Усі шість блоків ЗАЕС переведені в холодний зупин

Економіка Новини ТЕК

Окупована росіянами Запорізька атомна електростанція завершила переведення енергоблоку №4 з гарячого зупину на холодний. Уперше з кінця 2022 року усі шість блоків ЗАЕС перебувають у холодному зупині.

За інформацією Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), 12 квітня вранці станція розпочала переведення енергоблоку №4 з гарячого на холодний зупин. Процес завершився 13 квітня о 7:30.

За даними МАГАТЕ, окупаційне керівництво станції пішло на цей крок після того, як у сусідньому місті Енергодар, де проживає більшість працівників АЕС, нещодавно закінчився зимовий опалювальний сезон.

“Я вітаю це рішення, яке протягом деякого часу рекомендувало агентство, оскільки воно підвищує загальну безпеку об’єкта. Агентство продовжуватиме уважно стежити за станом роботи Запорізької АЕС і забезпечуватиме технічно життєздатні альтернативи в контексті швидких змін і викликів”, – заявив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі..

В агентстві нагадали, що ЗАЕС припинила виробництво електроенергії для української мережі у вересні 2022 року, але з жовтня 2022 року залишала принаймні один із шести своїх енергоблоків у гарячому стані для забезпечення централізованого опалення, а також технологічної пари для обробки рідких відходів на майданчику.

Після того як станція на початку цього року запустила в роботу чотири нещодавно встановлені дизельні парогенератори для виробництва пари для переробки таких відходів, як рекомендовано МАГАТЕ, реакторний блок №4 залишився у гарячому режимі, перш за все, щоб допомогти зберегти тепло в Енергодарі. П’ять інших реакторів були в режимі холодного зупину, і тепер до них приєднався блок №4.

Під час холодного зупину, якщо відведення тепла переривається з будь-якої причини, існує додатковий запас реагування в кілька днів. У холодному режимі реактор також потребує менше води для охолодження, ніж під час гарячого зупину. А ця проблема стала більш складною після руйнування Каховської дамби внизу за течією в середині 2023 року.

Утім у МАГАТЕ зазначають, що ситуація на станції залишається вкрай нестабільною. Адже протягом останнього тижня по об’єкту було завдано кілька ударів безпілотниками.

Зокрема, вранці 13 квітня група експертів МАГАТЕ, що перебуває на ЗАЕС, повідомила, що чула шістнадцять вихідних артилерійських вистрілів менш ніж за пів години. Деякі з них були на близькій відстані, інші далі, але їх було чітко чути.

Як повідомляла “Українська енергетика”, на початку жовтня 2023 року окупована росіянами ЗАЕС завершила переведення енергоблоку №4 з холодного зупину в гарячий, а блок №6, навпаки, перейшов у режим холодного зупину.

Раніше Державна інспекція ядерного регулювання України (ДІЯРУ) видала розпорядження щодо обмеження роботи всіх шести енергоблоків ЗАЕС до режиму холодного зупину.

ЗАЕС залишається окупованою російськими військами з 4 березня 2022 року. З того часу Україна неодноразово закликала світову спільноту невідкладно вжити заходів для якнайшвидшої демілітаризації ЗАЕС, виведення з території станції та міста Енергодар усіх російських військових та повернення станції під повний контроль України. З 1 вересня 2022 року на станції працює місія МАГАТЕ.

Новини

13 Червня 2025

Велика Британія та США обговорюють зниження тарифів на авто та сталь

Промышленное производство в ЕС сократилось на 1,8%

Укренерго планує зменшувати борги за зелену енергію

Через вуглецеве мито Україна ризикує втратити зовнішні ринки і ключові виробництва — Кінах

Група Ярославського здобула майже повний контроль над Сухою Балкою

Україна закликає FATF визнати РФ фінансовим спонсором режиму КНДР

США не погодилися дати Україні додаткові $300 млн

Індійський гігант відкриває нову еру екологічної сталі з запуском GreenEdge

АРМА отримало на реалізацію арештований російський корабель

Пісторіус обіцяє збільшити військову допомогу Україні на 1,9 млрд євро

Астропрогноз для сміливих. П’ятниця 13-го: день, коли навіть складне стає можливим

12 Червня 2025

Канада готує удар по демпінгу сталі: уряд обіцяє підтримку вітчизняним виробникам

Енергетична трансформація вимагає сталі, але виробники не витримують витрат

США скасовують кліматичні вимоги до електростанцій

Аукціон із приватизації Сумихімпрому не відбувся

Збитки природі внаслідок бойових дій в Україні перевищують $94 млрд 

ВСІ НОВИНИ ⇢