Уряд готує скорочення видатків та підвищення акцизів на пальне

Економіка Новини
Уряд готує скорочення видатків та підвищення акцизів на пальне

Міністерство фінансів та Національний банк України (НБУ) обговорюють необхідність оптимізації державних видатків, збільшення податкових надходжень та активізацію внутрішніх ринкових боргових залучень для фінансування дефіциту державного бюджету.

Про це повідомляє пресслужба Національного банку за підсумками чергового засідання Ради фінансової стабільності, присвяченого аналізу системних ризиків, що виникають через монетарне фінансування дефіциту держбюджету за рахунок викупу "військових облігацій" НБУ, пише "БізнесЦензор".

У повідомленні зазначається, що за підсумками січня–травня 2022 року дефіцит держбюджету був більшим, ніж за цілий рік у 2021 та 2020 роках. Внаслідок зменшення доходів бюджету та одночасного зростання його видатків, насамперед на військові потреби та соціальні програми, щомісячні фінансові потреби уряду оцінюються у близько $5 млрд.

Водночас основним джерелом покриття дефіциту коштів стала підтримка уряду з боку Національного банку, однак монетарне фінансування дефіциту держбюджету несе "вкрай негативні наслідки" для макроекономічної стабільності.

"Такі наслідки найбільш наочно виявляються у впливі на валютний ринок. Випущені в обіг гривні потрапляють на валютний ринок, тиснуть на обмінний курс. НБУ для задоволення попиту на валюту постійно проводить інтервенції, обсяг яких щомісяця збільшується, що виснажує міжнародні резерви. Таке скорочення міжнародних резервів наразі не компенсується міжнародною допомогою", – констатує Нацбанк.

"Якщо через емісійне фінансування бюджету міжнародні резерви НБУ вичерпаються, це створить загрозу значної девальвації валюти та стрімкого прискорення інфляції. Зі свого боку, це посилює ризики для фінансової стабільності", – попереджає НБУ.

Для мінімізації цих ризиків члени Ради фінансової стабільності погодили ключові напрями дій, спрямовані на звуження дефіциту держбюджету та зниження обсягів його монетарного фінансування, а саме:

  • оптимізацію державних видатків з обмеженням непріоритетних та неефективних напрямів витрачання коштів;
  • додаткове збільшення доходів бюджету, передусім завдяки підвищенню податків на імпорт, акцизів (зокрема на пальне), рентних платежів. Підхід до підвищення податків повинен бути зваженим, справедливим та диференційованим;
  • активізацію внутрішніх ринкових боргових залучень для фінансування дефіцит бюджету;
  • активізацію зусиль для збільшення обсягів та підвищення прогнозованості надходження міжнародної допомоги.

"Члени РФС погодилися з тим, що усі кроки не повинні суперечити принципам співпраці України з міжнародними донорами та інтеграції до ЄС", – зазначається у повідомленні.

Також в ході засідання обговорювалася можливість започаткування нової програми співпраці з МВФ. Зокрема, члени РФС погодилися щодо необхідності якнайшвидшого доопрацювання макроекономічних прогнозних сценаріїв та пропозицій щодо заходів економічної політики та структурних реформ, на яких повинна базуватися така програма. Джерело: https://biz.censor.net/n3350519

Новини

12 Серпня 2022

На Каметсталі оновлюють обладнання агломашини № 8

ФДМУ планує отримати від приватизації 1 млрд грн до кінця року

Бюджетний комітет Ради підтримав збільшення видатків на оборону

Країни Європи заблокували російськи активи на 85,7 млрд євро

Укрзалізниця обіцяє в наступному році не підвищувати тарифи

Середня ціна на автогаз знизилась до 27 грн за літр

Україна спрямує канадський кредит на закупівлю газу

З портів вийшов п’ятий караван з українським зерном

Інфляція у липні була нижче за прогноз НБУ

В Україні зростає попит на електромобілі

Ціни на електроенергію в Європі встановили новий рекорд

11 Серпня 2022

Ціни на газ в ЄС знов перевищили позначку в 2300 долл за тис куб м

Туреччина знов почала купувати український чавун

В січні-червні українські банки отримали 4,6 млрд грн збитків

Уряд зобов'язав Нафтогаз купувати газ вітчизняного видобутку

Росія захопила більше третини української генерації електроенергії

ВСІ НОВИНИ ⇢