Подробнее Запомнить город


Населення кличуть на фондовий ринок

размер текста:

Ще на початку березня індекс ПФТС, який відображує сукупну ціну найкращих українських акцій, знаходився на позначці 205 пунктів.

Аналітики різних компаній один поперед одного розповідали, що можливе навіть його падіння до рівня 100, хоча це і безглуздо, і дивно.

Аж потім з'явилися перші угоди на великі суми. Ніби наздоганяючи світові індекси, українські акції почали дорожчати. Всі дивувалися і підозрювали чиюсь гру. Мовляв, хтось хоче підняти ціну, щоб "злити" свої активи якомога дорожче.

Брокери не бачили, чиї гроші могли б реально штовхати ринок вгору. Адже нерезиденти, які давали найбільші оберти в усі попередні роки, надовго залишили Україну.

Але поступово почалася зміна поглядів. Зокрема, торгівці цінними паперами розповідали про компанію "АРТА Інвестиційні партнери". Вона ніби-то одна з перших купила великий пакет акцій.

Оскільки фірма відома тим, що має багато контактів серед нерезидентів, ринок заполонили чутки про повернення в Україну іноземців.

Проте співзасновник компанії Тимур Хромаєв здивувався запитанню "Економічної правди" щодо великих операцій на ринку цінних паперів. "Якщо ми щось і купували, то трохи і для себе", - відповів він.

Втім, з початку квітня зростання стало зовсім швидким. 31 березня індекс ПФТС знаходився на позначці 227,34 пункту. А вже в четвер він досяг 332,8. Обсяги торгівлі теж зростали - це свідчило про більш-менш реальну торгівлю, а не про "дуті" показники.

За словами оглядача FundMarket Олексія Ковальова, ще минулого тижня ринок акцій зростав майже винятково завдяки двом відомим брокерським компаніям.

Одна з них - відома фірма російського походження, інша - велика українська. Аналітики підтверджують, що вони почали "ганяти" акції між собою, і цим підштовхнули ціни вгору. Звісно, факт змови ніхто з них не визнає, але цього від них ніхто і не вимагає.

Згодом інші торгівці зрозуміли, що це шанс. "Зараз до цього процесу вже залучилися усі - навіть ті, хто не вірив, що це серйозно", - підкреслив експерт.

З одного боку, торгівці все ще попереджають про можливий "відкат" індексу ПФТС з сьогоднішніх 332,8 до 200 пунктів. На думку Ковальова, зростання на 70% за два тижні ніяк не може залишитися без корекції, і не на декілька відсотків. З іншого боку, ринок все ще штовхають вгору.

Разом з тим, точиться все більше розмов про прихід на ринок акцій фізичних осіб. Брокери класифікують їх наступним чином.

Перша група - інвестори, які встигли забрати кошти з інвестиційних фондів ще на початку кризи. Весь цей час гроші лежали у них вдома або у банку на депозиті чи у схованці.

Друга група - пересічні громадяни, які забрали свої внески з банків. Цих грошей дуже і дуже багато. За словами голови правління АКБ "Форум" Ярослава Колесника, відтік коштів з банківської системи України з жовтня 2008 року склав 90 мільярдів гривень. "Темпи відтоку збільшуються. Якщо в січні цього року вони склали 4,56%, то в лютому - 5,63%", - зазначив банкір.

В обох випадках більша частина грошей, звичайно, переконвертована у валюту. Зокрема, саме тому люди купують трохи менше доларів. Зараз населення чекає, доки курс гривні стабілізується. Це стане для них сигналом до початку інвестування.

Зараз ще не можна сказати, що такий момент настав. Зовнішнє торговельне сальдо є від'ємним, за боргами теж треба повертати мільярди доларів. В таких умовах говорити про зміцнення гривні доволі складно. Тому головна частина інвесторів все ще чекає, а Нацбанк вигадує, як змусити банки продавати мільярди доларів, які вони зібрали ще восени минулого року.

Крім того, є підозра, що зараз відбувається sucker rally. Так називають ситуацію, коли своїми діями брокери "розганяють" котування акцій, приводять на ринок масових інвесторів, а потім вчасно продають папери зі своїх портфелів. Тому, незважаючи на стрімке зростання ринку, багато хто чекає, чим воно скінчиться.

Проте, зрозумілим є інше - зворотне падіння на усі 70% вже навряд чи можливе. Більшість опитаних експертів сходяться на думці, що справжнє відновлення ринку акцій почнеться лише у кінці року. Цьому є, зокрема, одне пояснення - на 25 жовтня призначений перший тур виборів президента. Аж доки не стане зрозуміло, хто замінить Віктора Ющенка, важко розраховувати на довіру до українських фінансових ринків.

Втім, чутки про повернення інвесторів на ринок акцій не є суцільною вигадкою. Ще в січні учасники ринку говорили, що існує чимало людей, які потроху скуповують невеликі пакети акцій "хороших" компаній. Обвал котувань цих паперів вже відбувся, і вони стали привабливими.

Очевидно, це ще не масове, але вже зростаюче явище. "Зверніть увагу на нову тенденцію. Нерезидентів немає, і ще довго не буде. Але почали потроху інвестувати українські "фізики", - розповів "Економічній приавді" президент інвестиційних фондів КУА "Амадеус" Михайло Ройко.

Він вважає, що так звані блакитні фішки - найкращі акції на ринку - можуть дати непоганий прибуток за короткий час. "Папери першого ешелону мають шанси дуже добре підрости, хоча на акції другого і третього ешелонів це не поширюється", - підкреслив Ройко.

І якщо про надходження грошей на ринок акцій можна говорити лише умовно, то статистика інвестиційних фондів чітко демонструє: люди почали повертатися до ПІФів та КІФів. За даними Української асоціації інвестиційного бізнесу, за тиждень з 9 до 15 квітня зросли активи 21 відкритого фонду з 28-ми. А з середини березня до середини квітня вони навіть дали дохід 4,11%, а з початку року - 0,56%. "Плюсу" у цьому сегменті вже не було давно.

"Наш бізнес починає пожвавлюватися, тому що відбувся істотний відтік коштів населення з банків. Гроші "обпікають руки" сотням тисяч людей. Люди, які живуть не одним днем, отримують шанс відіграти свої втрати від кризи шляхом інвестування у фондовий ринок", - розповів президент КУА "КІНТО" Сергій Оксаніч. Зокрема, його компанія розраховує залучити інвесторів саме на ринок "блакитних фішок", тому вже в травні запускає новий відкритий фонд акцій.

Отже, сьогодні можна чітко говорити про те, що населення потроху почало вкладати гроші у цінні папери. На фоні відсутності нерезидентів, навіть ці невеликі обсяги можуть забезпечити помірне зростання цін. Головне питання - чи зможе збільшення котувань бути достатньо довгим, щоб в акції почали вкладати ключові інвестори, які все ще тримають гроші у валюті?

... ...
 


Комментарии
комментариев: 0

...
Новости партнеров


Дайджест
21.04.21
В Верховную Раду внесли законопроект, который обязывает украинских промышленников за четыре года пройти путь модернизации, которым в Европе шагали несколькими десятилетиями.
20.04.21
Россия закрыла до октября проход через Керченский пролив военным и государственным судам Украины. Перекрытие коммерческого судоходства грозит убытками для промышленности региона.
19.04.21
На початку квітня Україна нарешті спромоглася презентувати проєкт другого Національного визначеного внеску (НВВ2), тобто свої зобов'язання щодо зменшення викидів СО2 до 2030 року, відповідно до Паризької угоди.
16.04.21
В інтерв'ю Бізнес Цензор заступник голови Комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський розповів про причини подовження мита на експорт металобрухту, майбутнє заготівлі і проблеми української металургії через Green Deal у Євросоюзі.
Парламент принял закон о принудительной реструктуризации валютных кредитов. Выгоду получат обеспеченные украинцы, а проиграют — бизнес, клиенты банков и вся страна в целом.
15.04.21
В Украине хотят снизить комиссию, которую банки взимают за обслуживание карт. Такой шаг, по идее, должен привести к снижению цен в магазинах, поскольку ритейлеры признают, что перекладывают свои расходы по эквайрингу на конечного потребителя. Однако эксперты сомневаются, что товары подешевеют.
15.04.21
Семь стран ЕС выступили в защиту равных условий для атомной энергетики в достижении целей Green Deal. Главная задача зеленого перехода - отказ от ископаемых видов топлива, сжигание которых приводит к выбросам СО2. Атомные электростанции абсолютно вписываются в эти требования.
Против членов рейдерской группы Вадима Нестеренко правоохранители также ведут уголовные расследования по фактам гибели 4 человек.
14.04.21
В Украине расширен перечень долгов, которые можно взыскивать со счетов граждан в банках, а сами финучреждения стали подключаться к автоматизированной системе списания
Потребление, торговля и внутренние инвестиции остаются важными и наиболее устойчивыми драйверами роста экономики Украины. А это означает заметно возрастающую роль организованного сетевого ритейла. Источник: https://biz.censor.net/r3259384
13.04.21
12.04.21
09.04.21
08.04.21
06.04.21
02.04.21
01.04.21
31.03.21
30.03.21
29.03.21
26.03.21
25.03.21
23.03.21
22.03.21
16.03.21
12.03.21


Жми «Подписаться» и получай самые интересные новости портала в Facebook!