Подробнее Запомнить город


Безмитний імпорт нафтопродуктів показав зубик

размер текста:

Ціни на нафтопродукти відразу відреагували на зникнення схем безподаткового імпорту, які панували на ринку протягом чотирьох місяців.

 

Реакція була не на користь споживачів: за три тижні літр бензину А-95 підскочив на 30-40 копійок до 8 гривень, дизель - на 30 копійок до 7 гривень.

Нафтотрейдери кажуть, що це не межа.  Мовляв, холодна зима та заплановане зростання податків можуть ще більше розгойдати ціни.

"Лівела" сплутала карти

Відродження влітку 2010 року "бізонів", названих так через одну з фірм-посередників періоду 1990-х, вмить відкинуло ринок нафтопродуктів на 10-15 років назад. Тоді бюджет не отримував податків від продажу пального, бензин був неякісним, а нафтопереробні заводи простоювали.

У липні суд надав унікальні пільги компанії "Лівела": вона змогла не платити акцизи та імпортне мито. Як наслідок, вже в середині листопада фірма та її "доньки" контролювали 70% ринку, нав'язуючи іншим гравцям свої умови. До здешевлення нафтопродуктів це не призвело, хоча й загальмувало зростання цін.

"Компанія "Лівела" не має своєї роздрібної мережі, тому ділила отриману маржу з оптовиками. Ті, хто не хотів з нею працювати, опинилися у невигідному становищі. Їхня продукція була набагато дорожча, ніж у "Лівели", бо вони податки платили", - пояснив "Економічній правді" аналітик UPECO Олександр Сіренко.

Натомість, якість нафтопродуктів суттєво погіршилася. Від роботи "Лівели" та "доньок" постраждали легальні імпортери нафтопродуктів та нафтопереробні заводи. Приміром, Одеський НПЗ взагалі припинив роботу "до кращих часів".

"Діяльність компаній на зразок "Лівели" підірвала виробництво нафтопродуктів в Україні. Це особливо недоречно після п'яти років підтримки "вільного" імпорту, який "заливав" ринок через нульову імпортну митну ставку. Якщо у 2004 році НПЗ переробили 21 мільйон тонн нафти, то в 2009 році - 11 мільйонів тонн", - відзначив головний редактор журналу Oilmarket Дмитро Мосієнко.

Виграла від роботи "Лівели" лише група "Приват", яка контролює три НПЗ і має найбільш розгалужену мережу АЗС.

Однак з початку 2010 року її став інтенсивно витісняти уряд. Спочатку він змінив технічні умови до компонентних бензинів, які вироблялися на підконтрольному групі Кременчуцькому НПЗ. Це дозволяло економити на акцизах.

Потім Кабмін спробував витіснити групу з одноосібних аукціонів з продажу української нафти і позбавити її контролю над Кременчуцьким НПЗ. Група пручалася і не підпускала нікого до "свого" заводу та придбання "своєї" нафти.

"Лівела" дозволила "Привату" знову отримати конкурентну перевагу. Зокрема, вона імпортувала без мита 80 тисяч тонн азербайджанської нафти, яка була перероблена на Кременчуцькому НПЗ.

Через іншого "бізона" - фірму "Тайстра" - "Приват" "експортував" 20 тисяч тонн пального. Баржа так і не залишила порт, і продукція пішла на внутрішній ринок.

Це дозволило не лише зекономити на акцизах та ПДВ, але й дало компанії право вимагати повернення ПДВ, адже де-юре відбулася експортна операція. Внаслідок роботи "бізонів" бюджет втратив мінімум 3 мільярди гривень.

Безподатковий імпорт так сам раптово припинився, як і розпочався. Рішення суду від 10 листопада позбавило пільг компанію "Лівела" та її доньок.

Щойно "бізони" зникли, як АЗС групи "Приват" підняли ціни на літр пального на 15 копійок. Стали підвищувати ціни і ті гравці, які не працювали з "бізонами", аби покрити попередні  збитки.

 

Більше того, під приводом настання холодів ціни підскочили ще на 10-15 копійок. Мовляв, і нафта у світі дорожчає, і перевозити нафтопродукти стало складніше.

Фактично, оператори ринку намагаються компенсувати свої майбутні збитки за рахунок споживачів, але це в них навряд чи вийде.

Річ у тім, що за чотири місяці безподаткового імпорту оператори накопичили річний запас нафтопродуктів, і тепер його цілком вистачить до лютого, коли оживе сезонний попит. Однак зараз ринок не готовий купувати дорогі нафтопродукти.

Динаміка запасів нафтопродуктів на НПЗ України, жовтень-грудень 2010 року, тисяч тонн

 

А-95

ДП

05.10.10

60

40

27.10.10

40

40

22.11.10

85

70

24.11.10

35

55

02.12.10

35

35

Джерело: журнал "Нафторинок"

"Лівела" може повернутися?

Зростання акцизів на бензин з Нового року на 40%, закладений у податкового кодексу може знову реанімувати оптимізаційні схеми. Найбільше у цьому зацікавлена група "Приват", яку 2011 року можуть позбавити монополії на аукціони української нафти та контролю над Кременчуцьким НПЗ.

Також "Нафтогаз" 2011 року розвиватиме свою систему заправок, тож не виключно, що він буде боротися з групою за контроль над "Укрнафтою". У Податковому кодексі планується збільшити ренту за користування надрами на 40%, що збільшить платежі групи на 1,5-2 мільярди гривень на рік.

Тому не виключно, що у 2011 році відбудуться чергові спроби реанімувати продаж нафтопродуктів через "бізонів".

Зрозуміло, що без підтримки "згори" такі схеми працювати не можуть. Достатньо згадати, як неохоче митники і податківці виконували липневу постанову Кременчуцького суду щодо "Лівели", хоча й подавали апеляцію. Зазвичай подібні рішення Феміди фіскали просто ігнорують. То звідки "волохата рука"?

Компанію "Лівела" пов'язують з народним депутатом-"регіоналом" Володимиром Зубиком. Вперше у парламент він прийшов 2006 року за списком БЮТ і майже відразу вийшов з "помаранчевої" коаліції, чим посприяв її розвалу.

В одному з інтерв'ю депутат мотивував своє рішення тим, що йшов до парламенту від БЮТ, бо йому пообіцяли коаліцію лише з Партією регіонів.

Депутат ще тоді не приховував, що активно дружить з "регіоналами", зокрема, з Володимиром Наконечним та Андрієм Клюєвим. Обидва працювали заступниками мера Донецька у 1995 році.

Перший зараз народний депутат-"регіонал", другий - перший віце-прем'єр в уряді Азарова і власник корпорації "Укрпідшипник". Також Зубик має давні бізнес-зв'язки з групою "Приват".

Чи виправдаються сподівання "Лівели" на нове життя, залежатиме від того, чи будуть покарані високопоставлені чиновники за появу цих оптимізаційних схем.

На початку листопада Віктор Янукович доручив Антимонопольному комітету та правоохоронним органам розслідувати цю справу, однак новин наразі нема.

Сергій Чигир

... ...
 


Комментарии
комментариев: 0

...
Новости партнеров


Дайджест
В інтерв'ю Бізнес Цензор заступник голови Комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський розповів про причини подовження мита на експорт металобрухту, майбутнє заготівлі і проблеми української металургії через Green Deal у Євросоюзі.
Парламент принял закон о принудительной реструктуризации валютных кредитов. Выгоду получат обеспеченные украинцы, а проиграют — бизнес, клиенты банков и вся страна в целом.
15.04.21
В Украине хотят снизить комиссию, которую банки взимают за обслуживание карт. Такой шаг, по идее, должен привести к снижению цен в магазинах, поскольку ритейлеры признают, что перекладывают свои расходы по эквайрингу на конечного потребителя. Однако эксперты сомневаются, что товары подешевеют.
15.04.21
Семь стран ЕС выступили в защиту равных условий для атомной энергетики в достижении целей Green Deal. Главная задача зеленого перехода - отказ от ископаемых видов топлива, сжигание которых приводит к выбросам СО2. Атомные электростанции абсолютно вписываются в эти требования.
Против членов рейдерской группы Вадима Нестеренко правоохранители также ведут уголовные расследования по фактам гибели 4 человек.
14.04.21
В Украине расширен перечень долгов, которые можно взыскивать со счетов граждан в банках, а сами финучреждения стали подключаться к автоматизированной системе списания
Потребление, торговля и внутренние инвестиции остаются важными и наиболее устойчивыми драйверами роста экономики Украины. А это означает заметно возрастающую роль организованного сетевого ритейла. Источник: https://biz.censor.net/r3259384
Обплутали шахрайським павутинням ледь не всі ТЦ Києва: у столиці викрили мережу так званих «кол-центрів» з російським корінням. Аферисти, якими керував Володимир Бова, привласнювали кошти наївних громадян, прикинувшись інвестиційними консультантами. Хто стоїть за масштабним «кидаловом», і як працює ця схема?
Що відбувається на ринку нафтопродуктів після домовленості уряду та трейдерів щодо зниження цін на пальне та боротьби з нелегалами?
13.04.21
13.04.21, GMK Center
СВАМ лишит Украину конкурентных преимуществ – доступа к ресурсам железной руды. СВАМ дискриминирует кислородно-конвертерную технологию, которая использует в качестве основного сырья для производства чугуна и стали железорудное сырье.
12.04.21
09.04.21
08.04.21
06.04.21
02.04.21
01.04.21
31.03.21
30.03.21
29.03.21
26.03.21
25.03.21
23.03.21
22.03.21
16.03.21
12.03.21
09.03.21
05.03.21
02.03.21


Жми «Подписаться» и получай самые интересные новости портала в Facebook!