Чим краще обробити рану: спиртом, йодом, перекисом водню чи хлоргексидином

Технології

Правильний догляд за ранами допомагає запобігти проникненню інфекції, сприяє розвитку здорової тканини та прискорює процеси загоєння. Тому для обробки використовують антисептики місцевої дії, здатні вбивати, інгібувати або зменшувати кількість мікроорганізмів. На відміну від антибіотиків, які вибірково діють на конкретну бактерію, антисептики ефективні проти бактерій, грибів, вірусів, найпростіших. 

4 доступних антисептики: порівняння властивостей та ефективності

Сьогодні у клінічній практиці найчастіше використовуються:

  1. Йод — розчин Люголя, настоянка йоду 2%, комплекси йодофтор та повідон-йод. Останні включають полімер 1-вініл-2-піролідону і галогенвивільняючий агент, які уповільнюють вивільнення йоду і продовжують його активність проти ключових білків, нуклеотидів та жирних кислот у бактерії, викликаючи загибель клітин. Спектр дії включає грампозитивні та грамнегативні бактерії, гриби, віруси та найпростіші.
  2. Хлоргексидин — бігуанідний антисептик, який входить до складу засобів для миття рук та догляду за порожниною рота, а також використовується як дезінфікуючий препарат і консервант. Має високу протимікробну активність, низьку токсичність і виражену здатність до зв’язування зі шкірою і слизовими оболонками. Хлоргексидин 0,5–4% ефективніший щодо грампозитивних, ніж грамнегативних бактерій, і менш активний проти грибів та туберкульозної палички. Антисептик не абсорбується через шкіру та практично не дратує її. Безпосередня бактерицидна дія хлоргексидину перевершує антисептичні препарати, що містять повідон-йод, триклозан, гексахлорофен або хлороксиленол.
  3. Спирт (етиловий, ізопропіловий) — вважаються найбільш ефективними протимікробними засобами для дезінфекції твердих поверхонь та шкіри. Мають високу бактерицидну активність щодо більшості грампозитивних і грамнегативних бактерій. Вони також вбивають мікобактерію туберкульозу, різні гриби та деякі оболонкові віруси. Антимікробна активність оптимальна в діапазоні 60-90% і значно знижується в концентраціях нижче 50%.
  4. Перекис водню — прозора безбарвна рідина, яка доступна в різних концентраціях від 3% до 90% і широко використовується для дезінфекції, стерилізації та антисептики. Здатна пошкоджувати безліч клітинних компонентів, але активна лише при високих концентраціях.

Використання конкретного виду залежить від площі ушкодження та глибини рани, а також наявності бактерій, які провокують інфікування. Але загальна перевага перерахованих антисептиків — доступна ціна та висока ефективність, тому в домашній аптечці обов’язково має бути один із них як засіб першої допомоги при утворенні ран на шкірі.

Новини

25 Листопада 2023

Через руйнування українські електростанції можуть виробляти лише третину від довоєнних обсягів електрики

Три великі грецькі судноплавні компанії припинили транспортування російської нафти

У 2023 році спроможності українського ОПК зросли у три рази

24 Листопада 2023

Міненерго заявило про подолання дефіциту електроенергії

Китай закликає профільних гравців ринку не завищувати ціни на залізну руду

Вартість експорту чорних металів із Єгипту зросла на 65%

У жовтні зростання економіки України прискорилося до 10%

За 10 місяців іспанські металурги скоротили виробництво сталі на 4,6% 

Українські поставки становлять 40% від обсягу перевалки у порту Констанца

Україна запропонувала Польщі відкрити додаткові пункти пропуску порожніх вантажівок

Liberty Steel не відновила виробництво чавуну

Південнокорейська SeAH Steel постачатиме нафтогазові труби до ОАЕ

Ситуація з наявністю автогазу на заправках лишається напруженою

Китайський експорт сталі залишиться високим у 2024 році

Контейнерний ринок постраждає через боротьбу з викидами

Туреччина з початку року скоротила імпорт руди на 16%

ВСІ НОВИНИ ⇢