Міф про “зникнення води” через вітрові електростанції на Закарпатті: що каже наука

Екологія Економіка Новини
Image

У суспільстві час від часу з’являються хибні уявлення, які не мають нічого спільного з науковими фактами. Один із таких міфів — твердження, що вітрові електростанції (ВЕС), зокрема ті, які зводять у Карпатах, нібито здатні призводити до зникнення води та впливати на рівень ґрунтових і поверхневих вод. Водночас експерти одностайні: відповідні побоювання безпідставні й маніпулятивні.

Ситуацію для Контракти. UA прокоментував інженер-гідротехнік Богдан Синевич, який долучався до розробки детального плану території для будівництва ВЕС у Нижньоворітській громаді на Закарпатті. За його словами, перед початком проєктування були проведені ґрунтовні інженерно-геологічні дослідження. Їхні результати засвідчили: рівень ґрунтових вод у цій місцевості — від 200 метрів у глибину, коли фундаменти вітротурбін закладаються не глибше п’яти метрів.

«Фундамент ВЕС — це така сама конструкція, як у звичайної будівлі. Він не досягає рівня ґрунтових вод і жодним чином з водоносними шарами не перетинається», — підкреслює Синевич.

Ще одне побоювання, яке часто озвучують окремі екоактивісти, — це можливий вплив ВЕС на поверхневі води. Але й це — безпідставна тривога.

«Опади — дощ, сніг чи град — як і раніше потраплятимуть на землю, а далі природно стікатимуть у річки, водозабори, просочуватимуться у ґрунт. І жодна вітрова турбіна не змінює ані кількість опадів, ані напрям руху води. Ніхто не “збирає воду у пляшки», — іронізує гідроінженер, наголошуючи: «Це фізично неможливо».

Чому ж виникає подібна дезінформація?

Синевич вважає, що джерелом таких міфів є некомпетентність: гучні заяви зазвичай озвучують люди без спеціальної освіти чи досвіду у сфері гідрології або гідрогеології. Водночас їхні емоційні висловлювання здатні викликати паніку у громадах і провокувати конфлікти навколо екологічно безпечних і стратегічно важливих проєктів.

«Це абсурдне питання, яке у цивілізованому світі навіть не підіймають. Усі, хто мають справу з водними ресурсами, добре знають: ВЕС не можуть впливати ні на підземні, ні на поверхневі води», — наголошує пан Синевич.

Реальний приклад — Закарпаття, де розпочато будівництво першої в регіоні вітрової електростанції. Проєкт реалізує компанія «УК “Вітряні парки України”». Вітротурбіни потужністю 80 МВт постачає єдиний український виробник мультимегаватних турбін — ТОВ «Френдлі Вінд Технолоджі». Після вимушеної релокації зі сходу України підприємство відновило виробництво вже на новій базі в Закарпатті.

Таким чином, будівництво ВЕС не лише підсилює енергетичну незалежність України, а й дає потужний імпульс розвитку національної промисловості та економіки. І головне — не несе жодної загрози водним ресурсам.

Новини

30 Квітня 2025

Єврокомісія допоможе Україні залучити інвестиції в зелену енергетику через спеціальний фонд

Розкрадання на УЗ: нардепа Бондаря залишили під вартою

Tubacex побудує перший завод з виробництва безшовних труб у Казахстані

29 Квітня 2025

У 2025-му виробництво цинку та свинцю перевищить попит

Україна не зверталася до ЄС у питанні відстрочення екологічного мита СВАМ – Єврокомісія

Казахстан продовжив антидемпінгові заходи щодо прокату з України

Кабмін прийняв важливе рішення щодо тарифів на електроенергію

Світове виробництво міді зросте на тлі стриманого попиту – прогноз

Світові ціни на нафту падають через торговельну напругу між США та Китаєм

У ЄС розробляють стандартні ціни на вуглецеві квоти 

УЗ вперше перевезла нафтопродукти за маршрутом Литва – Польща – Україна 

Імпорт електромобілів в Україну зріс на понад чверть

28 Квітня 2025

Іспанія готується до водневої епохи: Enagas запускає масштабний проєкт

Китайський сталеливарний гігант закликає уникати жорсткого контролю над виробництвом

Росія відправила перший вантажний потяг в Крим через окуповані території

Україна у 2024 році витратила на війну понад $64 млрд – SIPRI

ВСІ НОВИНИ ⇢