України виставить на приватизацію великі підприємства, щоб наповнити бюджет

Економіка Новини
України виставить на приватизацію великі підприємства, щоб наповнити бюджет

Починаючи з літа 2024 року уряд України виставить на приватизацію близько 20 державних компаній, серед яких готель “Україна”, величезний торговий центр у Києві, а також кілька гірничодобувних і хімічних підприємств.

Приватизаційний поштовх має дві основні мети: зібрати гроші для державного бюджету, якому цього року не вистачає 5 мільярдів доларів на військові витрати, і зміцнити економіку шляхом залучення інвестицій, які, як сподіваються урядовці, з часом зроблять її більш самодостатньою, пише The New York Times.

“Бюджет в мінусі. Нам потрібно знайти інші способи отримати гроші, щоб утримати макроекономічну ситуацію стабільною, допомогти армії і виграти цю війну з Росією”, – розповів заступник міністра економіки України Олексій Соболєв.За словами журналістів, приватизація тільки починається, і вона стикається зі значними проблемами для країни, що перебуває у стані війни, оскільки багато громадян побоюються, що продаж може бути пов’язаний із всепроникною корупцією.

Євген Баранов, керуючий директор київської інвестиційної компанії Dragon Capital, заявив, що приватизація буде ефективною лише в тому випадку, якщо уряд “виступить як відповідальний продавець, здатний надати гарантії та відшкодування потенційним покупцям”.

Усвідомлюючи, що конфлікт може відлякати інвесторів, уряд поставив перед собою скромну мету – продати цього року активів щонайменше на 100 мільйонів доларів. Українські урядовці та експерти визнають, що з огляду на ризики, пов’язані з конфліктом, активи, швидше за все, будуть продані за нижчими цінами, ніж вони були б до війни. Але вони сподіваються, що приватизація допоможе підтримати економіку, вказують автори.

“Держава відчайдушно потребує грошей. Якщо ми не продамо зараз і не зберемо гроші, скоро не буде що продавати, тому що майно буде або зруйноване, або окуповане”, – вважає партнер юридичної фірми Aequo Михайло Лукашенко.

Автори підкреслюють, що наразі держава володіє близько 3100 підприємствами, з яких менше половини фактично працюють і лише 15% приносять прибуток. Минулого року п’ять найбільш збиткових компаній обійшлися державі у понад 50 мільйонів доларів. Кінцевою метою уряду є збереження контролю лише над 100 компаніями.

Голова Фонду державного майна України Віталій Коваль вважає державні компанії “розсадником корупції та іншої незаконної діяльності”. Наразі ФДМУ проводить “сортування”, щоб визначити, які підприємства слід приватизувати, ліквідувати або залишити під державним контролем.

Коваль заявив, що Україна наразі не має достатньо зброї, щоб запобігти знищенню або захопленню своїх заводів Росією, і потребує швидкого розпродажу активів, щоб “купити більше снарядів і засобів протиповітряної оборони” для їхнього захисту”.

Найбільші та найвідоміші активи
Одним з найбільших активів, виставлених на продаж, є Об’єднана гірничо-хімічна компанія (U.M.C.C.) – один з найбільших у світі виробників титану. Три аукціони були скасовані ще до війни. Український уряд сподівається, що четвертий аукціон, запланований на осінь, таки відбудеться.

Готель “Україна” накопичив борг у розмірі 1 мільйона доларів. Його хочуть продати, щоб допомогти фінансувати армію і підтримати економіку. Стартова ціна об’єкта становить 25 мільйонів доларів.

Водночас українські урядовці та економісти визнають, що в умовах воєнного часу залучення інвесторів буде складним завданням.

Віталій Коваль заявляв, що Фонд державного майна розраховує що у другому півріччі 2024-го стартує процес великої приватизації, під яку підпадають активи вартістю від 250 млн гривень.

За рік з моменту відновлення приватизації у вересні 2022 року державний бюджет України отримав понад 3,8 мільйона гривень.

Новини

18 Липня 2024

Дунайський порт Прахово реконструюють

ЄС виділяє рекордні €7 млрд на проєкти сталої та розумної транспортної інфраструктури

Єврокомісія погодила виділення Україні 4,2 млрд євро в рамках Ukraine Facility

Металурги збільшили експорт плоского прокату до 832,9 тис тонн

Rio Tinto за підсумками першого півріччя знизила видобуток і відвантаження залізної руди

НКРЕКП відмовилася від ідеї встановлювати єдиний тариф на розподіл е/е для споживачів 1 і 2 класів напруги

Хоч з ремонту й вийшов блок АЕС, а відключення по 6 годин залишились

17 Липня 2024

Японія надасть Україні кредит на $3,3 млрд від заморожених активів РФ 

Україна в січні-червні 2024 року збільшила ввезення цинку та олова

Вирівнювання тарифів на розподіл буде критичною помилкою для української економіки 

У Німеччині стає вигідніше спалювати вугілля, оскільки вартість викидів вуглецю знижується

ПАР закликає використовувати зелену енергію, щоб уникнути податку на викиди вуглецю

Промислове виробництво в ЄС у травні скоротилось на 0,8% 

Нардепи розробляють для бізнесу законопроєкт економічної мобілізації

Thyssenkrupp планує скоротити викиди вуглецю до 3,5 млн тонн на рік

Міноборони анонсувало запуск послуги єБронювання

ВСІ НОВИНИ ⇢