Бізнес трохи покращив перспективи своєї діяльності

Економіка Новини
Бізнес трохи покращив перспективи своєї діяльності

Підприємства всіх секторів у березні більш оптимістично оцінили результати та перспективи своєї діяльності. Як передає Укрінформ, про це свідчить індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який Національний банк розраховує щомісяця, повідомляє пресслужба НБУ.

“Поліпшення зовнішньої кон’юнктури, логістики, ситуації в енергетиці, підвищення споживчих настроїв позитивно позначилися на очікуваннях бізнесу в березні”, – йдеться в повідомленні.

У березні 2023 року ІОДА підвищився до 49,5 із 45,0 у лютому і майже досяг рівноважного рівня. Це є найвищим значенням із грудня 2021 року.

Підприємства торгівлі надали найоптимістичніші оцінки результатів та перспектив своєї діяльності на тлі пожвавлення споживчих настроїв, поліпшення ситуації з енергопостачанням та збільшення пропозиції товарів: секторальний індекс у березні зріс до 53,6 із 47,0 у лютому, перетнувши нейтральний рівень уперше після листопада 2021 року. Респонденти суттєво поліпшили свої очікування щодо товарообороту та обсягів закупівлі товарів для продажу.

Поліпшення ситуації в енергетиці та зовнішньої кон’юнктури, а також налагодження ланцюгів поставок позитивно вплинули на оцінки респондентів промисловості. Уперше після лютого 2022 року вони очікували зростання своїх економічних результатів порівняно з попереднім місяцем: секторальний індекс у березні перетнув нейтральний рівень і становив 51,2 порівняно із 47,2 у лютому. Респонденти очікували зростання обсягів виготовленої продукції та обсягів нових замовлень на продукцію, у тому числі експортних. Одночасно суттєво знизився песимізм в оцінках обсягів незавершеного виробництва (невиконаних замовлень) та послабились очікування щодо зростання залишків готової продукції.

Підприємства будівництва, зважаючи на сезонний фактор, суттєво пом’якшили негативні оцінки своїх економічних результатів: секторальний індекс у березні становив 45,9 (у лютому – 33,5). Респонденти очікували зростання обсягів закупівлі послуг підрядників, а також сировини та матеріалів. Водночас будівельники не прогнозували змін обсягів будівництва та значно послабили негативні оцінки щодо обсягів нових замовлень.

Підприємства сфери послуг, попри сезонне пожвавлення, мали найстриманіші оцінки щодо своїх економічних перспектив: секторальний індекс становив 45,7 порівняно з 43,2 у лютому. Респонденти дещо пом’якшили, але зберегли негативні очікування щодо обсягів наданих послуг, нових замовлень, а також обсягів послуг у процесі виконання.

Більшість підприємств, що беруть участь в опитуваннях, прогнозують уповільнення темпів зростання закупівельних цін та цін підрядників, а також цін і тарифів на власну продукцію чи послуги.

“Оцінки щодо зайнятості залишаються стриманими. Підприємства всіх секторів, залучених до опитування, поки не очікують на збільшення загальної чисельності своїх працівників. Найменш песимістичні оцінки в підприємств торгівлі”, – зауважили в НБУ.

Як повідомлялось, щомісячне опитування підприємств проводилося з 6 до 24 березня 2023 року; ним було охоплено 484 підприємства. Серед опитаних підприємств 46,5 % – компанії промисловості, 28,9% – сфери послуг, 20,7% – торгівлі, 5,0% – будівництва; 32,9% респондентів – великі підприємства, 30,0% – середні, 37,2% – малі.

Новини

24 Вересня 2024

Україна піднялась на 20 місце у рейтингу світових виробників сталі

На Львівщині пробурять дві свердловини

Європейська ціна на вуглець може зрости до 250 євро/т до 2034 року

Франція надасть Україні для підтримки енергетики 60 млн євро

Китай задіяв монетарне стимулювання для відродження економіки

G7+ закликала світову спільноту підтримати енергосектор України

АрселорМіттал Кривий Ріг оголосив про скорочення виробництва

Українцям обіцяють підвищити розмір допомоги по безробіттю

Світовий видобуток вугілля у 2024 році продовжить зростати завдяки Китаю та Індії

Україна експортували 399 тис тонн довгого прокату

Перед судом постануть посадовці Полтавського ГЗК Жеваго 

Партнери за два роки зібрали понад $4 млрд на відновлення енергетики України – Блінкен

Індекс цін виробників промисловості зріс за рік на 31% 

23 Вересня 2024

Автогаз дорожчає у мережах АЗС

Укргазвидобування збільшило видобуток на одній зі свердловин у 5 разів

З початку року бізнес отримав 63,3 млрд грн пільгових кредитів

ВСІ НОВИНИ ⇢