Україна зацікавлена в угоді про рідкісноземельні метали, але тільки після її доопрацювання – Зеленський 

Економіка Новини
Україна зацікавлена в угоді про рідкісноземельні метали, але тільки після її доопрацювання – Зеленський 

Україна зацікавлена у підписанні угоди зі США щодо використання українських природних копалин, але тільки після її доопрацювання. Необхідно, щоб документ враховував ключові інтереси країни.

Про це повідомив президент Володимир Зеленський під час онлайн-пресконференції із Абу-Дабі, передає Укрінформ.

“Нічого принципово нового в цій угоді, у цьому напрямку чи в самому бажанні укласти таку угоду немає – подібні домовленості існували в той чи інший час. Але ключове питання не в тому, що Україна може дати, а в тому, що вона може отримати… Ми дійсно зацікавлені в підписанні угоди зі США. Я також говорив про це президенту Трампу: Україна хоче підписати угоду. Але коли ми перейшли до деталей, виявилося, що наразі вона не містить гарантій безпеки. А це принципово важливий аспект, який має бути хоча б окреслений у меморандумі”, – сказав Зеленський.

За його словами, деякі деталі в документі можуть змінюватися з часом, але фундаментальні речі мають бути чітко визначені. Наприклад, якщо в документі йдеться про гарантії безпеки, то варто розглянути їх у контексті НАТО або альтернативних механізмів. Він зазначив, що гарантії безпеки – це не лише військова допомога, а й економічні та політичні зобов’язання.

“Щодо нашої армії: якщо Україна наразі не є членом НАТО, то ми повинні будувати власну систему безпеки за аналогією з Альянсом. І це має бути не просто концепція, а конкретні кроки. Для цього потрібні фінансування, зброя та інвестиції”, – наголосив президент.

Зеленський додав, що Україна вітає інвестиції з боку США, але ключове питання – не просто в отриманні ресурсів, а в створенні інвестицій. “Україна – не просто країна сировини, і це має бути чітко зафіксовано в документі”, – підкреслив президент.

Як повідомлялося, раніше президент України Володимир Зеленський і міністр фінансів США Джанет Бессент 12 лютого в Києві обговорювали проєкт угоди про доступ США до рідкоземельних металів України.

Утім, як писало CNN, Бессент представив Зеленському проєкт угоди, яка була здебільшого фінансовою та не включала “суттєвих гарантій безпеки для України”. Тож, Зеленський не погодив документ.

Раніше Трамп заявив, що Україна могла б передати США наявні в українських надрах поклади рідкісноземельних металів в обмін на американську допомогу у війні з Росією.

Своєю чергою президент України Володимир Зеленський заявив, ще може йтися про залучення американських інвестицій у розробку українських родовищ корисних копалин. За його словами, він обговорював можливість американських інвестицій в Україну із Трампом ще у вересні минулого року.

Нагадаємо, одним із пунктів представленого президентом Володимиром Зеленським у жовтні минулого року так званого “Плану перемоги” містив пропозицію стратегічним партнерам укласти спеціальну угоду щодо спільного захисту наявних в Україні критичних ресурсів, спільного інвестування та використання відповідного економічного потенціалу.

“Ідеться про природні ресурси та критично важливі метали ціною у трильйони доларів США. Це, зокрема, уран, титан, літій, графіт та інші стратегічно цінні ресурси, які є значною перевагою у глобальній конкуренції”, – пояснював Зеленський.

У грудні минулого року видання The New York Times із посиланням на джерела писало, що українська влада двічі відкладала укладення угоди про співпрацю зі США у сфері видобутку корисних копалин, щоб дати можливість Трампу згодом представити цю угоду як свою заслугу.

Видання також наводило дані української інвесткомпанії Horizon Capital про те, що Україна має родовища 20 найважливіших мінералів, таких як кобальт і графіт, запаси яких оцінюються в $11,5 трильйона. Зокрема, в Україні розташовано близько третини розвіданих запасів літію в Європі, ключового матеріалу для акумуляторних батарей, який може бути цікавим для електромобільного бізнесу Ілона Маска.

Новини

21 Березня 2025

Жежелівський кар’єр повторно виставили на продаж

Укрлітій захищає право на розробку Полохівського родовища літію

Fitch переглянуло прогнози цін на метали та сировину на 2025-2027 роки

20 Березня 2025

Експерти продовжують лякати високими цінами на харчі через підвищення тарифів УЗ

Норвегія має намір запровадити CBAM з 2027 року

Представники бізнесу закликали не відновлювати планові перевірки надрокористувачів

Експорт феросплавів зріс у 35 разів на початку 2025 року

За період повномасштабного вторгнення ворог пошкодив 385 об’єктів припортової інфраструктури

Ferrexpo ініціює міжнародний арбітраж проти України

Без роботи у 2024 році залишався кожен сьомий українець

У Харкові збудують завод з виробництва залізобетонних конструкцій

ЄС скоротить імпорт сталі на 15% через нові мита Трампа

19 Березня 2025

Китай призупиняє імпорт СПГ зі США

Fitch погіршило прогноз зростання світової економіки у 2025 році 

Україна за січень-лютий зменшила валютну виручку від експорту чорних металів на 20%

Імпорт легкових авто в Україну в 2025 року скоротився на 7,8%

ВСІ НОВИНИ ⇢