США та МВФ посилюють вимоги і контроль щодо наданої допомоги

Економіка Новини
США та МВФ посилюють вимоги і контроль щодо наданої допомоги

Міжнародні партнери посилюють вимоги, які потрібно виконати Україні, щоб надалі отримувати фінансові ресурси на покриття дефіциту державного бюджету у цьому та наступному роках. Про це повідомляє Уніан, посилаючись на свої джерела.

Одним із напрямків підтримки, що опинився під загрозою, є щомісячні гранти від США у розмірі приблизно по 1,5 мільярди доларів щомісяця. У вересні очікується останній транш у рамках поточного фінансового року в Америці, проте для подальшого виділення грошей США виставили Україні неформальну умову у вигляді підготовки законопроекту щодо посилення інституційної незалежності та ефективності роботи Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Ухвалення цього закону до кінця поточного року було однією з умов виділення макрофінансової допомоги від Євросоюзу та кредитування від МВФ, проте Сполучені Штати бажають побачити чіткіший алгоритм виконання цього завдання.

"Проект закону про САП треба підготувати до 15 вересня - таке побажання є від США", - розповів виданню один із співрозмовників в уряді.

Ще одне джерело підтвердило ймовірність такої неформальної умови, але пояснило, що для фінансування з боку США якихось конкретних умов зазвичай немає. 

Ще одна проблема з фінансуванням може виникнути по лінії Міжнародного валютного фонду. Зараз Україна та МВФ співпрацюють за новою 4-річною програмою, укладеною в березні поточного року на загальну суму 15,6 млрд доларів.

Наша країна вже отримала два транші на 3,6 млрд доларів, а третій у розмірі 900 мільйонів планується отримати після перегляду програми у жовтні.

Перегляд програми у червні для отримання другого траншу Україна пройшла досить швидко та легко, виконавши всі п’ять умов, тому й отримала гроші за графіком. Але до осіннього перегляду список умов вдвічі більший, а деякі з них виконати буде досить складно.

"Насамперед проблеми можуть виникнути з умовами щодо відновлення перевірок підприємств, повернення е-декларування, довічного контролю за фінансовим станом "політично значущих осіб" (т.зв. "ПЕПи" – Politically Exposed Persons). Крім того, складнощі можуть бути і при виконанні умов щодо енергетичного сектору", - зазначає видання.

У липні парламент ухвалив закон про відміну пільгового 2%-го єдиного податку та поновлення перевірок підприємств, проте, за неофіційною інформацією, Міжнародний валютний фонд не зарахує цей документ як виконання умови. Справа в тому, що в останній момент була зміна редакції тексту закону, яку ніхто не погодив із МВФ, а відновлення перевірок відклали до закінчення воєнного стану.

Ухвалити законопроект про поновлення е-декларування планують у вересні, а от ймовірність поновлення довічних перевірок "ПЕПів" на сьогодні вкрай мала, хоча цей законопроект потрібно ухвалити до кінця вересня.

"З цим питанням ситуація найскладніша. Підтримки серед депутатів немає", - зазначив один із співрозмовників ЗМІ.

Під питанням і виконання умов МВФ з реформи управління Оператора ГТС, адже уряд повинен був передати акції компанії в управління Міністерству енергетики ще у липні, але це рішення не ухвалено й досі. Крім того, є ще умова, що до кінця жовтня мають відібрати та призначити нову наглядову раду компанії.

"Враховуючи, що процес відбору та призначення наглядової ради займає близько трьох місяців, можна припустити, що "маяк" не буде виконаний у строк", - зазначає видання.

У липні цього року міністр фінансів Сергій Марченко заявляв, що у 2024 році Україні на покриття дефіциту державного бюджету буде необхідна підтримка міжнародних партнерів приблизно на тому ж рівні, як і цього року. Загальна сума, яку потрібно залучити Україні у 2024 році, за його словами, складає не менше 42 млрд доларів.

Новини

30 Вересня 2023

Велика Британія розпочинає новий нафтогазовий проект у Північному морі

У січні-серпні іспанські металурги скоротили виробництво сталі на 7,1%

Туреччина підвищить ціни на електроенергію для промислових споживачів на 20%

Болгарія використовуватиме російську нафту до кінця жовтня 2024 року

Україна відкриє ще один наземний залізничний коридор для експорту зерна - Кулеба

29 Вересня 2023

Через сім років Україну реально візьмуть у ЄС, якщо темп реформ буде збережено - голова ЄС

Тарифи на комунальні послуги до кінця опалювального сезону залишаться без змін

Загальні викиди в металургії Китаю зросли на 5,2%

Україна отримає від Швейцарії 110 млн дол на розмінування

Мінекономіки планує відновити економіку після того як повернуться біженці з ЄС 

Франція та Україна уклали низку угод щодо співпраці у галузі ВПК

Україна може стати лідером у зеленій металургії - Соболев

Світове виробництво автомобілів збільшилось на 12%

Автогаз на заправках подорожчав майже на 2 гривні

Індійська KIOCL призупинила роботу на заводі з виробництва окатків

Рудник Ярославського запустив виробництво на шахті ім. Фрунзе

ВСІ НОВИНИ ⇢