Казахстан замислився про експорт нафти в обхід Чорного моря

Економіка Новини Транспорт
Казахстан замислився про експорт нафти в обхід Чорного моря

У разі погіршення ситуації в Чорному морі Казахстан розглядає можливість перенаправлення експортної нафти з російського порту Новоросійськ у Чорному морі до порту Усть-Луга на узбережжі Балтійського моря. Про це заявив заступник гендиректора компанії «КазТрансОйл» з транспортування Ерік Сагієв, повідомляє «Інтерфакс».

По Новоросійську нами розглядаються варіанти. У разі погіршення ситуації в акваторії Чорного моря ті обсяги, які ми транспортуємо за напрямом порту Шесхаріс, будуть перекинуті в порт Усть-Луга. Так ми плануємо”, — сказав Сагієв.

Нагадаємо, ДУ «Держгідрографія» випустила прибережне попередження, яким з 4 серпня оголосила акваторії російських портів Анапа, Новоросійськ, Геленджик, Туапсе, Сочі, Тамань зоною військової загрози. Цьому передувала «бавовна» з ВДК «Олєнєгорскій горняк» і нафтовим терміналом у Новоросійську. Крім того, в ніч на 5 серпня морські дрони атакували біля Керченського мосту російський нафтовий танкер, що перевозив нафтопродукти для російської армії і флоту.

У Новоросійську працює нафтовий термінал КТК («Каспійський трубопровідний консорціум»), який є основним маршрутом експорту казахстанської нафти — на неї припадає 80% усіх обсягів, що прокачуються по нафтопроводу.

Трубопровід потужністю 67 млн т нафти на рік з’єднує нафтові родовища заходу Казахстану та російські на шельфі Каспію з морським терміналом у Новоросійську. Акціонерами КТК є Росія (24% в управлінні «Транснафти», 7% на балансі) — 31%, Казахстан (представлений «Казмунайгазом» — 19% і Kazakhstan Pipeline Ventures LLC — 1,75%) — 20,75%, Chevron Caspian Pipeline Consortium Company — 15%, Lukarco B.V. — 12,5%, Mobil Caspian Pipeline Company — 7,5%, Rosneft-Shell Caspian Ventures Limited — 7,5%, BG Overseas Holding Limited — 2%, Eni International N.A. NV. — 2% та Oryx Caspian Pipeline LLC — 1,75%.

Фактичний контроль КТК росіяни неодноразово використовували як інструмент політичного тиску на Казахстан. Зокрема у 2022 році російська сторона кілька разів зупиняла прокачування через ремонт виносних буїв та з інших причин.

Росія контролює ще один експортний маршрут із Казахстану — нафтопровід Атирау—Самара, через який можна зокрема постачати казахстанську нафту у країни ЄС.

Казахстан намагається диверсифікувати експорт нафти через непідконтрольні Росії канали збуту.

Новини

22 Вересня 2023

U.S. Steel зупинить останню діючу домну на меткомбінаті Granite City

Експорт конструкційних труб зі США впав на 1,5%

УДП возитиме зерно з Середнього Дунаю до порту Констанца

У II кварталі ВВП України збільшився на 19,5% у порівнянні з минулорічним показником

Перевалка залізної руди у порту Риги за 8 місяців зменшилась на 63%

Нацполіція підозрює посадових осіб Полтавського ГЗК в незаконному використанні корисних копалин

Укренерго заборгувало Гарантованому покупцеві 30 млрд грн

У липні цього року імпорт залізної руди до Туреччини знизився на 12,2%

ArcelorMittal закриє домни на ремонт

Tesla планує збудувати в Індії завод з виробництва акумуляторів

У грудні країни-члени ЄС обговорять членство України в ЄС

Чверть українських видобувних компаній стягуватимуть з рф збитки за шкоду активам

Енергетики відновили роботу пошкодженого ракетною атакою об’єкта

За тиждень бензин на заправках подорожчав на грівню

Індійська JSW Steel продає свої вугільні шахти у США

Дві філіппінські компанії інвестують 2 млрд долл у виробництво нікелю

ВСІ НОВИНИ ⇢