзе розповів "Економічній правді", що Європейський союз фінансує передпроектні роботи, тобто, розробку техніко-економічного обґрунтування (ТЕО), за тою ж схемою, що й "Набукко": щороку нарощуючи обсяги.

Зокрема, з початку 2009 року на дослідження компанії виділено вже 650 тисяч доларів. У цілому ж ТЕО газопроводів коштують кілька мільйонів доларів.

Ці два проекти у пресі, і навіть у заявах українських політиків зазвичай називають конкуруючими.

"До білого потоку ніхто серйозно не ставиться. Навіть з "Набукко" ЄС має проблеми щодо забезпечення його сировиною. Європейська комісія може виділити гроші на якусь там підготовку ТЕО. Це ні про що не свідчить", - песимістично налаштований директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Саприкін.

"За моїми спостереженнями, саме "Набукко" є пріоритетом номер 1 для дослідження Європейською комісією", - додає уповноважений президента з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський.

Однак "Білий потік", за свідченнями проектантів, вигідніший порівняно з "Набукко" через те, що на першій стадії потребує значно меншого обсягу газу. Він починає бути рентабельним уже при 8 мільярдах кубометрів газу на рік, які знайти набагато легше, аніж 26 мільярдів кубометрів для "Набукко".

Для цього, за оцінками Вашакмадзе, потрібно, за приблизними підрахунками, 3,5 мільярди доларів.

Щоправда, зараз і ця сума є проблемною. "Сьогодні досить загострилась боротьба між проектами газопроводів, однак в умовах кризи поки що ані "Набукко", ані, наприклад, "Північний потік" навряд чи будуть реалізовані", - каже Саприкін.

Щоправда, ідеологи "Білого потоку" орієнтуються на перспективу. "Ми не повинні ділити те, що там виробляється, а стимулювати виробництво і входження західних компаній в регіон. Тим більше, що Європа вирішила отримувати 60-120 мільярдів кубометрів газу з південного коридору. Одним "Набукко" тут не обмежитись", - заперечує Вашакмадзе.

Так чи інакше, Азербайджан не чекає реалізації довгострокових проектів, а поки що користується діючими трубами. Весь його газ законтрактовано поставками до Туреччини та Болгарії. А нещодавно ця країна вразила ринок, попередньо домовившись про продаж газу російському "Газпрому".

Щоправда, поки що підтверджено лише плани поставки газу до республіки Дагестан державною нафтогазовою компанією Азербайджану SOCAR.

У четвер Віктор Ющенко проведе зістріч з президентом Азербайджану, однією з тем розмови має стати обговорення перспектив будівництва "Білого потоку".

"Ішлося про постачання газу з 2010 року, однак є певні проблеми з трубою. Це стара труба "Баку - Ново-Філя", якою в радянські часи постачався газ до Азербайджану, приблизно 200 км. узбережжям Каспійського моря. Її треба відновити і запустити в реверсному режимі", - пояснив "Економічній правді" Саприкін.

Що ж до роботи консорціуму іноземних компаній на родовищі "Шахденіз", то вона поки що зорієнтована на газопроводи в обхід Росії. І саме на нього розраховує "Білий потік".

З міжнародною підтримкою у White Stream Pipeline поки що складається погано. В Євросоюзі проект підтримують лише країни східної Європи: Румунія, як майбутній споживач газу, Польща та Литва.

"Ми починали цей проект ще тоді, коли Румунія не була членом ЄС. І тепер вона нас продовжує підтримувати ", - поділився Вашакмадзе.

Проте, за його словами, між Україною та Румунією немає жодної конкуренції щодо того, куди пройде перша гілка газогону. Адже головне зараз - не "потопити" проект, і не створити йому таких проблем з сировиною і з попитом, як у "Набукко".

"Досі скидалось на те, що перші 8 мільярдів кубометрів буде спрямовано до Румунії. Проте тепер, після брюссельських переговорів 23 березня, все може змінитися на користь Феодосійського терміналу", - каже Вашакмадзе.

Довідка:

Проект газопроводу "Білий потік" (White Stream) обговорюється з 2005 року як головний енергетичний проект блоку ГУАМ, і спершу мав назву Georgia-Ukraine-EU gas pipeline (GUEU).

Засновником британської White Stream Pipeline сьогодні виступають ті самі грузинські компанії, які працювали над газопроводами "Баку-Тбілісі-Джейхан" та "Баку-Тбілісі-Ерзурум".

Загальна протяжність труби може сягнути майже 1 тисячі кілометрів, у тому числі грузинською територією - 100 кілометрів, понад 600 кілометрів - дном Чорного моря від грузинської Супси до української Феодосії та ще 200 - українським суходолом.

Альтернативний проект передбачає спершу протягнути газогін до Румунії.

Перший етап включає будівництво протягом 4,5 років труби потужністю 8 млрд. куб. м. За 1,5 року передбачається збудувати другу і третю черги "Білого потоку", збільшивши його потужність до 24 або 32 мільярдів кубометрів на рік.

На цих етапах планується долучити до нової системи транспортування газ, видобутий у Казахстані та Туркменистані. Останній, щоправда, поки що не висловлював особливого ентузіазму на адресу "Білого потоку".

... ...
 


Комментарии
комментариев: 0

...
Новости партнеров


Дайджест
В Украине расширен перечень долгов, которые можно взыскивать со счетов граждан в банках, а сами финучреждения стали подключаться к автоматизированной системе списания
Потребление, торговля и внутренние инвестиции остаются важными и наиболее устойчивыми драйверами роста экономики Украины. А это означает заметно возрастающую роль организованного сетевого ритейла. Источник: https://biz.censor.net/r3259384
Обплутали шахрайським павутинням ледь не всі ТЦ Києва: у столиці викрили мережу так званих «кол-центрів» з російським корінням. Аферисти, якими керував Володимир Бова, привласнювали кошти наївних громадян, прикинувшись інвестиційними консультантами. Хто стоїть за масштабним «кидаловом», і як працює ця схема?
Що відбувається на ринку нафтопродуктів після домовленості уряду та трейдерів щодо зниження цін на пальне та боротьби з нелегалами?
13.04.21
13.04.21, GMK Center
СВАМ лишит Украину конкурентных преимуществ – доступа к ресурсам железной руды. СВАМ дискриминирует кислородно-конвертерную технологию, которая использует в качестве основного сырья для производства чугуна и стали железорудное сырье.
13.04.21, Антикор
Коли президент Володимир Зеленський та його команда прийшли до влади, вони обіцяли соціальний ліфт для молоді. І вони його зробили. Уродженець Херсона 1988 року, конвертатор Євген Пуля сміливо може казати, що команда Зеленського надає можливості росту для молоді. Але звичайно не всім, тільки наближеним особам до офісу президента.
12.04.21
30 жовтня 2019 року в Україні набув чинності закон про концесію. Як він змінив правила гри на ринку та чи дозволить оновити інфраструктуру в країні?
09.04.21
Верховная Рада приняла за основу законопроекты о реструктуризации валютных кредитов, многие из которых украинцы взяли еще до мирового кризиса 2008 года, и до кризиса 2014-2015 годов, вызванного агрессией России, когда из-за девальвации гривны суммы валютных займов выросли в разы. Идея в целом выглядит правильно, но что не так с этими законопроектами.
На восьмому році війни з Росією частина українських підприємств продовжує торгувати з РФ та пострадянським простором. Що змушує їх це робити, які переваги у європейських ринків і чому не всі ними користуються?
08.04.21
08.04.21
В июле 2021 года Еврокомиссия опубликует Закон о Carbon Border Adjustment Mechanism. Документ вступит в силу с 2023 года и введет в действие так называемую карбоновую пошлину. Ею будет облагаться вся промышленная продукция, пересекающая границы ЕС, если в цепочке ее производства присутствовал углеродный след.
06.04.21
02.04.21
01.04.21
31.03.21
30.03.21
29.03.21
26.03.21
25.03.21
23.03.21
22.03.21
16.03.21
12.03.21
09.03.21
05.03.21
02.03.21
01.03.21
26.02.21
24.02.21


Жми «Подписаться» и получай самые интересные новости портала в Facebook!