Подробнее Запомнить город


Уряд наповнює бюджет, вбиваючи малий бізнес?

размер текста:

Підприємець, що має автомобілі, обладнання, оргтехніку, залишки сировини або готової продукції, має це ніби-то ("умовно") продати, відобразити такий продаж у декларації та сплатити відповідну суму ПДВ.

" ...органи державної податкової служби повинні терміново забезпечити анулювання реєстрації платників податку на додану вартість фізичних осіб-підприємців, які перебувають на спрощеній системі оподаткування..."

Це витяг із листа Державної податкової адміністрації своїм місцевим відділенням, про те, як розуміти та застосовувати постанову Кабміну №1118. Цей нормативний акт можна сміливо назвати найнебажанішим для підприємців подарунком до Нового року.

Першими його наслідками для фізичних осіб-підприємців, що були зареєстровані платниками ПДВ, уже стали зриви багатьох угод. Та цим їх втрати не обмежаться.

Фактично, їм доведеться сплатити разовий податок на все майно - тобто, десятки тисяч гривень. А надалі - забути про існування такого явища, як податковий кредит.

У далекому 1998-му тодішній президент Леонід Кучма підписав указ "Про спрощену систему оподаткування". Серед основних його положень - дозвіл фізичним особам-підприємцям сплачувати єдиний податок, який не мав перевищувати двісті гривень на місяць плюс пятдесят відсотків за кожного найманого працівника.

Підприємці звільнялись від інших виплат, як-то податок на прибуток та податок з доходів фізичних осіб, збори на обов'язкове соціальне та державне пенсійне страхування.

Указ не забороняв тим підприємцям, які до переходу на спрощену систему оподаткування були платиками ПДВ, залишатися ними й надалі. Через два роки останню норму підтвердив і Кабінет міністрів, прийнявши власні розяснення до президентського указу.

Зокрема, у постанові №507 від 16.03.2000 містилася така норма: "платниками податку на додану вартість мають право бути також суб'єкти малого підприємництва-фізичні особи. У разі, коли суб'єкт малого підприємництва-фізична особа приймає рішення бути платником податку на додану вартість, на нього поширюється дія Закону України "Про податок на додану вартість".

Саме цю норму 20 грудня 2008 року і скасував уряд Тимошенко. В новій редакції відповідний пункт виглядає так:

"4) суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи, які до переходу на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності були платниками податку на додану вартість, повинні подати до відповідного органу державної податкової служби заяву про анулювання реєстрації їх як платників податку на додану вартість і здати відповідне свідоцтво;"

Постанова Кабміну набрала чинності 30 грудня, а 12 січня Податкова розіслала своїм регіональним відділенням інструкції щодо дій за нових умов. У листі фактично й окреслені основні наслідки урядвих новацій для підприємців.

Так, згідно з пунктом 9.8 статті 9 закону "Про податок на додану вартість", платник податку, в обліку якого на день анулювання реєстрації знаходяться товарні залишки або основні фонди, стосовно яких був нарахований податковий кредит у минулих або поточному податкових періодах, має визнати умовний продаж таких товарів за звичайними цінами та відповідно збільшити суму своїх податкових зобов'язань за наслідками податкового періоду, протягом якого відбувається таке анулювання.

Іншими словами, підприємець, що має автомобілі, обладнання, оргтехніку, залишки сировини або готової продукції, має це ніби-то ("умовно") продати, відобразити такий продаж у декларації та сплатити відповідну суму ПДВ.

Тобто, він повинен терміново виплатити двадцять відсотків вартості всіх активів та пасивів, ПДВ при купівлі яких він відносив до податкового кредиту. Без сумніву, для багатьох підприємців виплата такої суми, та ще й за умов економічної кризи, може означати втрату бізнесу.

Цікаво й інше. Зважаючи на строки прийняття постанови (кінець року), багато підприємців потрапили у своєрідну пастку. Так, виплати величезних сум ПДВ можна було б уникнути, перейшовши на загальну систему оподаткування.

Як відомо, такий перехід можна здійснити "не пізніше, ніж за 15 днів до закінчення попереднього звітного (податкового) періоду (кварталу)" (п. 4 указу президента "Про спрощену систему оподаткування").

Втім, у грудні підприємці традиційно подали заяви щодо спрощеної системи оподаткування 2009 року, сплатили єдиний податок за січень. А отже, як пояснюють у ДПА, вже не мають права перейти на загальну систему оподаткування, та змушені пройти через процедуру анулювання реєстрації платника ПДВ - умовно, продати майно та сплатити податок.

Самі підприємці стверджують, що податківці досить ретельно взялися за постанову Уряду. Інспектори не чекають, поки підприємці покладуть їм на стіл свідоцтва, а самі телефонують ФОПам і вимагають написати заяву про анулювання реєстрації платника ПДВ.

На форумах підприємців з'явилися навіть поради щодо дій за нових умов. Головна ідея - під будь-яким приводом не писати заяву. Найпростіше - казати, що нічого не знаєш про постанову, а коли телефонують з податкової - робити вигляд, що зв'язок поганий і нічого не чути. Найсміливішим пропонують лякати податківців судовими позовами.

Такі поради мають досить вагомі підстави. Так, проти нововведення виступила Рада підприємців при Кабінеті міністрів. За повідомленням прес-служби ради, наразі готується звернення до уряду із законодавчо обгрунтованим проханням скасувати постанову 1118.

А голова цієї організації Оксана Продан порадила ФОПам зачекати з поверненням свідоцтв про реєстрацію принаймні до 21 січня, коли відбудеться засідання уряду, на якому міністри мають переглянути свою постанову. За її словами, таке "зволікання" законодавству не суперечить.

До того ж, у Раді підприємців вважають, що для уникнення непорозумінь з партнерами платникам ПДВ на єдиному податку (фізичним особам) до остаточного вирішення питання з постановою уряду слід обмежити надання податкових декларацій. Оскільки податкові органи можуть їх не визнати.

Позицію підприємців підтримує й експертне середовище. Так, в Інституті економічних досліджень та політичних консультацій "Економічній правді" підтвердили: якщо постанова виконуватиметься, то малий бізнес втратить дуже багато.

"Правова колізія тут дійсно має місце. Дана постанова суперечить закону про систему оподаткування, де передбачено, що зміни ставок оподаткування, механізм справляння податків тощо повинні вноситись саме в закони про оподаткування, і не пізніше, ніж за шість місяців до початку нового бюджетного року", - розповіла "Економічній правді" експерт інституту Катерина Пількевич.

На переконання фахівця, кумулятивний ефект від прийняття постанови 1118 не буде позитивним. Хоча надходження до держбюджету дійсно можуть бути збільшені за рахунок знищення схем, які раніше дозволяли підприємцям мінімізовувати податки.

Зате тепер колишнім фізичним особам-платникам ПДВ, скоріше за все, доведеться перейти на загальну систему оподаткування з відповідними відрахуваннями до всіх соціальних фондів. У кращому випадку.

У гіршому ж це призведе до закриття підприємств або до їх переходу в тінь.

... ...
 


Комментарии
комментариев: 0

...
Новости партнеров


Дайджест
Верховная Рада приняла за основу законопроекты о реструктуризации валютных кредитов, многие из которых украинцы взяли еще до мирового кризиса 2008 года, и до кризиса 2014-2015 годов, вызванного агрессией России, когда из-за девальвации гривны суммы валютных займов выросли в разы. Идея в целом выглядит правильно, но что не так с этими законопроектами.
На восьмому році війни з Росією частина українських підприємств продовжує торгувати з РФ та пострадянським простором. Що змушує їх це робити, які переваги у європейських ринків і чому не всі ними користуються?
08.04.21
08.04.21
В июле 2021 года Еврокомиссия опубликует Закон о Carbon Border Adjustment Mechanism. Документ вступит в силу с 2023 года и введет в действие так называемую карбоновую пошлину. Ею будет облагаться вся промышленная продукция, пересекающая границы ЕС, если в цепочке ее производства присутствовал углеродный след.
Великий бізнес швидко пристосовується до кризових умов. На відміну від малих та середніх підприємців, компанії, які формують цілі галузі, мають достатній запас стійкості. Як під час локдауну в Києві працюють продавці будівельних матеріалів, ресторани та освітні заклади?
08.04.21
По словам министра финансов Сергея Марченко, в ближайшие два месяца МВФ может заключить с Украиной staff level agreement (соглашение на уровне персонала). После этого, "будем делать свою работу, принимать необходимые законы, чтобы получить, наконец, средства". Как видно, подходы не изменились: правительство о чем-то за закрытыми дверями договаривается с Фондом, а затем ставит парламент перед фактом.
06.04.21
Внешняя торговля Украины по итогам I квартала показала внушительный рост в денежном выражении. Несмотря на коронакризис, прогресс налицо, хотя повод для оптимизма не такой и большой, как может показаться на первый взгляд.
На украинском рынке нефтепродуктов сохраняется неопределенность из-за того, что российская "Роснефть" отказывается поставлять в нашу страну свою продукцию. Учитывая, что речь идет примерно о четверти всего дизтоплива и автогаза в балансе Украины, может образоваться дефицит топлива.
02.04.21
02.04.21
Украинская металлургическая отрасль испытывает кадровый голод. Сложная экономическая ситуация, трудовая миграция, низкий спрос на рабочие профессии среди молодого поколения. Ситуацию не спасает высокий уровень заработных плат на меткомбинатах. В 2020 году средняя з/п металлурга была на 20,1% выше, чем средняя по стране. Несмотря на кризис, в прошлом году украинский ГМК практически не снизил темпов производства.
01.04.21
01.04.21, Rail.insider
Для забезпечення справедливих тарифів необхідно зрештою здійснити реформу Укрзалізниці й створити умови для розвитку конкуренції. Вантажні перевезення не повинні покривати збитки від пасажирських перевезень або забезпечувати сплату величезного податку на землю під коліями.
01.04.21
Рада приняла во втором чтении з/п №4543, который призван разблокировать приватизацию крупных объектов, а также в первом чтении з/п № 4020 "О перечне объектов права государственной собственности, не подлежащих приватизации". В бюджет 2021 года заложено 12 млрд грн поступлений от приватизации: 9 млрд грн от продажи крупных объектов госсобственности и 3 млрд грн от малой приватизации.
31.03.21
30.03.21
29.03.21
26.03.21
25.03.21
23.03.21
22.03.21
16.03.21
12.03.21
09.03.21
05.03.21
02.03.21
01.03.21
26.02.21
24.02.21
19.02.21
16.02.21
11.02.21
09.02.21


Жми «Подписаться» и получай самые интересные новости портала в Facebook!