Хто виграє від економічної кризи

Точка зору

Очевидно, що не всі компаніїї зможуть вижити у кризових умовах. Це буде призводити до перерозподілу власності. Більш успішні компанії поглинатимуть менш успішні.

Криза – це не завжди погано. Поки одні підприємства втрачають прибутки, звільняють робітників та банкрутяться, інші отримують можливість захопити більшу частку ринку і збільшити прибутки. Зрештою, всі, хто "доживе" до її закінчення стануть переможцями, маючи кращі законодавчі умови праці та менше конкурентів.

В першу чергу криза активізує сектор злиття та поглинань (M&A), прогнозують експерти. "Очевидно, що не всі компаніїї зможуть вижити у кризових умовах. Це буде призводити до перерозподілу власності. Більш успішні компанії поглинатимуть менш успішні", – вважає експерт Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Дмитро Науменко. І вже найближчим часом нас очікує зростання кількості угод зі злиття та поглинання компаній.

Обезцінені та збанкрутілі підприємства виставлятимуть на продаж. А скуповуватимуть їх компанії, що мають значний запас коштів, або активів, які в будь-який момент можна перетворити на кошти. Найбільше це стосуватиметься банків та металургії.

"Криза дозволяє сконцентрувати власні ресурси та зменшити видатки. Це дозволить у довгостроковому періоді працювати зі споживачем на більш високому рівні", – вважає народний депутат, заступник голови Комітету Верховної Ради з питань економічної політики Ірина Акімова. В цьому сенсі, найпотужніші підприємства завдяки кризі стануть ще багатшими.

Тож ринок злиття та поглинань, обсяг якого на початку року впав майже втричі (за інформацію "M&A-Intelligence" в першому півріччі було укладено 23 угоди на 2,29 мільярди гривень, а за той же період 2007 року – 43 угоди на 6,05 мільярдів), найближчим часом так само стрімко зросте. А його активізація дасть змогу заробити ряду фахівців, що обслуговують відповідні угоди. Тож юристи та оцінювачі без роботи не залишаться.

Обсяг цього ринку в нинішніх умовах експерти прогнозувати не беруться: надто важко підрахувати вартість компаній.

Найбільше виграють інвестори з вільними коштами, що отримають можливість придбати державні підприємства. Адже необхідність наповнення Стабілізаційного фонду, створеного відповідно до антикризового закону, змусить таки розблокувати приватизаційний процес в державі. Придбати ж ці підприємтсва, на переконання експерта Центру перспективних досліджень Олександра Жолудя, можна буде в рази дешевше, ніж в докризовий період.

Крім того, справжній бум можна очікувати на ринку колекторських послуг. Ще в серпні генеральний директор "Європейського агентства з повернення боргів" Олександр Ільчук прогнозував збільшення проблемної заборгованості українців перед банками до 28 мільярдів гривень, або 17%.

І хоча Національний банк України та Асоціація Українських банків називають значно менший розмір заборгованості (1,5-1,7%), вже зараз, за словами економічного експерта Дмитра Науменка, банки передають коллекторським компаніям значну частину своєї заборгованості.

Нині в Україні діє менше п'ятдесяти колекторських фірм. Для порівняння, в сусідній Польщі – 600 таких компаній. Тож українським колекторам криза дає суттєвий поштовх для розвитку.

До того ж висока імовірність зростання боргів громадян не лише перед банками, а і перед страховими компаніями та житлово-комунальними господарствами.

Шанс для кращого розвитку отримують і українські виробники споживчіх товарів. З одного боку, попит на продукти харчування, одяг та взуття, залишатиметься, за прогнозами фахівців, сталим. З другого – імпорт цих товарів в Україну може бути суттєво скорочено.

Самі ж споживачі теж можуть розраховувати на зиск від кризи: експерти очікують зниження цін на товари другої необхідності. "Попит на них буде падати в першу чергу, бо коли падають доходи населення, люди скорочуватимуть перш за все купівлю товарів довгострокового використання", – каже економічний експерт Дмитро Науменко.

Втім, переліченими гравцями перелік "переможців кризи" не вичерпується. За словами нардепа Ірини Акімової, в будь-якій галузі зараз знайдуться підприємства, які отримають зиск. Хоча б через те, що позбудуться конкурентів та завоюють ринок. Втім, це стосується лише тих бізнесменів, які готові змінюватися та продукувати нові ідеї.

Новини

12 Липня 2024

В українських ПСГ накопичено 9,7 млрд куб м газу

Україна втратила майже всю маневрову генерацію – Зеркаль

Продажі сталі в Італії у I півріччі впали на 15%

Будівництво євроколії до Ужгорода так і не розпочалось

В Англії збудують електростанцію, що працює на водні

Уніфікація тарифу на розподіл електроенергії призведе до дискримінації великих промспоживачів

ВВП України у червні зріс на 1,1%

ООН вимагає від РФ терміново повернути Україні ЗАЕС

Відкриття Миколаївських портів допоможе диверсифікувати експортні вантажопотоки

До Конгресу США внесли законопроєкт про викиди вуглецю за прикладом європейського CBAM

Китай прискорює перехід на зелену сталь

Сьогодні через рекордну спеку енергетики збільшать тривалість відключень

Частка збиткових вугільних підприємств у Росії перевищила 52%

Державний титановий комбінат відновив видобування руди

Світовий попит на морські контейнерні перевезення у травні досяг історичного максимуму

Мін’юст подав позов до ВАКС про застосування санкцій до російського олігарха Усманова

ВСІ НОВИНИ ⇢