Подробнее Запомнить город


Чи варто інвестувати в публічні фонди?

размер текста:

Вкладення в інвестиційні фонди досягли точки безглуздості. Дохід від облігацій буде "з'їдено" інфляцією та курсовими коливаннями. Акції коли-небудь виростуть, але купувати їх сьогодні немає сенсу.

За тими ж цінами, якщо не нижче, вони будуть доступні ще мінімум у липні. А якщо справдяться песимістичні прогнози, то можна буде купувати акції за тими ж цінами ще 2010 року.

ПІФ, КІФ ой-ой-ой

Реальний стан ПІФів і КІФів видно з оголошень на сайті по пошуку роботи. "Дизайнер - 1000 $", "Головний бухгалтер - 3000 грн", "Інвестиційний керуючий - 1000 грн".

Хоча ще рік тому це була одна з найбільш модних професій. Однак ще навесні 2008 року з інвестиційних фондів почався відтік грошей. Всього за кілька місяців інвестиційна індустрія майже померла.

До кінця грудня більшість ПІФів і КІФів, що працюють з населенням, пішли "в мінус". Вкладники втратили до 76% вкладених грошей.

Глибше всіх впали фонди акцій. Їхні керуючі до самого останнього моменту сподівалися, що на ринок повернуться гроші, і відбудеться зліт прибутковості.

Однак цього так і не сталося - ні влітку, ні восени. До листопада більшість з них дізналися, що 50-70% вартості активів уже втрачена. У багатьох фондів акцій залишилися буквально 50-70 клієнтів.

Лише облігаційні фонди принесли своїм вкладникам прибуток - приблизно до 30% річних. Але і це не можна назвати успіхом.

По-перше, з кінця минулого року існує реальна небезпека масових дефолтів підприємств, що випустити облігації. З загальної впевненості, що панує на ринку, основна хвиля невиплат і банкрутств ще попереду.

По-друге, за підсумками 2008 року девальвація привела до обезцінення гривні на 60%, а інфляція "з'їла" купівельну спроможність зароблених грошей.

На тлі таких "успіхів", в кінці минулого року інвестиційні компанії жили надією на майбутнє.

"Особливістю цієї кризи стало те, що практично всі інструменти показують негативний результат. Але, разом з тим, зростає їх потенційна прибутковість. Так уже зараз можна купити облігації хороших емітентів за дохідністю 25 - 30%. Акції у довгостроковому горизонті мають також прекрасні перспективи", - говорив ще у листопаді минулого року фінансовий аналітик Parex Asset Management Ukraine Ігор Савчук.

Інші експерти, на диво, майже не радили вкладати гроші у фонди. Директор з інвестицій КУА "АРТ-Капітал Менеджмент" Володимир Оваденко наприкінці минулого року підкреслював, що в умовах кризи основне завдання - не заробити, а зберегти.

"Як варіанти можна розглянути: готівка - кошик валют, валютні та гривневі депозити (якщо довіряєте банку), ОВДП, золото в злитках, акції (останнє - якщо горизонт інвестування кілька років)", - підкреслював він.

Безглуздо

Вкладення в інвестиційні фонди досягли точки безглуздості. Не має сенсу вкладати гроші навіть в облігаційні фонди. За оцінками Національного банку, в 2009 році інфляція становитиме мінімум 15%. Якщо додати до цього ризики масових дефолтів і продовження девальвації, облігаційні фонди перетворюються в безглуздий інструмент.

Ще більш безглузді фонди акцій. Купувати їх сьогодні немає сенсу. За тими ж цінами, якщо не нижче, вони будуть доступні ще мінімум у липні. А якщо справдяться песимістичні прогнози, то можна буде купувати акції за тими ж цінами ще в 2010 року.

"Наш прогноз на 2009 рік передбачає два сценарії. У рамках обох, на початку року закладено зниження показників фондового ринку. Поточна ситуація розвивається в руслі наших очікувань, тому немає підстав для того, щоб ми коректували наш річний прогноз. Ми, як і раніше зберігаємо для консервативних інвесторів рекомендацію залишатися поза ринком, так як учасники ринку вже неодноразово помилялися при спробах піймати "дно" і "відскок" ринку", - йдеться в аналітичному огляді КУА "УкрСіб Ессет Менеджмент", присвяченому ринку акцій.

Аналітики УкрСібу рекомендують запастися терпінням і чекати стійких сигналів про оздоровлення економіки. Поточна ринкова кон'юнктура, на погляд аналітиків компанії, залишає поле тільки для короткострокових операцій.

Згідно з базовим сценарієм компанії, до кінця року індекс ПФТС виросте з нинішніх рівнів 250-275 пунктів до 350 пунктів. Однак песимістичний сценарій передбачає його падіння до 100 пунктів, з невеликим відскоком до кінця року.

У січні індекс ПФТС втратив 9% і закрився на рівні 275 пунктів. Спостерігалася мінімальна активність як з боку покупців, так і в таборі продавців.

"Учасників ринку вже не дивує денний оборот по акціях у ПФТС на рівні 100-300 тисяч доларів. А сплески обсягів торгів до десятків мільйонів при ближчому розгляді є наслідком поодиноких великих угод, що не мають нічого спільного з портфельними інвестиціями і ринковими настроями", - йдеться в звіті "УкрСіб Ессет Менеджмент".

У лютому, за оцінками аналітиків, не очікується перелому низхідного тренду, так як серйозне погіршення макроекономічної ситуації визначає середньострокові перспективи ринку акцій, а поточне погіршення умов у фінансовому секторі (дефіцит ліквідності, ризики нової хвилі девальвації) є додатковим чинником дестабілізації. Уже в лютому індекс ПФТС може опуститися до 200-220 пунктів.

Експерти рекомендують

"Економічна правда" провела опитування представників керуючих компаній. Перш за все, цікавило, як вони бачать перспективи вкладення грошей у ПІФи і КІФи 2009 року.

На відміну від оцінок "Економічної правди", багато хто з них все ж таки рекомендує вкладати у фонди. Але все підкреслюють, що при цьому потрібно робити це максимально обережно.

Олексій Дударенко, керуючий активами Parex Asset Management Ukraine

- На ринку ІСІ в цьому році ми не очікуємо якоюсь сильною активізації. Однозначно, рік буде далеко не найкращим.

В якості об'єкта для інвестування можна розглядати фонди облігацій. В цілому, дохід фондам будуть приносити переважно інструменти з фіксованою прибутковістю, і то тільки в тому випадку відсутності дефолтів.

На даний момент прибутковість ОВДП зі строком обертання до 1 року перебуває в діапазоні від 25 до 32% (з погашенням у кінці року) річних, прибутковість депозитів складає близько 18-21%, якщо не брати банки з високим рівнем ризику.

Прибутковість по корпоративних позиках знаходяться в досить широкому діапазоні від 35% до "нескінченності", це може бути і 50, і 80, і 100, і 200% річних.

Тому, можемо проаналізувати варіант облігаційного фонду (що стало можливим після внесення змін до законодавства), в який інвестори вкладають гроші, і фонд здійснює придбання в поточний момент.

За зваженої консервативної стратегії, що передбачає мінімальну частку надійних корпоративних позик і більшу частину ОВДП та депозитів у портфелі, дохідність може становити на рівні 30% річних.

Якщо ж розглядати варіант, коли інвестори регулярно виймають гроші з фонду, то він буде змушений реалізовувати активи. На даний момент це можливо тільки з дуже великим дисконтом, і, безумовно, буде призводити до значних збитків. У такому випадку, навряд чи взагалі можна говорити про позитивну прибутковості.

Перспективи ринку акцій в цьому році досить туманні. Економіка ще далека від нижньої точки спаду, а тому оптимізму в інвесторів не так багато, щоб активно вкладати в українські папери. Ліквідність на ринку акцій на даний момент відсутня.

Активності немає і, практично, не буде, принаймні, у першій половині року, оскільки інвестори продовжують залишати український ринок акцій. Інтерес до ринку і задатки зростання, які могли б виникнути до кінця року, можуть бути нівельовані зростанням політичної напруженості у зв'язку з майбутніми на початку 2010 року виборами Президента.

Володимир Оваденко, директор з інвестицій КУА "АРТ-КАПІТАЛ Менеджмент"

- До кінця року продовжиться відтік коштів з фондів. Збалансовані фонди, швидше за все, зможуть показати позитивну прибутковість. Цікаві активи - короткі (з погашенням у поточному році) державні облігації внутрішнього і зовнішнього позик.

Зараз спрогнозувати прибутковість для інвесторів не реально. Думаю, що вона буде позитивною.

Перспективи фондів акцій в поточному році - туманні. Зараз не час інвестувати в акції. Можливо, через квартал-два ситуація зміниться.

Якщо є бажання і можливість заморозити кошти на кілька років, якщо це невелика сума від заощаджень, коли схильність до ризику висока - можна і сьогодні вкладати гроші у фонди.

Реально ж сигнал, який скаже, що вже можна вкладати, - це стабілізація валютного курсу та відсутність катастрофічних очікувань населення.

Дмитро Мошкало, віце-президент та інвестиційний керуючий Foyil Asset Management Ukraine

- На поточний момент, ситуація на фондовому ринку характеризуються повною відсутністю інтересу до українських активів з боку закордонних інвесторів. Це обумовлено наступними причинами:

- Загрозою подальшої девальвації гривні, що обумовлює автоматичне зниження вартості всіх гривневих активів та акцій українських емітентів;

- Політичною невизначеністю;

- Недозволеної банківської кризи;

- Відсутністю ознак відновлення попиту на сировинну групу товарів на міжнародних ринках.

У цій ситуації найбільш цікаві облігації. Однак необхідно дуже ретельно підходити до вибору окремо взятих емітентів. Даний інструмент може принести до 50% дохідності у гривні.

Якщо будуть закриті всі перераховані моменти, ринок акцій може очікувати дуже непоганий ріст. У будь-якому випадку, зниження прибутковості по облігаціях можна буде розглядати як дуже сильний сигнал до переходу в акції.

У цьому році однозначно варто вкладати гроші у фонди.

Руслан Мороз, менеджер з управління активами КУА OTP Capital:

- Найбільш витримані інвестори та компанії збережуть свої позиції, і вже до кінця 2009 року можна буде говорити про часткової компенсації збитків, які зазнала акційна частина портфелів фондів.

Дохід фондам буде приносити нарощування частки інструментів з фіксованою прибутковістю - депозитів і ОВДП. Необхідна умова - стабілізація ситуації в банківській сфері (кредити і курс гривні), а також вирішення проблем ліквідності.

Ринок акцій в 2009 році, в кращому випадку, дасть 20-30% зростання, хоча потенціал у ринку величезний. Той, хто дивиться на інвестиційний ринок з позиції довгострокового (1-2 роки) інвестування, буде вкладати гроші на поточних рівнях.

Сигнал до росту ринку повинен бути один: збільшення ліквідності на ринку (якщо не розмірковувати з приводу економічного зростання країни і політичного балансу).

... ...
 


Комментарии
комментариев: 1

...
Новости партнеров


Дайджест
В інтерв'ю Бізнес Цензор заступник голови Комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський розповів про причини подовження мита на експорт металобрухту, майбутнє заготівлі і проблеми української металургії через Green Deal у Євросоюзі.
Парламент принял закон о принудительной реструктуризации валютных кредитов. Выгоду получат обеспеченные украинцы, а проиграют — бизнес, клиенты банков и вся страна в целом.
15.04.21
В Украине хотят снизить комиссию, которую банки взимают за обслуживание карт. Такой шаг, по идее, должен привести к снижению цен в магазинах, поскольку ритейлеры признают, что перекладывают свои расходы по эквайрингу на конечного потребителя. Однако эксперты сомневаются, что товары подешевеют.
15.04.21
Семь стран ЕС выступили в защиту равных условий для атомной энергетики в достижении целей Green Deal. Главная задача зеленого перехода - отказ от ископаемых видов топлива, сжигание которых приводит к выбросам СО2. Атомные электростанции абсолютно вписываются в эти требования.
Против членов рейдерской группы Вадима Нестеренко правоохранители также ведут уголовные расследования по фактам гибели 4 человек.
14.04.21
В Украине расширен перечень долгов, которые можно взыскивать со счетов граждан в банках, а сами финучреждения стали подключаться к автоматизированной системе списания
Потребление, торговля и внутренние инвестиции остаются важными и наиболее устойчивыми драйверами роста экономики Украины. А это означает заметно возрастающую роль организованного сетевого ритейла. Источник: https://biz.censor.net/r3259384
Обплутали шахрайським павутинням ледь не всі ТЦ Києва: у столиці викрили мережу так званих «кол-центрів» з російським корінням. Аферисти, якими керував Володимир Бова, привласнювали кошти наївних громадян, прикинувшись інвестиційними консультантами. Хто стоїть за масштабним «кидаловом», і як працює ця схема?
Що відбувається на ринку нафтопродуктів після домовленості уряду та трейдерів щодо зниження цін на пальне та боротьби з нелегалами?
13.04.21
13.04.21, GMK Center
СВАМ лишит Украину конкурентных преимуществ – доступа к ресурсам железной руды. СВАМ дискриминирует кислородно-конвертерную технологию, которая использует в качестве основного сырья для производства чугуна и стали железорудное сырье.
12.04.21
09.04.21
08.04.21
06.04.21
02.04.21
01.04.21
31.03.21
30.03.21
29.03.21
26.03.21
25.03.21
23.03.21
22.03.21
16.03.21
12.03.21
09.03.21
05.03.21
02.03.21


Жми «Подписаться» и получай самые интересные новости портала в Facebook!