Подробнее Запомнить город


Ціни стрибатимуть цілий рік?

размер текста:

Інфляція-2009 буде характеризуватися високою непередбачливістю, адже дуже залежатиме від курсових коливань. Отож, і боротися з нею уряду доведеться ефективніше, ніж у попередні роки.

Соціальний популізм уряду і бум споживчого попиту 2008 року залишили країні тяжку спадщину.

Рівень інфляції торік сягнув 22,3%, чого не було за останні 8 років. У грудні ціни виросли аж на 2,1%.

Проте, українці намагаються економити. Скорочення економічної активності, зростання безробіття і спад виробництва призвели до різкого зростання негативних споживчих настроїв населення. Причому менше купують не лише дорогої продукції, але й товарів широкого вжитку.

Про цю тенденцію свідчить падіння роздрібного товарообігу. За підрахунками експертів, у січні він скоротиться на 40% відносно грудня. Таких рекордних темпів падіння не було вже років 10!

Якщо продажі і далі будуть так нестримно падати, то продавцям необхідно буде швидше скидати вже неходовий товар за нижчими цінами, і замінювати його на дешевшу продукцію.

Доларовий фактор

Проте ціни на імпортні товари будуть лише зростати. Адже на них і далі впливатиме американська валюта. Через дорогий долар заморські товари не знаходитимуть покупців, через те скоротиться імпорт, частково його заступить українська продукція.

Що стосується продуктів харчування, то гарний врожай минулого року дозволить утримати стабільними ціни на значну частину вітчизняних продуктів харчування - хліб, олію, макаронні вироби, крупи тощо.

Щоправда, овочі, фрукти, рис, чай, кава, шоколад та інші продукти, які здебільшого завозились з-за кордону, будуть дорожчати. Те саме відбудеться і з м'ясо-молочною продукцією, яка виробляється в країні в недостатній кількості, і тому буде компенсуватись за рахунок імпорту.

Енергетичний фактор

Якщо основні товари народного вжитку будуть, здебільшого, дешевшати або дорожчати повільно, то от послуги, переважно, дорожчатимуть. Перш за все, житлово-комунальні, вартість яких напряму залежить від цін на газ, який ми купуємо за "зелені".

Проте, підприємства ЖКХ дорогий російський газ можуть хоч би частково замінити дешевшим мазутом або вітчизняним "блакитним паливом".

У свою чергу, подальше зниження цін на нафту, а відповідно, і нафтопродукти, зробить дешевшими і транспортні послуги. Втім, тут ситуацію теж зіпсував долар, який подорожчав і частково нівелював спад цін на нафтопродукти. Якщо його курс і надалі зростатиме, а нафта знову піде вгору, то ціни на транспортні послуги будуть знову зростати.

За словами керівника групи радників голови НБУ Валерія Литвицького, поки що тарифи на послуги, в тому числі - житлово-комунальні, продовжують інтенсивно зростати на тлі втрати контролю за ціновою політикою природних монополій.

"Зниження цін на пальне поки що не передалось у сегмент роздрібних цін. Інфляцію продовжують підживлювати негативні очікування на тлі нестабільної політичної ситуації і розкручування істерії навколо курсової політику Нацбанку", - висловлюється експерт.

Політичний фактор

Над економікою нависає серйозна загроза дефолту та емісії національної валюти, а отже - високої інфляції. Якщо уряд не зможе знайти грошей на виконання надто оптимістичного бюджету і не наважиться на урізання соціальних витрат, йому доведеться шукати спосіб, щоб запустити друкарський станок.

Навіть якщо Кабмін добре замаскує цю операцію (приміром, шляхом продажу ОВДП Нацбанку), надлишок незабезпечених грошей призведе до стрімкого зростання цін, перш за все, на продукти харчування.

Отримавши пенсії та зарплати, бідне населення почне поповнювати свій спорожнілий споживчий кошик ковбасою, овочами та фруктами. А тоді лише слідкуй за цінниками у магазинах. Навіть якщо Кабмін проведе невелику емісію, то це матиме психологічний вплив на економіку. Знаючи, що в людей з'явились гроші, магазини підвищуватимуть ціни.

Крім того, Уряд сам собі підклав свиню і в Державному бюджеті-2009, який має непристойно великий як для кризи дефіцит - 31 млрд. грн. Де знайти такі гроші в умовах кризи - загадка.

"У Бюджеті 2009 граничний рівень державного боргу збільшився удвічі у порівнянні з проектом, який подано у вересні. Тепер він сягає 192 млрд. грн. Більш того, Кабінет міністрів отримає право необмежено його збільшувати. А це загрожує неконтрольованою емісією грошей", - вважає депутат від Партії регіонів Микола Азаров.

Перший заступник голови секретаріату президента Олександр Шлапак вважає, що у занадто оптимістичному бюджеті вже зараз закладені підстави для високої інфляції.

"Запропоновані у бюджеті внутрішні запозичення у розмірі 70 мільярдів гривень неможливо здійснити протягом 2009 року. Це є ще одне підтвердження того, як популізм на сьогодні розриває систему державних фінансів", - вдається до критики Шлапак.

В той же час, не треба забувати, що Мінфін поки очолює Віктор Пинзеник - лютий ворог емісії та інфляції, який уже вступав у конфлікт з прем'єркою щодо занижених макропоказників держбюджету. Але якщо Тимошенко звільнить його, то на заваді емісії стоятиме лише НБУ, парламент та МВФ.

Які прогнози

МВФ та Світовий Банк прогнозують інфляцію в 17-18% проти закладених у бюджеті 9,5%. Можна було б очікувати й меншого рівня, проте, нажаль, країна надто "підсіла" на імпортну голку, що б за один рік провести масове імпортозаміщення.

Інфляція-2009 буде характеризуватися високою непередбачливістю, адже дуже залежатиме від курсових коливань. Отож, і боротися з нею уряду доведеться ефективніше, ніж у попередні роки. Різноманітні меморандуми з виробниками, товарні інтервенції та методи монетарного таргетування інфляції, скоріш за все, будуть неефективними.

Долати цінову нестабільність доведеться шляхом жорсткого скорочення соціальних витрат і спрямування грошей на інвестиційні проекти. Але чи готова до цього держава?

... ...
 


Комментарии
комментариев: 0

...
Новости партнеров


Дайджест
Верховная Рада приняла за основу законопроекты о реструктуризации валютных кредитов, многие из которых украинцы взяли еще до мирового кризиса 2008 года, и до кризиса 2014-2015 годов, вызванного агрессией России, когда из-за девальвации гривны суммы валютных займов выросли в разы. Идея в целом выглядит правильно, но что не так с этими законопроектами.
На восьмому році війни з Росією частина українських підприємств продовжує торгувати з РФ та пострадянським простором. Що змушує їх це робити, які переваги у європейських ринків і чому не всі ними користуються?
08.04.21
08.04.21
В июле 2021 года Еврокомиссия опубликует Закон о Carbon Border Adjustment Mechanism. Документ вступит в силу с 2023 года и введет в действие так называемую карбоновую пошлину. Ею будет облагаться вся промышленная продукция, пересекающая границы ЕС, если в цепочке ее производства присутствовал углеродный след.
Великий бізнес швидко пристосовується до кризових умов. На відміну від малих та середніх підприємців, компанії, які формують цілі галузі, мають достатній запас стійкості. Як під час локдауну в Києві працюють продавці будівельних матеріалів, ресторани та освітні заклади?
08.04.21
По словам министра финансов Сергея Марченко, в ближайшие два месяца МВФ может заключить с Украиной staff level agreement (соглашение на уровне персонала). После этого, "будем делать свою работу, принимать необходимые законы, чтобы получить, наконец, средства". Как видно, подходы не изменились: правительство о чем-то за закрытыми дверями договаривается с Фондом, а затем ставит парламент перед фактом.
06.04.21
Внешняя торговля Украины по итогам I квартала показала внушительный рост в денежном выражении. Несмотря на коронакризис, прогресс налицо, хотя повод для оптимизма не такой и большой, как может показаться на первый взгляд.
На украинском рынке нефтепродуктов сохраняется неопределенность из-за того, что российская "Роснефть" отказывается поставлять в нашу страну свою продукцию. Учитывая, что речь идет примерно о четверти всего дизтоплива и автогаза в балансе Украины, может образоваться дефицит топлива.
02.04.21
02.04.21
Украинская металлургическая отрасль испытывает кадровый голод. Сложная экономическая ситуация, трудовая миграция, низкий спрос на рабочие профессии среди молодого поколения. Ситуацию не спасает высокий уровень заработных плат на меткомбинатах. В 2020 году средняя з/п металлурга была на 20,1% выше, чем средняя по стране. Несмотря на кризис, в прошлом году украинский ГМК практически не снизил темпов производства.
01.04.21
01.04.21, Rail.insider
Для забезпечення справедливих тарифів необхідно зрештою здійснити реформу Укрзалізниці й створити умови для розвитку конкуренції. Вантажні перевезення не повинні покривати збитки від пасажирських перевезень або забезпечувати сплату величезного податку на землю під коліями.
01.04.21
Рада приняла во втором чтении з/п №4543, который призван разблокировать приватизацию крупных объектов, а также в первом чтении з/п № 4020 "О перечне объектов права государственной собственности, не подлежащих приватизации". В бюджет 2021 года заложено 12 млрд грн поступлений от приватизации: 9 млрд грн от продажи крупных объектов госсобственности и 3 млрд грн от малой приватизации.
31.03.21
30.03.21
29.03.21
26.03.21
25.03.21
23.03.21
22.03.21
16.03.21
12.03.21
09.03.21
05.03.21
02.03.21
01.03.21
26.02.21
24.02.21
19.02.21
16.02.21
11.02.21
09.02.21


Жми «Подписаться» и получай самые интересные новости портала в Facebook!