У розробку одного родовища критичних мінералів потрібно вкласти до $300 млн – експерт

Економіка Новини Точка зору
У розробку одного родовища критичних мінералів потрібно вкласти до $300 млн – експерт

У розробку одного родовища критичних мінералів потрібно вкласти від 100 млн доларів до 300 млн доларів, тому більшість виданих ліцензій не використовуються.

Про це в інтерв’ю DW заявив директор державного підприємства «Укрпромзовнішекспертиза» Володимир Власюк, передає Укрінформ.

За його словами, в Україні роздали сотні «мертвих» ліцензій на видобуток критичних мінералів та рідкоземельних металів, коли ні розробка, ні навіть розвідка родовищ не ведуться. Адже обов’язкової вимоги про початок робіт упродовж певного періоду після отримання на спеціальному аукціоні ліцензії немає.

«Є механізм, завдяки якому можна продовжувати дію таких ліцензій, пояснюючи різними обставинами… І так роками. Ми повинні чітко розуміти, що надра належать народові, і якщо приходить інвестор, він отримує право на видобуток. Коли йде видобуток, цим благом користуються всі – це робочі місця, податки тощо. Але у нас ліцензії роздані, а видобутку немає, і ми марнуємо час, марнуємо можливі багатства й втрачаємо від того, що не розробляємо ці поклади», – зазначив Власюк.

Він нагадав, що йдеться про дуже дорогі проєкти – від 100 млн доларів до 300 млн та більше. Тільки розвідка може коштувати 10-15 мільйонів доларів.

«Тому для власників ліцензій це може бути бар’єром, бо у них цих фінансів немає. У декого є такі кошти, але вони чомусь не починають бізнес, хоча технології з видобутку і збагачення доступні. Технологіями з переробки володіють компанії, які спеціалізуються на цих виробництвах. Отже, необхідне залучення прямих іноземних інвестицій цих компаній, тому що вони приходять уже з технологіями», – пояснив фахівець.

Держава, за його словами, має провести аудит ліцензій, які були видані і не використовуються.

«Швидше за все, «найцікавіші» ліцензії на перспективні родовища вже видані. Разом із тим треба зробити кілька кроків, щоб цей процес розморозити… По-перше, усунути всі бар’єри. Деякі родовища мають так званий JORK-сертифікат. Це міжнародний сертифікат підтвердження, який дозволяє продавати ліцензії на це родовище на міжнародних сировинних біржах. Нам потрібна така сертифікація», – переконаний керівник Укрпромзовнішекспертизи.

Важливо, за його словами, скасувати гриф «секретно» для інформації про родовища. Адже зараз цей бар’єр заважає проводити конкурси, залучати інвесторів, зокрема й іноземних.

Водночас законодавчо Україна до такого інвестування готова.

«Бар’єрів у законодавстві немає – його просто треба виконувати. Щоб стимулювати процес, треба підписати стратегічний меморандум, наприклад, із Сполученими Штатами Америки, і таким чином зобов’язати державну машину працювати у цьому напрямі», – переконаний Власюк.

Новини

25 Березня 2025

Україна закликала ЄС продовжити безмитний режим

24 Березня 2025

Дніпроспецсталь розглядає ліквідацію через збитки у 2024 році

Інтерпайп створив унікальну патронатну службу для підтримки військових та їхніх родин

У Китаї металурги отримають компенсації за закриття старих заводів

Припинення вільної торгівлі з ЄС у червні може стати ударом для економіки України 

Експорт чорних металів з України впав на 20% у січні-лютому

Ламінат, паркет чи вініл? Як обрати підлогове покриття

Україна скоротила експорт залізорудної сировини на 1,2% у 2025 році

Експерти підвищують прогнози зростання цін на основні метали

Китайська HBIS співпрацює з Vale для просування декарбонізації сталі

Український бізнес подав 201 заявку на гранти для переробних підприємств

Нідерланди внесуть до Фонду підтримки української енергетики України 65 млн євро

21 Березня 2025

Китай різко скоротив імпорт товарів і авто зі США через торгівельну напругу

Інвестори в зелену енергетику закликали державу покращити умови оподаткування галузі

США прагнуть включити в угоду з Україною про копалини контроль над АЕС 

Ціна міді досягла максимуму за 5 місяців через побоювання щодо мит Трампа

ВСІ НОВИНИ ⇢