Незважаючи на ракетні атаки РФ, українська економіка продовжує відновлюватися
Економіка Новини
За попередніми оцінками міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України, у 2025 році реальний ВВП України зріс на 2,2%.
Про це повідомила пресслужба міністерства.
Як зазначається, економіка України у 2025 році продовжувала працювати в умовах атак на енергетичну інфраструктуру, складної логістики та високих безпекових ризиків.
Тим не менш, економіка України показала зростання близьке до прогнозованого, яке підтримувалось позитивною динамікою, зокрема, у таких ключових секторах: внутрішня (передусім роздрібна) торгівля; будівництво; переробна промисловість, зокрема, нарощування виробництва продукції оборонного спрямування, фармацевтичної продукції, продукції металургії, будматеріалів та іншої продукції.
Серед чинників, що підтримували економічну активність у 2025 році:
- реалізація програм відновлення та розвитку бізнесу, які фінансуються за рахунок міжнародної фінансової допомоги. За даними Мінфіну, у 2025 році в межах програми «Доступні кредити 5-7-9%» підприємці отримали нових кредитів на суму близько 93,7 млрд грн (у 2024 році — 93,1 млрд грн);
- зростання споживання домогосподарств в умовах підвищення заробітних плат, що триває;
- значні капітальні видатки бюджету на відновлення критичної інфраструктури, житлові програми (єВідновлення, єОселя) та закупівлю вітчизняної продукції сектору ОПК.
Також у 2025 році продовжилися структурні зміни у виробництві зі зростанням ролі видів діяльності з вищою доданою вартістю. За даними Держстату, за 11 місяців 2025 року у структурі реалізації промисловості частка машинобудування зросла до 9,1% (5,7% у 2021 році).
Спостерігалось і зростання завантаженості виробничих потужностей у промисловості. За даними Держстату станом на 1 жовтня 2025 року найвищий рівень завантаженості фіксувався у фармацевтичному виробництві, виробництві меблів, обробленні деревини, харчовій та текстильній промисловості.
Своєю чергою, в бік уповільнення динаміки тиснули такі фактори, як:
- масовані ракетні атаки РФ по об’єктах електрогенерації та, вперше за роки повномасштабної війни, по інфраструктурі добування газу;
- нижчий урожай окремих культур через несприятливі погодні умови (зокрема, за даними Мінекономіки найбільше зменшення — в олійних культурах: соя -26,9%, соняшник -15,8%, ріпак -7,6%; цукровий буряк -13,9%; водночас урожай зернових зібрано більше на 3%);
- логістичні складнощи, припинення транзиту природного газу трубопровідним транспортом, а також звуження попиту, зокрема з боку сільського господарства.
Підпишіться на Minprom у Telegram, щоб залишатися в курсі важливих новин
Відкрити Telegram