Ціна квот на викиди вуглецю у Європі значно знизилась на початку року

Екологія Економіка Металургія Новини
Ціна квот на викиди вуглецю у Європі значно знизилась на початку року

Цього року європейська ціна квот на викиди вуглецю падає, оскільки декарбонізація енергосистеми регіону відбувається швидкими темпами, повідомляє Bloomberg.

Ціна квот на викиди CO₂ в рамках EU ETS на 26 лютого становила близько €54/т. Хоча на поточному тижні ринок зріс, вона все ще приблизно на 43% нижча, ніж у рік тому, ця тенденція викликає здивування у експертів, адже система торгівлі квотами на викиди в Європі буде посилюватися в найближчі роки, оскільки ЄС працює над досягненням нульового рівня викидів у 2050-му.

Проте декарбонізація енергосистеми регіону відбувається швидкими темпами, це скорочує попит на вуглецеві квоти, відтак, відбувається і падіння цін.Торік вітрові та сонячні електростанції виробили найбільше електроенергії в ЄС за всю історію, що було прискорено енергетичною кризою.

Зауважимо, що їх частка склала 27% у загальному обсязі генерації. Окрім того, після серйозних збоїв відновився потужний атомний флот Франції, а також гідроенергетика після посух. Тепла зима знизила споживання енергії, водночас у цей період збільшилась вітрогенерація.

«Декарбонізація в енергетиці відбувається швидше, ніж за нею встигає вуглецевий ринок», – зауважив Марк Льюїс, керівник відділу досліджень і портфельний менеджер Andurand Capital Management.

Ціни на CO2 також впали на тлі слабкого попиту з боку промисловості, оскільки чимало заводів зупиняли діяльність після різкого зростання цін на енергоносії у 2022-му.

На думку Льюїса, оскільки ринок квот на викиди буде значно жорсткішим наприкінці десятиліття, лише питання часу, коли ціни знову почнуть зростати.

Водночас як йдеться у колонці Financial Times, європейська система торгівлі квотами на викиди занадто неповоротка, аби надати необхідний імпульс декарбонізації.

Наразі надлишок пропозиції на ринку спостерігається з вагомої причини – наразі викиди CO₂ у блоці зменшились. За даними ICIS, у 2023 році вони становили 1,2 млрд т у порівнянні з 1,4 млрд т у 2022-му.

Окрім того, квот ще багато, оскільки ЄС продає додаткові лоти на аукціонах, щоб допомогти оплатити енергетичний перехід.Значна частина відсутнього обсягу викидів CO₂ має циклічний, а не структурний характер, зауважує FT.

Майже половина викидів ETS припадає на промисловий сектор, який страждає від високих цін на енергоносії. За мірою того, як європейська економіка набирає обертів, викиди повинні знову почати зростати.

Більша частина решти викидів припадає на енергосектор, який знаходиться на кращій траєкторії, збільшуючи частку генерації з відновлюваних джерел.

Проте тут також спостерігається певна циклічність. Зниження попиту на електроенергію (майже на 7% у 2021-2023 рр.) є наслідком стрибка цін у 2022 році, і тенденція має змінитися на протилежну.

Все це призводить до приглушеної траєкторії скорочення викидів. Очікується, що кількість викидів CO₂ у 2026-2027 роках буде приблизно такою ж, як і наразі. Враховуючи заплановане скорочення кількості дозволів, ринок може виявитися вузьким.

Новини

23 Травня 2024

Російський Норнікель не буде виплачувати дивиденди через санкції

Світове виробництво DRI у квітні скоротилось на 2,6%

Держава планує підвищити окремі податки для наповнення бюджету

Спікер ВР поки що скептично ставиться щодо економічного бронювання від мобілізації

Виробництво сталі в Італії скоротилось на 10,6% 

Видобуток залізної руди в Китаї зріс на 14%

Anglo American відхилила третю пропозицію про поглинання від BHP

Вартість відбудови в Україні складає понад $480 млд

Рада директорів US Steel висловилась за продаж компанії японській Nippon Steel

Залізна руда подорожчала до максимуму за три місяці

Recycling Solutions у 2023 році майже наполовину збільшила постачання гранульованого шлаку до ЄС

Запоріжсталь завершив капремонт домни №2,

Зелена енергетика рятує українців від відключень електрики вдень

У минулому році VESCO сплатила до бюджету понад 155 млн грн

Інвестиції в енергетику прискорить страхування від воєнних ризиків та вирішення боргової кризи – експерт

Україна збільшить обсяги експорту через порти Балтії

ВСІ НОВИНИ ⇢