ВАКС відмовився закрити справу Роттердам+
Економіка Новини Теми дняВищий антикорупційний суд відмовив стороні захисту у закритті кримінальної справи щодо осіб, які причетні до запровадження так званої формули “Роттердам+”, внаслідок чого споживачі електроенергії протягом 2016-2019 років переплатили понад 39 млрд грн. Про це повідомляє Спеціалізована антикорупційна прокуратура.
Серед підозрюваних – колишні та чинні посадовці Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) та посадовці групи приватних теплогенеруючих компаній.
Зазначається, що сторона захисту у своїх клопотаннях вказувала зокрема на порушення принципу non bis in idem (заборона повторного притягнення до кримінальної відповідальності за одне й теж правопорушення), а також на підстави, визначені у п.п. 9-1, 10 ч. 1 ст. 284 КПК України.
“Заслухавши доводи сторін, суд підтримав позицію прокурора САП та відмовив у задоволенні клопотань сторони захисту”, – йдеться у повідомленні.
Наступне засідання у справі призначено на 12 грудня 2024 року.
Як повідомлялося, 9 жовтня під час підготовчого розгляду колегія суддів Вищого антикорупційного суду ухвалила рішення закрити справу “Роттердам+”, дійшовши висновку, що у ній сплив строк досудового розслідування. Однак Апеляційна палата ВАКС скасувала це рішення і направила спрау на повторний розгляд першої інстанції суду.
Нагадаємо, у березні 2023 року НАБУ і САП скерували до суду перший епізод так званої справи “Роттердам+” за обвинуваченням шістьох осіб у завданні споживачам електроенергії збитків на понад 19 мільярдів гривень у 2016-2017 роках.
Збитки на суму ще понад 20 мільярдів гривень, завдані через застосування формули у 2018-2019 років, розслідуються в окремому провадженні, матеріали в якому відкрито стороні захисту для ознайомлення.
В рамках розслідування першого епізоду справи у серпні 2019 року НАБУ повідомило про підозру 6 особам у справі формули тарифу “Роттердам+”, зокрема екс-голові НКРЕКП Дмитру Вовку та співробітникам енергохолдингу ДТЕК Ріната Ахметова. Вовка було оголошено в розшук, він переховувався у Великій Британії.
У жовтні 2022 року детективи НАБУ повідомили про підозру ще 15 особам, причетним до запровадження та дії так званої формули “Роттердам+” в рамках другого епізоду справи.
Нагадаємо, що “Роттердам+” – назва формули визначення оптової ринкової ціни на електроенергію, яку в березні 2016 року затвердила НКРЕКП. Вартість вугілля у виробництві вугільно-теплової генерації розраховувалася за формулою “вартість вугілля в порту Роттердам + вартість його доставлення до України”. Через дії формули компанія ДТЕК Ріната Ахметова і “Центренерго” стали продавати електроенергію дорожче. Формулу скасували 1 липня 2020 року після переходу України на новий ринок електроенергії.
Підпишіться на Minprom у Telegram, щоб залишатися в курсі важливих новин
Відкрити Telegram