Українці менш песимістично оцінюють економічну ситуацію в країні
ЕкономікаНовини
Українці в лютому-березні 2023 року стали менш песимістично оцінювати економічну ситуацію в країні навіть у порівнянні з довоєнним періодом: зараз її оцінюють як "дуже погану" або "досить погану" 55%, тоді як за вісім місяців до повномасштабного вторгнення Росії в Україні таких було 60%, а у вересні-жовтні 2022 року – майже 65%.
Як свідчать дані соціологічного опитування, проведеного Центром імені Разумкова з 22 лютого до 1 березня 2023 року, рівень добробуту власної сім'ї, як правило, громадянами оцінюється краще, ніж економічна ситуація у країні, передає Інтерфакс-Україна.
За даними опитування, проведеного у лютому-березні 2023 року, так само, як і оцінка економічної ситуації в країні, оцінка добробуту сім'ї дещо покращилася і стала близькою до показників, які були зафіксовані у травні 2021 року: 35% оцінювали його як "дуже" або "досить" погане, 50% – як "не погане і не хороше", 12% – як "хороше" або "дуже хороше". Це, на думку експертів Центру, може свідчити про певну адаптацію громадян до ситуації, породженої війною.
У довоєнний час (у травні 2021 року) громадяни не надто вірили у швидкі зміни в економічній сфері. Найчастіше в найближчі після опитування місяці громадяни очікували на погіршення ситуації. Однак найбільш поширена була думка, що ситуація за три місяці суттєво не зміниться (відповідно 56% та 57% не очікували змін у цих сферах).
У вересні-жовтні 2022 року значно зросла частка тих, хто очікував на погіршення стану справ в економіці країни – до 35%. Проте, за даними опитування, в лютому-березні 2023 року зросла частка тих, хто очікує на поліпшення ситуації (до 13%), і тих, хто вважає, що вона не зміниться (до 45%).
Після початку широкомасштабних військових дій суттєво покращилися економічні очікування у середньостроковій (2-3 роки) перспективі. Так, частка тих, хто очікував, що економічне становище країни у найближчі 2-3 роки покращиться, у вересні-жовтні 2022 року зросла з 30% до 43% порівняно з травнем 2021 року, а у лютому-березні 2023 року – до 52 %.
Така сама тенденція спостерігається і в очікуванні змін у добробуті сім'ї. Частка тих, хто очікував, що добробут його сім'ї протягом найближчих 2-3 років покращиться, у вересні-жовтні 2022 року порівняно з травнем 2021 року зріс з 29% до 41%, а в лютому-березні 2023 року – до 49,5 %.
Незважаючи на певну психологічну адаптацію до змін в економічній ситуації, що відбуваються під час війни, 21% опитаних зазначають, що доходи їхньої сім'ї після 24 лютого 2022 року значно зменшилися, 32% – що доходи дещо зменшилися. Лише 1% стверджує, що прибутки зросли.
Опитування проводилося за стратифікованою багатоступінчастою вибіркою із застосуванням випадкового відбору. Опитано 2020 респондентів віком від 18 років. Структура вибірки відповідає демографічній структурі дорослого населення.
Підпишіться на Minprom у Telegram, щоб залишатися в курсі важливих новин
var TIMEOUT = null;
window.addEventListener('load', function () {
$('.fb-post').attr('data-width', 'auto')
})
window.addEventListener('resize', function () {
if(TIMEOUT === null) {
TIMEOUT = window.setTimeout(function() {
TIMEOUT = null;
//fb_iframe_widget class is added after first FB.FXBML.parse()
//fb_iframe_widget_fluid is added in same situation, but only for mobile devices (tablets, phones)
//By removing those classes FB.XFBML.parse() will reset the plugin widths.
$('.fb-post').removeClass('fb_iframe_widget fb_iframe_widget_fluid');
FB.XFBML.parse();
}, 300);
}
})
var c_ajax = {"url":"https:\/\/minprom.ua\/wp-admin\/admin-ajax.php","nonce":"82583897b8"};
var template_vars = {"template_directory_uri":"https:\/\/minprom.ua\/wp-content\/themes\/minprom"};
var load_more_vars = {"posts":"{\"p\":293614,\"page\":0,\"category_name\":\"news\",\"error\":\"\",\"m\":\"\",\"post_parent\":\"\",\"subpost\":\"\",\"subpost_id\":\"\",\"attachment\":\"\",\"attachment_id\":0,\"name\":\"\",\"pagename\":\"\",\"page_id\":0,\"second\":\"\",\"minute\":\"\",\"hour\":\"\",\"day\":0,\"monthnum\":0,\"year\":0,\"w\":0,\"tag\":\"\",\"cat\":\"\",\"tag_id\":\"\",\"author\":\"\",\"author_name\":\"\",\"feed\":\"\",\"tb\":\"\",\"paged\":0,\"meta_key\":\"\",\"meta_value\":\"\",\"preview\":\"\",\"s\":\"\",\"sentence\":\"\",\"title\":\"\",\"fields\":\"\",\"menu_order\":\"\",\"embed\":\"\",\"category__in\":[],\"category__not_in\":[],\"category__and\":[],\"post__in\":[],\"post__not_in\":[],\"post_name__in\":[],\"tag__in\":[],\"tag__not_in\":[],\"tag__and\":[],\"tag_slug__in\":[],\"tag_slug__and\":[],\"post_parent__in\":[],\"post_parent__not_in\":[],\"author__in\":[],\"author__not_in\":[],\"search_columns\":[],\"ignore_sticky_posts\":false,\"suppress_filters\":false,\"cache_results\":true,\"update_post_term_cache\":true,\"update_menu_item_cache\":false,\"lazy_load_term_meta\":true,\"update_post_meta_cache\":true,\"post_type\":\"\",\"posts_per_page\":10,\"nopaging\":false,\"comments_per_page\":\"50\",\"no_found_rows\":false,\"order\":\"DESC\"}","current_page":"1","max_page":"0"};