Війна Росії проти України скоротить світову торгівлю вдвічі – СОТ

Економіка Новини Теми дня
Війна Росії проти України скоротить світову торгівлю вдвічі – СОТ

Військова агресія Росії проти України призведе до скорочення зростання світової торгівлі вдвічі.

Про це йдеться в аналізі наслідків війни для торгівлі, проведеному Світовою організацією торгівлі (СОТ), повідомляє "УНІАН".

"Війна в Україні не тільки викликала гуманітарну кризу величезних масштабів, а й завдала серйозного удару по світовій економіці", - зазначають у СОТ.

Відзначається, що скорочення торгівлі і виробництва, швидше за все, відчують люди в усьому світі через підвищення цін на продукти харчування та енергоносії і скорочення доступності товарів, що експортуються Україною і Росією.

СОТ прогнозує, що криза може знизити зростання світового ВВП на 0,7-1,3 процентних пункти, в результаті чого ріст становитиме від 3,1% до 3,7% в 2022 році. 

Також прогнозується, що зростання світової торгівлі в цьому році може скоротитися майже вдвічі з 4,7%, прогнозованих СОТ в жовтні минулого року, до 2,4-3%.

"Хоча частка Росії та України в загальній світовій торгівлі та виробництві відносно невелика, вони є важливими постачальниками основних продуктів, особливо продуктів харчування та енергії. Обидві країни поставили близько 25% пшениці, 15% ячменю і 45% експорту соняшнику в 2019 році. Тільки на Росію припадало 9,4% світової торгівлі паливом, включаючи 20% експорту природного газу", - зазначають у СОТ.

Відзначається, що Росія і Україна також є ключовими постачальниками ресурсів у виробничо-збутові ланцюжки. 

Так, Росія є одним з основних світових постачальників паладію і родію, ключових ресурсів для виробництва каталітичних нейтралізаторів для автомобілів. Виробництво напівпровідників значною мірою залежить від неону, що поставляється Україною. Підкреслюється, що збої в поставках цих матеріалів можуть вдарити по виробниках автомобілів.

У СОТ відзначають, що Європа, основний пункт призначення як російського, так і українського експорту, швидше за все, відчує на собі основний тягар економічного впливу. Скорочення поставок зерна та інших продуктів харчування також призведе до зростання цін на сільськогосподарські товари, що негативно позначиться на продовольчій безпеці в бідніших регіонах.

"Африка та Близький Схід є найбільш вразливими регіонами, оскільки вони імпортують понад 50 відсотків своїх потреб у зернових з України та/або Росії. Всього 35 країн Африки імпортують продовольство і 22 імпортують добрива з України, Росії або з обох країн. Деякі країни Африки на південь від Сахари зіткнулися з можливістю підвищення цін на пшеницю на 50-85 відсотків в результаті впливу війни на поставки зерна з регіону", - наголошується в статті.

Також в аналізі СОТ наголошується, що один з довгострокових ризиків полягає в тому, що війна може спровокувати розпад світової економіки на окремі блоки. "Економічні санкції можуть призвести до того, що найбільші країни перейдуть до "роз'єднання" з геополітичних міркувань з метою досягнення більшої самодостатності у виробництві і торгівлі. Навіть якщо формальних блоків не виникне, приватні суб'єкти можуть вирішити звести ризик до мінімуму, переорієнтувавши ланцюжки поставок", - йдеться в повідомленні організації.

СОТ також попереджає про те, що втрати доходів в результаті такого розвитку подій "будуть серйозними, особливо для країн з ринком, що формується і країн, що розвиваються". На глобальному рівні це може в довгостроковій перспективі скоротити ВВП приблизно на 5%, зокрема, за рахунок обмеження конкуренції і придушення інновацій. При цьому наголошується, що падіння ВВП може бути більш серйозним, оскільки в оцінці враховується лише обмежений набір вигод від торгівлі, які будуть упущені.

Новини

19 Травня 2022

Збитки завдані український інфраструктурі від війни наблизились до 100 млрд долл

Fitch Ratings прогнозує зростання світового попиту на нікель у 5 разів

Найбільший український виробник охолоджувачів переніс виробництво з Харківської області до Вінниці

Україна отримає від Японії додаткову позику на 300 млн долл

Польща надасть Україні 25 тис тонн бензину зі своїх запасів

S&P погіршило прогноз зростання ВВП деяких найбільших країн світу

18 Травня 2022

Каметсталь ввела в експлуатацію адсорбційні осушувачі стисненого повітря

Deutsche Bahn долучилася до експорту українського зерна

В січні-квітні Україна скоротила експорт ЗРС на 8,6%

Єврокомісія схвалила план з відмови від імпорту російських енергоносіїв

В НБУ заявили про погіршення ситуації з платіжним балансом у квітні

АМКР вирішив об'єднати відділ постачання з фінансовим  відділом

ДТЕК повністю відновив енергопостачання в Київський області

Європейська залізниця не готова перевозити великі обсяги вантажів з України

ЄС запропонує Україні кредит у 9 млрд євро

США та ЄС розробляють маршрути для експорту українського зерна

ВСІ НОВИНИ ⇢