Залізна завіса

Точка зору

Чому зменшення обсягів виробництва металу в Україні — тимчасове явище. Падіння світових цін захопило металовиробників зненацька, зокрема і в Україні.

У серпні цього року обсяги виплавки сталі в Україні порівняно з липнем зменшилися на 12,45%. За 8 місяців 2008-го Arcelor Mittal Кривий Ріг скоротив обсяги виробництва готового прокату проти аналогічного періоду 2007-го на 8,4%, Дніпропетровський метзавод ім. Петровського — на 8%, ММК ім. Ілліча — на 6%.
Основна причина сповільнення темпів зростання металургійної галузі — зниження попиту на металопродукцію і стрімке здешевлення металу на світовому ринку. Із січня по липень 2008-го квадратна заготовка подорожчала з 614 до 1183 дол. за тонну, однак значне зростання цін не було економічно обґрунтованим: їх багато в чому підганяли спекулянти. Влітку попит на метал різко знизився: побоюючись подальшого підвищення цін, споживачі (приміром, машинобудівні компанії) закупили сировини на кілька місяців наперед. Як результат — у вересні вартість квадратної заготовки порівняно з липнем знизилася на 40% (до 715 дол. за тонну).
Падіння світових цін захопило металовиробників зненацька, зокрема і в Україні. У I півріччі вітчизняні металурги працювали за спотовими контрактами (з негайною оплатою і поставкою «на сьогодні»). Спотова тактика продажу була вигідною, оскільки ціни підвищувалися кожні два тижні. Водночас до осені в українських металургів зовсім не виявилося укладених довгострокових контрактів (на поставку в майбутньому у встановлений термін за фіксованою ціною і в певному обсязі). Тобто забезпечити собі стабільний продаж метзаводи зараз не можуть.
Про серйозність проблеми свідчить той факт, що український уряд, який раніше не жалував металургів, з 1 вересня звільнив метпідприємства від сплати цільової надбавки на природний газ у розмірі 12%. Пішла назустріч металургам і Укрзалізниця, знизивши для них тарифи на вантажні перевезення на 10%. Але, схоже, ці кроки не допомогли ринку: за даними галузевих аналітиків, у вересні обсяги метвиробництва і далі знижувалися.
Утім чорна смуга для наших металургів триватиме недовго. «Через кілька тижнів падіння цін на метал припиниться, можливо, вони навіть почнуть зростати», — прогнозує аналітик ІК Dragon Capital Іван Харчук. Можливе підвищення цін буде пов’язане з планованим скороченням обсягів виробництва світовими металовиробниками (Arcelor Mittal, Baosteel) на 10-15%. Утім навіть якщо світові ціни на метал не підвищаться, українські комбінати у збитку не залишаться. За словами Івана Харчука, за нинішньої вартості металопродукції та цін на сировину заводи можуть працювати з рентабельністю 5-10% (до літнього падіння цін показник становив 10-15%).

Новини

20 Червня 2025

АРМА готує продаж арештованого судна

Європа на межі економічного застою: МВФ закликає до термінових реформ

Міненерго виступає за подовження мораторію на банкрутство державних шахт ще на рік 

CBAM без зайвого тиску: малі імпортери отримали звільнення від звітності

Деякі контейнерні лінії припинили заходи в порти України через обстріли

Експорт сталевих напівфабрикатів з України скоротився на 25%

Українська промисловість і торгівля підтримують економічне зростання – ІЕД

На шляху до зеленого переходу: Сербія адаптує законодавство під європейський CBAM

Європейський виробник вапна і будматеріалів хоче побудувати завод на Закарпатті

Заборгованість за зелену енергію суттєво зменшилася: держава сплатила 86% у 2025 році

19 Червня 2025

Україна в ОБСЄ заявила про плани Росії ударити по енергетиці

Китай знімає обмеження на металобрухт: що це означає для ринку

В Україні ціни на газ зросли до найвищого рівня

АРМА зафіксувало незаконне використання арештованого заводу Медведчука

Бізнес закликає уряд скоригувати кліматичні зобов’язання України щодо викидів

Nippon Steel завершила поглинання американського виробника сталі US Steel

ВСІ НОВИНИ ⇢