Науковці знайшли спосіб видобувати залізо з червоного шламу

Екологія Економіка Металургія Новини
Науковці знайшли спосіб видобувати залізо з червоного шламу

Науковці з Інституту дослідження заліза Макса Планка у Дюссельдорфі, Німеччина, розробили новий спосіб видобутку заліза з червоного шламу, тобто промислових відходів видобутку алюмінію.

Плазмохімічна технологія в лабораторних умовах дозволила отримати близько 98% заліза від його теоретичного ліміту, повідомляє Chemistry World.

Зазначається, що у світі накопичено 4,5 мільярда тонн червоного шламу і щороку його кількість збільшується на 180 мільйонів тонн.

Наразі лише 3% шламу переробляють на кераміку, яку можна використовувати в будівництві. В матеріалі підкреслили, що окрім заліза, червоний шлам містить ітрій, скандій, кадмій, хром, а також оксид алюмінію, що не прореагував.

Дослідник Інституту Дірк Раабе пояснив, що нова технологія заснована на плазмохімії. Так шлам поміщають в електродугову піч перед введенням суміші водню та аргону. Потім використовується розряд 200А, щоб одночасно розплавити зразок та іонізувати водень для реакції з залізом. Він підкреслив, що за шість циклів у лабораторії вдалося отримати 2,6 г металевого заліза з 15 г червоного шламу.

Окрім того, залізо було більш “чистим” ніж у типовій доменній печі, і було придатним для безпосереднього виробництва сталі. За його словами, справжнім проривом стало селективне відновлення складного оксиду змішаної фази, такого як червоний шлам, і вилучення єдиного, майже чистого цільового продукту.

Ймовірно, технологію можна буде розширити на видобуток рідкоземельних елементів з червоного шламу.

“Процес може бути дуже енергоефективним, оскільки реакція між водневими радикалами та оксидами є екзотермічною. Тому, як тільки плазма запалюється, реакція постачає енергію, щоб підтримувати розплавлені оксиди, і єдиною необхідною енергією є електрика для підтримки дуги”, – сказав Раабе.

Він пояснив, що використання зеленої енергії та водню дозволить зробити процес вуглецево нейтральним.

Однак для використання технології на всіх металургійних заводах світу потребуватиме у 10 000 разів більше зеленого водню, ніж зараз доступно.

Раабе наголосив, що окрім видобутку заліза, технологія допоможе зробити детоксикацію червоного шламу економічно життєздатною.

На думку директора з технологій американської компанії з переробки алюмінію Real Alloy Рея Петерсона технологія вражаюча, однак поки що далека від промислового застосування. Щоб процес запрацював, потрібна наразі недоступна дешева електроенергія та дешевий водень.

“Проблема в тому, що ви конкуруєте з уже існуючими звичайними процесами виробництва заліза, – додав Петерсон. – Зрозуміло, усі вони мають вуглецевий слід, але поки ми не отримаємо податок на викиди вуглецю або якийсь інший стимул піти цим шляхом [можливості використання цього процесу], ймовірно, будуть обмежені”.

Новини

20 Червня 2025

АРМА готує продаж арештованого судна

Європа на межі економічного застою: МВФ закликає до термінових реформ

Міненерго виступає за подовження мораторію на банкрутство державних шахт ще на рік 

CBAM без зайвого тиску: малі імпортери отримали звільнення від звітності

Деякі контейнерні лінії припинили заходи в порти України через обстріли

Експорт сталевих напівфабрикатів з України скоротився на 25%

Українська промисловість і торгівля підтримують економічне зростання – ІЕД

На шляху до зеленого переходу: Сербія адаптує законодавство під європейський CBAM

Європейський виробник вапна і будматеріалів хоче побудувати завод на Закарпатті

Заборгованість за зелену енергію суттєво зменшилася: держава сплатила 86% у 2025 році

19 Червня 2025

Україна в ОБСЄ заявила про плани Росії ударити по енергетиці

Китай знімає обмеження на металобрухт: що це означає для ринку

В Україні ціни на газ зросли до найвищого рівня

АРМА зафіксувало незаконне використання арештованого заводу Медведчука

Бізнес закликає уряд скоригувати кліматичні зобов’язання України щодо викидів

Nippon Steel завершила поглинання американського виробника сталі US Steel

ВСІ НОВИНИ ⇢