ЄС прийняв сторону України в питанні транзиту російської нафти – Financial Times
Економіка Новини ТЕКСпроби Угорщини й Словаччини залучити ЄС до своєї останньої суперечки з Україною виявилися безрезультатними. Європейська комісія не підтримала їхнього прохання закликати Київ скасувати нещодавні санкції проти російської нафтової компанії «лукойл», пише Financial Times.
У виданні нагадали, що Угорщина й Словаччина отримали винятки із загальноєвропейської заборони на імпорт російської нафти після того, як рф розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. Однак нещодавнє рішення Києва зупинити транзит нафтопродуктів «лукойлу» з росії через нафтопровід «дружба» може зменшити постачання, вважають в обох країнах.
Тому вони звернулися до Єврокомісії, яка займається торговельною політикою ЄС, з проханням розпочати консультації в межах торговельної угоди з Україною. Проте комісар ЄС з питань торгівлі Валдіс Домбровскіс повідомив для Financial Times, що Брюсселю потрібно більше часу для того, аби зібрати докази й оцінки правової ситуації.
Зі слів трьох дипломатів, на вчорашньому засіданні торгових представників країн-членів ЄС 11 держав підтримали позицію Домбровскіса, а також жодна з них не стала на бік Будапешта й Братислави.
Один із дипломатів зауважив для видання, що торговельна угода з Україною містить пункт про безпеку, який може дозволити перервати постачання.
«Вибір часу для звернення особливо іронічний, враховуючи, що прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан в останні тижні глибоко роздратував більшість своїх партнерів по ЄС і Єврокомісію, односторонньо лобіюючи мирний план щодо України під час візитів у росію й Китай без схвалення Брюсселя», — підкреслили журналісти FT.
Крім того, Україна зазначає, що нафтопроводом тече така ж кількість нафти, як і раніше, за допомогою інших російських компаній.
У Financial Times додали, що російська нафта становить 35-40% сировини на єдиному нафтопереробному заводі (НПЗ) Словаччині, а продукти, вироблені з цієї нафти, також експортуються в Україну й Чехію, а звідти — до інших країн Центральної Європи. Через що дипломат ЄС наголосив, якщо Словаччина не зможе імпортувати з росії, то «наслідки будуть величезними».
Своєю чергою президент Словаччини Петер Пеллегріні заявив, що буде «змушений реагувати», якщо Україна не змінить свою позицію щодо «лукойлу». З його слів, Словаччина допомагає Україні із запасами газу й постачанням електроенергії. Водночас представники Угорщини відмовилися коментувати цю ситуацію.
Нагадаємо, минулого тижня Україна зупинила транзит російської нафти до Угорщини й Словаччини. Це пов’язано з тим, що ця компанія перебуває під санкціями.
Водночас угорський міністр закордонних справ Петер Сіярто заявив, що його країна блокуватиме програму фінансування військової допомоги Україні на 6,5 млрд євро у рамках Європейського фонду миру до того часу, поки Україна не поновить постачання російської нафти в Угорщину.
Підпишіться на Minprom у Telegram, щоб залишатися в курсі важливих новин
Відкрити Telegram