Подробнее Запомнить город


Росія майже поглинула український фондовий ринок

размер текста:

До придбання Росією українського фондового ринку, по суті, залишився один крок: відкриття кореспондентського рахунку в українському депозитарії, що не вдалося зробити Варшавській фондовій біржі. Це вирішить для росіян проблему обліку прав власності на цінні папери, випущені на території України.

Боротьба за першість між російськими фондовими біржами РТС і Московською міжбанківською валютною біржею (ММВБ) перенеслася з Москви до Києва.

Найбільша в Україні фондова біржа ПФТС у рамках спільного проекту MICEX-NASDAQ OMX-PFTS Ukrainian Project запустила нову торгівельну систему (ТС) PFTS NEXT, яка дозволить клієнтам українських брокерів укладати угоди через інтернет на ринку заявок.

Технічні можливості нового проекту перевищують всі показники старої системи ПФТС, яка підтримує лише ринок котирувань, і де за день може пройти максимум 500 угод.

Нова система здатна обробляти 1,5 мільйона заявок за день, або 5 тисяч за секунду. Варто відзначити, що RTS Plaza, яка встановлена на "Українській біржі" - лише 1,4 тисячі за секунду. Для довідки: РТС володіє 49% акцій УБ.

До торгів у PFTS NEXT може бути допущено 20 тисяч цінних паперів, максимальна кількість користувачів - 10 тисяч. Кліринг і розрахунки за угодами зі 100-відсотковим попереднім депонуванням цінних паперів і грошей будуть здійснюватися, як і раніше, через МФС і НБУ.

Бажання конкурентів ПФТС бути першими змусило представників "Української біржі" заявити про запуск інтернет-трейдингу з 27 березня, тоді як ПФТС призначила цю подію на 28 квітня.

РТС побоюється програти ММВБ, оскільки остання була створена пізніше, ніж РТС, але, запустивши інтернет-трейдинг, вона отримала 99% організованого ринку.

У ПФТС уточнили, що до 15 травня будуть працювати і ринок котирувань, і діюча торгова система, а після цієї дати - тільки PFTS NEXT.

ПФТС спільно з російськими колегами розпочала впровадження MICEX-NASDAQ OMX-PFTS Ukrainian Project ще у червні 2008 року. Такі дії ПФТС були викликані постійними скаргами торговців цінними паперами на погану роботу системи.

Особливо часто це траплялося у пікові моменти, коли ринок різко падає або зростає, що призводило до комерційних втрат трейдерів.

Цікаво, що за кілька місяців до цього рада асоціації ПФТС вирішила реорганізувати ЗАТ "Технічний центр ПФТС" у відкрите акціонерне товариство. Як відомо, ця організаційно-правова форма дає можливість залучати кошти для модернізації шляхом продажу певного пакету акцій.

Голова ради директорів ВАТ "Фондова біржа ПФТС" Ірина Заря не змогла назвати обсяг інвестицій та деталі домовленостей з москвичами, пославшись на конфіденційність інформації, однак припустила, що для реалізації наступних етапів біржа може використати всі можливості публічного товариства.

"Питання зміни акціонерів ПФТС підніматиметься тоді, коли це буде вигідно і оптимально", - сказала вона.

Реалізація другого етапу проекту призначена на третій квартал 2009 року, третього - на другий квартал 2010 року.

За цей час ПФТС планує запустити терміновий, валютний і товарний ринки, впровадити угоди РЕПО, у тому числі на ринку державних цінних паперів, а також удосконалити нову систему в частині клірингових технологій.

При цьому представники Московської міжбанківської валютної біржі допускають входження в акціонерний капітал українського майданчика.

Глава біржової ради УБ Ігор Мазепа розповів "Економічній правді", що вартість торгівельної системи для УБ обійшлася РТС у розмірі внеску до статутного фонду - 12 мільйонів гривень.

За словами віце-президента ММВБ Євгена Еллінського, наразі російська біржа розраховує тільки на партнерські стосунки з ПФТС.

"Зараз нас цікавить синергія українського і нашого ринку, щоб російські й українські інвестори мали доступ до обох ринків", - сказав він.

Крім того, представники ММВБ виявляють великий інтерес до розміщення українських емітентів на їхньому майданчику.

Про подібні наміри останнім часом заявляли західні майданчики, зокрема Варшавська фондова біржа, Віденська та Сінгапурська фондові біржі, NYSE Euronext.

Іноземні біржі будь-якими методами намагалися заманити українських емітентів на свої площадки, аби продати їх активи місцевим недержавним пенсійним фондам, інституційним та приватним інвесторам.

Польський майданчик навіть встиг придбати донецьку біржу "Іннекс" і відкрити повноцінне представництво. Однак всі ці спроби не увінчалися успіхом. Ті українські компанії, які встигли провести IPO до світової кризи ліквідності, віддавали перевагу лондонськіх LSE та альтернативній AIM.

Отже, сьогодні посилюється конкуренція між ММВБ і РТС, які будь-що прагнуть втілити свої амбіції і заволодіти поки що малоліквідним або, як його називають, сміттєвим українським фондовим ринком.

Місцеві ж торговці цінними паперами раз-у-раз використовують слабку інфраструктуру вітчизняного фондового ринку у своїх бізнес-цілях. "Розганяючи" вартість акцій тієї чи іншої компанії до неймовірних розмірів, вони обманюють наївних іноземних інвесторів. З іншого боку, депозитарії загрузли у судових конфліктах, піддаючись корпоративним примхам олігархічних груп.

Ринок цінних паперів є невід'ємною ланкою у функціонуванні економіки. Російська влада вчасно усвідомила його значимість, відвівши сектору окреме місце в рамках державної підтримки на період кризи. Українські ж політики зайняті поділом портфелів.

Отже, до придбання Росією українського фондового ринку, по суті, залишився один крок: відкриття кореспондентського рахунку в українському депозитарії, що не вдалося зробити Варшавській фондовій біржі. Це вирішить для росіян проблему обліку прав власності на цінні папери, випущені на території України.

Що ж трапиться у випадку реалізації так званої синергії обох ринків? Щоб зрозуміти це, варто порівняти основні показники російського та українського ринків.

Сьогодні капіталізація "блакитних фішок", що входять у розрахунок індексу РТС, становить 70,7 мільярдів доларів - 50 найбільш ліквідних акцій. Тоді як у біржовому списку ПФТС - 830 цінних паперів з капіталізацією 24 мільярди доларів.

При цьому з 284 акцій у ПФТС не "сміттєвими" є 20 "фішок" індексу ПФТС. А капіталізація українських chips на 30 квітня 2009 року становила 568,9 мільйони доларів, що становить лише 0,8% від капіталізації індексу РТС.

Цифри говорять самі за себе: український ринок просто потоне в океані російського ринку цінних паперів.

Таким чином, уряд повинен негайно звернути увагу на процеси, що відбуваються на фондовому ринку. В іншому випадку Україна, маючи величезний інвестиційний потенціал, стане фінансовим аутсайдером.

Довідка

Кліринг - підготовка бухгалтерських та облікових документів, необхідних для виконання угод відносно цінних паперів, визначення взаємних зобов'язань, що передбачає взаємозалік, забезпечення і гарантування розрахунків за угодами відносно цінних паперів.

Депонування - передача фізичною або юридичною особою фінансових коштів, або інших цінностей на зберігання до банку. Банк тільки зберігає цінності, але не використовує їх в якості капіталовкладення клієнта.

Угоди РЕПО - угода купівлі (продажу) цінного паперу з зобов'язанням зворотного продажу (купівлі) через визначений строк за ціною, визначеною завчасно. Інакше кажучи, РЕПО - короткочасна позика під залог цінних паперів, частіше за все короткострокових паперів грошового ринку.

... ...
 


Комментарии
комментариев: 0

...
Новости партнеров


Дайджест
21.04.21
В Верховную Раду внесли законопроект, который обязывает украинских промышленников за четыре года пройти путь модернизации, которым в Европе шагали несколькими десятилетиями.
20.04.21
Россия закрыла до октября проход через Керченский пролив военным и государственным судам Украины. Перекрытие коммерческого судоходства грозит убытками для промышленности региона.
19.04.21
На початку квітня Україна нарешті спромоглася презентувати проєкт другого Національного визначеного внеску (НВВ2), тобто свої зобов'язання щодо зменшення викидів СО2 до 2030 року, відповідно до Паризької угоди.
16.04.21
В інтерв'ю Бізнес Цензор заступник голови Комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський розповів про причини подовження мита на експорт металобрухту, майбутнє заготівлі і проблеми української металургії через Green Deal у Євросоюзі.
Парламент принял закон о принудительной реструктуризации валютных кредитов. Выгоду получат обеспеченные украинцы, а проиграют — бизнес, клиенты банков и вся страна в целом.
15.04.21
В Украине хотят снизить комиссию, которую банки взимают за обслуживание карт. Такой шаг, по идее, должен привести к снижению цен в магазинах, поскольку ритейлеры признают, что перекладывают свои расходы по эквайрингу на конечного потребителя. Однако эксперты сомневаются, что товары подешевеют.
15.04.21
Семь стран ЕС выступили в защиту равных условий для атомной энергетики в достижении целей Green Deal. Главная задача зеленого перехода - отказ от ископаемых видов топлива, сжигание которых приводит к выбросам СО2. Атомные электростанции абсолютно вписываются в эти требования.
Против членов рейдерской группы Вадима Нестеренко правоохранители также ведут уголовные расследования по фактам гибели 4 человек.
14.04.21
В Украине расширен перечень долгов, которые можно взыскивать со счетов граждан в банках, а сами финучреждения стали подключаться к автоматизированной системе списания
Потребление, торговля и внутренние инвестиции остаются важными и наиболее устойчивыми драйверами роста экономики Украины. А это означает заметно возрастающую роль организованного сетевого ритейла. Источник: https://biz.censor.net/r3259384
13.04.21
12.04.21
09.04.21
08.04.21
06.04.21
02.04.21
01.04.21
31.03.21
30.03.21
29.03.21
26.03.21
25.03.21
23.03.21
22.03.21
16.03.21
12.03.21


Жми «Подписаться» и получай самые интересные новости портала в Facebook!