Енергетична незалежність України – складова енергетичної безпеки Європи - експерт
Екологія Новини

Експерт у сфері енергетики Олександр Кацуба заявив, що в Україні відсутня реалістична енергетична стратегія і для досягнення енергонезалежності потрібна чітка та послідовна державна політика, а також значні інвестиції. Про це він написав у своїй колонці на NV, в якій запропонував зосередитися на 5 ключових напрямках.
Кацуба наголосив, що перші системні програми з енергозбереження почали впроваджуватися лише після анексії Криму та вторгнення росіян на Донбас.
Серед ключових пріорітетів він назвав:
- зниження залежності України від викопного палива, щонайменше від імпортного;
Кацуба пояснив, що імпорт викопного палива “вимиває” гроші з країни та змушує будувати складні політичні, економічні й технологічні конструкції, щоб отримати достатньо енергоносіїв.
Окрім того, воно є головним джерелом забруднення й довгострокових екологічних і кліматичних проблем.
До 24 лютого 2022 року Україна навіть у ключовій сфері — атомній — наполовину залежала від російського ядерного палива, а головним джерелом нафти й дизельного палива був імпорт з Білорусі.
“Ми маємо вже зараз підготувати українську нафтогазову галузь до залучення інвестицій. Чим більше приватного видобутку та перероблення буде – тим краще для довгострокових перспектив галузі”, – наголосив він, додавши, що необхідно також інвестувати в атомну енергетику.
- підвищення енергоефективності економіки, комунального господарства та побуту українців;
Експерт зазначив, що відбудова має відбуватися за новітніми технологіями, які мінімізують споживання енергії.
- забезпечити здорову конкуренцію;
“Зменшення влади енергетичних монополій на національному та регіональному рівні дуже важлива і для залучення інвестицій, і для розвитку якості надання послуг бізнесу й приватним споживачам.
Крім того, необхідно розробити стратегію поступового зменшення впливу держави на галузь”, – написав Кацуба, додавши, що державні монополії стримують розвиток галузі.
- стати частиною європейського ринку. Для цього потрібно завершити гармонізацію зі стандартами ЄС. Це дасть можливість фінансувати енергетичні проєкти завдяки дешевим європейським кредитам та програмам довгострокового розвитку;
- інвестиції в освіту, інженерну школу і наукові дослідження у сфері енергетики. Адже без кадрового потенціалу і власних патентів неможливо розвивати критичні для фундаментальної енергетичної незалежності напрямки.
Кацуба наголосив, що енергетична незалежність України – складова енергетичної безпеки Європи та важлива для всього континенту.
Підпишіться на Minprom у Telegram, щоб залишатися в курсі важливих новин
Відкрити Telegram