Оптимізм у Києві, песимізм у Брюсселі

Точка зору

Глава українського МЗС Леонід Кожара каже, що Євросоюз сподівається на підписання угоди про асоціацію з Україною ще цього року. Натомість у Брюсселі заявляють, що чекають від Києва рішучих змін.

 

Київ та Брюссель по-різному розставили акценти у своїх заявах після зустрічі між міністром закордонних справ України Леонідом Кожарою та верховним представником ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки Кетрин Ештон. Якщо українська сторона очікує підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС цього року, то європейські офіційні особи у першу чергу вимагають від Києва виконання низки передумов, причому терміново.

"На більшості зустрічей з європейськими комісарами, у Європейському парламенті я відчув велику зацікавленість у тому, щоб угода була підписана в цьому році", - цитує агентство Інтерфакс Леоніда Кожару. Також, за його словами, у ході зустрічі з Кетрин Ештон "з обох сторін було висловлено сподівання на те, що угода про асоціацію буде підписана".

Єврокомісія не вважає за потрібне приховувати існування серйозних перешкод для досягнення асоціації. "У своїх висновках, ухвалених у грудні минулого року, Рада міністрів ЄС із закордонних справ встановила конкретні критерії і часові рамки для можливого підписання угоди про асоціацію, включаючи створення глибокої та всеохопної зони вільної торгівлі. Однак підписання угоди стане можливим лише у разі наявності належного прогресу", - наводить слова Кетрин Ештон представництво ЄС в Україні. У Брюсселі підкреслюють, що встановлені Радою міністрів ЄС критерії "є справді досяжними, проте часу залишається обмаль".

Кожара - ані слова про вибіркове правосуддя

Ештон зазначає, що під час зустрічі вона знову нагадала, "наскільки важливим для України є розв’язання проблем, пов’язаних із застосуванням вибіркового правосуддя, із подальшим запобіганням їхньому повторенню". У зв’язку із цим вона висловила "занепокоєння" останніми подіями, що стосуються Юлії Тимошенко та її близьких соратників, а також "загальним політичним контекстом, у рамках якого відбуваються ці події". Кетрин Ештон та Леонід Кожара також обговорили новини про несподіване етапування Юрія Луценка з лікарні до в’язниці.

Ще один співрозмовник Кожари - єврокомісар з розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле - наголосив, що від України "чекають рішучих дій та відчутного прогресу в питаннях, які б дозволили підписати угоду про асоціацію, можливо, ще до саміту Східного партнерства у Вільнюсі в листопаді цього року". Ці питання пов'язані із застосуванням вибіркового правосуддя, нещодавніми парламентськими виборами та виконанням реформ, обумовлених угодою про асоціацію.

Київ обіцяє, що Тимошенко відпустять?

Кожара уникає теми вибіркового правосуддя. Але, як повідомляє "Інтерфакс", міністр повідомив про порушення європейською стороною проблемних питань, зокрема, ситуації з екс-прем'єром Юлією Тимошенко та колишнім головою МВС Юрієм Луценком: "Я надав інформацію, яка є в розпорядженні МЗС, зокрема щодо переведення Луценка сьогодні назад до в'язниці. Ці роз'яснення були сприйняті".

Крім того, у повідомленні на веб-сторінці МЗС сказано, що Леонід Кожара "підтвердив готовність української сторони досягти суттєвого прогресу за критеріями, визначеними Радою міністрів ЄС у закордонних справах, для забезпечення підписання угоди у зазначені часові терміни". Чи означає це, що українське керівництво планує випустити на волю Тимошенко та інших ув'язнених опозиційних політиків?

На початку лютого очікується приїзд до Києва єврокомісара Фюле. Він сказав, що хоче "отримати більше уявлення про цілі України та останні події, що відбуваються напередодні саміту Україна-ЄС". Цей саміт заплановано на 25 лютого. У листопаді ж відбудеться зустріч голів держав та урядів Східного партнерства, на якій Київ та Брюссель можуть підписати угоду про політичну асоціацію та всеохопну зону вільної торгівлі.

Захар Бутирський

Новини

25 Листопада 2022

Україна планує залучити 500 млн дол від МБРР

Українські аграрії зібрали 40 млн тонн зернових

Південна Корея надасть Україні 20 потужних генераторів

Релокація дозволила зберегти понад 35 тисяч робочих місць

ДТЕК відновив роботу своїх електростанцій та мереж

Дефіцит в український енергосистемі знизився до 30%

Метінвест передав розвідникам зимовий тактичний одяг

Велика Британія обіцяє надавати Україні допомогу стільки, скільки буде потрібно

В Укренерго розповіли про можливі обсяги експорту електроенергії з Європи

Україна отримає грант на 4,5 млрд долл від Світового банку

З початку року введення в експлуатацію житла скоротилось на 45%

В ЄС домовилися прибрати російський газ з угод про спільну закупівлю

24 Листопада 2022

ЄС готує дев'ятий пакет санкцій проти росії - фон дер Ляєн

ДТЕК заявив про відновлення роботи своїх електростанцій і електромереж

АрселорМіттал Кривий Ріг призупинив роботу через перебої з електропостачанням

Японія дасть Україні на закупівлю генераторів та ламп понад 2 млн долл.

ВСІ НОВИНИ ⇢