У промисловості покращились очікування ділової активності

Економіка Машинобудівництво Металообробка Металургія Новини
У промисловості покращились очікування ділової активності

Індикатор ділової впевненості у промисловості в Україні в січні 2024 року підвищився на 2,6 в.п. порівняно з груднем 2023 року – до “мінус” 11%, при цьому в переробній промисловості він зріс на 3,9 п.п. – до “мінус” 11,8%. Про це повідомили в Державній службі статистики, передає Інтерфакс-Україна.

Водночас індикатор ділового клімату в промисловості та переробній промисловості не змінився порівняно з груднем 2023 року, зберігшись на нульовому рівні.

Очікування перспектив ділової активності у 2023 році почали покращуватися з січня, коли індикатор ділової впевненості у промисловості зріс на 4,2 п.п. до грудня 2022 року – до “мінус” 14,2% (у переробній – на 7 в.п., до “мінус” 14%) і до квітня він покращав до “мінус” 5,5% (“мінус” 4% ).

Проте вже в травні він знизився до “мінус” 6,8% та “мінус” 5% відповідно, і протягом червня-грудня продовжив зниження.

Індикатор ділового клімату в промисловості з грудня 2022 року, коли він становив “мінус” 1,4% (у переробній також) до квітня 2023 року, зріс до 0,6% (у переробній – до 0,7%), проте до листопада-грудня знизився до нульової позначки.

Держстат нагадує, що складові для розрахунків цих індикаторів мають сезонно скориговані значення балансів, сформованих з урахуванням поданих підприємствами звітів. Зокрема, оцінка поточного обсягу замовлень на виробництво продукції (попит) у промисловості у січні склала “мінус” 44%, у переробній “мінус” 47%, знизившись відповідно на 2 п.п. та 3 п.п. до грудня 2023 року.

Водночас січневі очікування щодо обсягів виробництва продукції в найближчі три місяці суттєво покращилися – у промисловості вони підвищилися до нульової позначки порівняно з “мінус” 9% у грудні 2023 року, у переробній – до “мінус” 1% (“мінус 14%).

Як повідомлялося, найкращого значення у 2023 році цей показник досягав у квітні 2023 року, склавши +10% у промисловості та +17% – у переробній.

Оцінка поточного обсягу запасів готової продукції у січні склала відповідно “мінус” 11% та “мінус” 12% (на 1.п.п. гірше, ніж у грудні 2023 року); оцінка обсягу виробництва за попередні три місяці – “мінус” 6% та “мінус” 3% (у грудні “мінус” 2% та “плюс” 1%); оцінка поточного обсягу експортного попиту – “мінус” 29% та “мінус” 38% (у листопаді відповідно “мінус” 30% та “мінус” 38%).

За даними статвідомства, забезпеченість замовленнями підприємств, як і раніше, – у середньому на чотири місяці.

Як деталізує Держстат, виходячи з результатів опитування промпідприємств у січні, зростання відпускних цін на продукцію протягом найближчих трьох місяців (січень-березень) очікують 33% опитаних підприємств промисловості порівняно з 31% у грудні, зниження – 2%; у переробній промисловості відповідно 26% опитаних та 4%.

При цьому 21% опитаних промпідприємств очікують у січні-березні 2024 року зниження обсягів виробленої продукції (у грудні очікували зниження у грудні-лютому 40%), і 21% очікують зростання (проти 8% опитаних у грудні).

У переробній промисловості на зростання виробництва очікують 20%, зниження – 22% опитаних (у грудні відповідно 30% і 16%).

Зменшення кількості працівників у найближчі три місяці очікують 16% опитаних промпідприємств, зростання – 6%, тоді як у грудні цей показник становив відповідно 29% та 2%.

За попередні три місяці (жовтень-грудень 2023 року) 28% промпідприємств відзначили зростання обсягів виробництва, тоді як зниження – 29%, а поточний обсяг замовлень на виробництво (попит) вище за норму відзначили лише 1%, тоді як 39% – нижче за норму і 60 % – нормальний для сезону.

Основним чинником, який стримує виробництво, як і раніше, залишається недостатній попит – його в першому кварталі поточного року припускають близько 40% опитаних промпідприємств. Крім того, зросла частка опитаних підприємств, які вважають таким чинником нестачу робочої сили – майже до 23% порівняно з 18% у четвертому кварталі 2023 року.

Завантаженість виробничих потужностей промпідприємств на початок поточного кварталу становила 63,4% (на 0,5 в.п. більше, ніж на початок попереднього кварталу).

Серед опитаних Держстатом у січні поточного року 1009 промислових підприємств 50 склали підприємства добувної промисловості, 798 – переробної, 98 – постачальники енергоресурсів, 63 – компанії водопостачання, каналізації, поводження з відходами.

Новини

У промисловості покращились очікування ділової активності

Україна розраховує отримати перший транш нової програми допомоги ЄС у березні

У листопаді минулого року промислове виробництво Японії знизилося на 0,9%

Уряд Австралії виділив кошти на декарбонізацію Liberty Steel 

POSCO відкрила центр розробки технології водневого відновлення заліза

Бізнес погіршив оцінки результатів своєї діяльності

ЄС затвердив 50 млрд євро допомоги Україні

Британські профспілки закликають уряд виділити більше коштів на декарбонізацію заводу Tata Steel

Національна система торгівлі викидами в пілотному режимі запрацює у 2025 році

У 2023 році Туреччина скоротила імпорт металобрухту на 10%

Енергетики підключили до системи блок ТЕС після ремонту

Champion Iron інвестує 470 млн дол у канадський проект з виробництва окатишів

Україна та США підписали меморандум про контроль за використанням допомоги

Бюджет України отримав майже 155 млрд грн в січні

Нафтова промисловість знала про небезпеку для клімату з 1954 року – дослідження

НКРЕКП схвалила двоетапне підвищення тарифів на послуги низки водоканалів

ВСІ НОВИНИ ⇢