Подробнее Запомнить город


Битва за Нацбанк

24.02.09 , Тиждень
размер текста:

Верховна Рада збиралася на позачергове засідання – саме для того, щоб звільнити голову НБУ Володимира Стельмаха. Вже друга за останній місяць спроба парламентаріїв позбутися чільника Нацбанку. Якщо минулого разу Рада лише порекомендувала президентові його звільнити, то тепер депутати просто скасували свою постанову про призначення пана Стель­маха на цю посаду від 2004 року. Очевидно, що питання відставки голови Нацбанку вже остаточно перемістилося з площини еко­номічної в політичну. Тому Тиждень вирішив прояснити кілька досить туманних моментів цієї ситуації.

– Чому Верховна Рада не може звільнити голову Нацбанку?

Бо згідно з Конституцією призначають і звільняють голову НБУ за поданням президента України. Немає подання – немає нагоди звільнити місце. Проте Верховна Рада має право скасовувати свої постанови, а голову НБУ призначають саме постановою. Цим шляхом пішли парламентарії в понеділок. З іншого боку, Акт про проголошення незалежності України також ухвалено постановою ВР... Чи законно вчинили депутати, скасувавши постанову про призначення Стельмаха 2004 року, має вирішити Конституційний Суд.

– Кому вигідно, щоб Стельмах пішов?

Нацбанк підзвітний Верховній Раді та президентові. Проте жоден керівник держави не може давати прямих розпоряджень голові Нацбанку. Це дуже непокоїть прем’єр-міністра Юлію Тимошенко, яка стверджує, що має свій антикризовий план, але НБУ заважає його реалізувати. Останнім часом прем’єрка кілька разів напряму звинувачувала пана Стельмаха в зловживаннях та махінаціях. Вона зробила вже кілька різних спроб позбавити місця нинішнього голову НБУ.

– Що зміниться, якщо Стельмаха звільнять?

Якщо наступний голова Нацбанку жорстко дотримуватиметься фіксованого режиму валютного курсу, це може означати суттєві обмеження за імпортними операціями. Опоненти Юлії Тимошенко кажуть, мовляв, вона наполягає на звільненні Стельмаха тому, що він заважає їй увімкнути «грошовий верстат». Наразі НБУ виступає проти вкидання в економіку грошей, не підкріплених реальним сектором економіки. Якщо ідеологія Нацбанку зміниться й гроші просто друкуватимуть, це призведе до високих інфляційних показників.

– Як ситуація навколо звільнення голови НБУ впливає на загальний стан справ в економіці?

Є думка, що Україна не отримає наступного траншу кредиту від МВФ (восени Україні виділено $16 млрд кредиту, зараз у Києві перебуває місія Фонду, яка відстежує, як витрачаються кошти). Однією з причин можливої відмови називають ситуацію навколо голови НБУ.

– А де зараз Стельмах?

У відпустці. З 15 січня голова Нацбанку перебуває у відпустці, яка триватиме 30 днів. Як повідомили в НБУ, пан Стельмах пішов у відпустку для того, щоб спокійно відзначити своє 70-річчя (18 січня). Потім він вирішив відбути всі відведені йому законом 30 днів відпустки. Наразі скрізь за пана Стельмаха «віддувається» його перший заступник Анатолій Шаповалов. Саме він у понеділок звітував перед парламентаріями та відповідав на їхні незручні запитання

– У чому полягає «політика Стельмаха»?

Донедавна він був людиною, яка палко вірила в гривню. Коли влітку минулого року курс упав до 4,6 UAH/USD, Володимир Стельмах казав, що вже восени $1 коштуватиме 3 грн. Водночас голова Нацбанку сповідує політику вільного валютного курсоутворення. Хоча в Україні є фіксований курс валют (так званий курс НБУ), проте насправді він формується у вільному режимі.

Щодо рефінансування банків Стельмах займає позицію якомога меншого втручання свого відомства у справи комерційних банків. У часи кризи це означає, що держава має допомагати лише тоді, коли банки справді не можуть впоратися самостійно. Проте критерії, за якими НБУ визначає, чи потрібна допомога певному банкові, не є конкретними і загальновідомими.

– Чому президент так тримається за Стельмаха?

По-перше, для Віктора Ющенка важливо мати у своєму арсеналі проти прем’єрки такий впливовий інструмент, як Нацбанк. По-друге, Стельмаха з Ющенком пов’язують давні дружні стосунки. 2000 року за рекомендацією Віктора Андрійовича пан Стельмах змінив його на посаді голови НБУ. Коли в грудні 2004-го, незадовго до 3-го туру президентських виборів, Володимира Стельмаха призначили головою Нацбанку знову, ця кандидатура була погоджена з майбутнім президентом Ющенком. По-третє, звільнення Стельмаха за першою вимогою означало б для Ющенка виявити свою політичну слабкість.

– Хто претендує на крісло голови НБУ?

– Компромісною тимчасовою фігурою може стати нинішній перший заступник голови НБУ Анатолій Шаповалов. Тимошенко ж бачить у кріслі голови НБУ свого радника та екс-керівника Нацбанку Сергія Тігіпка. У понеділок ВР, скасувавши постанову про затвердження Стельмаха головою НБУ, намагалася також скасувати свою постанову про звільнення з цієї посади пана Тігіпка. Інакше кажучи, поновити Тігіпка на посаді. Проте голосів забракло. Серед інших кандидатів називають в. о. голови НБУ під час виборів 2004 року Арсенія Яценюка, а також нинішнього голову спостережної ради Нацбанку Петра Порошенка.

– Як далі розвиватимуться події?

– Президент Віктор Ющенко звертатиметься до Конституційного Суду з поданням, чи мали право народні депутати скасовувати свою постанову від 2004 року. Проте розгляд справи може затягнутися. Тому є два основні сценарії подальшого розвитку подій. Перший: Ющенко відстоюватиме Стельмаха до останнього, а Тимошенко може вдатися до «силового сценарію» (як це було, наприклад, із Фондом держмайна) і спробує в буквальному сенсі посадити в крісло голови НБУ свою людину. Другий: Ющенко і Тимошенко домовляться про компромісну постать, наприклад, Арсенія Яценюка – парламентарії також підтримають його кандидатуру.

... ...
 


Комментарии
комментариев: 0

...
Новости партнеров


Дайджест
В інтерв'ю Бізнес Цензор заступник голови Комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський розповів про причини подовження мита на експорт металобрухту, майбутнє заготівлі і проблеми української металургії через Green Deal у Євросоюзі.
Парламент принял закон о принудительной реструктуризации валютных кредитов. Выгоду получат обеспеченные украинцы, а проиграют — бизнес, клиенты банков и вся страна в целом.
15.04.21
В Украине хотят снизить комиссию, которую банки взимают за обслуживание карт. Такой шаг, по идее, должен привести к снижению цен в магазинах, поскольку ритейлеры признают, что перекладывают свои расходы по эквайрингу на конечного потребителя. Однако эксперты сомневаются, что товары подешевеют.
15.04.21
Семь стран ЕС выступили в защиту равных условий для атомной энергетики в достижении целей Green Deal. Главная задача зеленого перехода - отказ от ископаемых видов топлива, сжигание которых приводит к выбросам СО2. Атомные электростанции абсолютно вписываются в эти требования.
Против членов рейдерской группы Вадима Нестеренко правоохранители также ведут уголовные расследования по фактам гибели 4 человек.
14.04.21
В Украине расширен перечень долгов, которые можно взыскивать со счетов граждан в банках, а сами финучреждения стали подключаться к автоматизированной системе списания
Потребление, торговля и внутренние инвестиции остаются важными и наиболее устойчивыми драйверами роста экономики Украины. А это означает заметно возрастающую роль организованного сетевого ритейла. Источник: https://biz.censor.net/r3259384
Обплутали шахрайським павутинням ледь не всі ТЦ Києва: у столиці викрили мережу так званих «кол-центрів» з російським корінням. Аферисти, якими керував Володимир Бова, привласнювали кошти наївних громадян, прикинувшись інвестиційними консультантами. Хто стоїть за масштабним «кидаловом», і як працює ця схема?
Що відбувається на ринку нафтопродуктів після домовленості уряду та трейдерів щодо зниження цін на пальне та боротьби з нелегалами?
13.04.21
13.04.21, GMK Center
СВАМ лишит Украину конкурентных преимуществ – доступа к ресурсам железной руды. СВАМ дискриминирует кислородно-конвертерную технологию, которая использует в качестве основного сырья для производства чугуна и стали железорудное сырье.
12.04.21
09.04.21
08.04.21
06.04.21
02.04.21
01.04.21
31.03.21
30.03.21
29.03.21
26.03.21
25.03.21
23.03.21
22.03.21
16.03.21
12.03.21
09.03.21
05.03.21
02.03.21


Жми «Подписаться» и получай самые интересные новости портала в Facebook!