Європа стане ближчою?

Точка зору

Литва очікує від України підтвердження курсу на євроінтеграцію під час саміту 6 лютого. Про це в інтерв’ю Радіо Свобода сказав колишній Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні Альгірдас Кумжа. За його словами, двохвекторність, яку сьогодні демонструє керівництво України, на Заході розуміють не всі. Також, каже Альгірдас Кумжа, допоки ситуація із «політичними в’язнями» в Україні не буде вирішена, це заважатиме її євроінтеграції. 
 
– Чого очікувати від цього візиту?
 
– У другому півріччі цього року Литва стане головою Ради ЄС. І, звісно, нашому керівництву дуже цікаво, яким шляхом йде Україна, і які рішення ухвалюватимуться у найближчому майбутньому. Йдеться про український вектор, куди він буде спрямований, на Схід, чи на Захід. Мені здається, що нинішні зустрічі будуть цікаві саме у цьому плані. А рішення, звісно, та таких самітах не ухвалюються.
 
– Пане Кумжа, щодо головування Литви у Раді ЄС. Зараз українське керівництво продовжує заявляти про незмінність курсу на євроінтеграцію. Чи підтримуватиме Литва українську євроінтеграцію і від чого це залежатиме?
 
– Відрадно, що Україна це повторює. Але все це потрібно підкріплювати конкретними рішеннями. І, безумовно, саме про це і йтиметься на вільнюській зустрічі. Литва традиційно підтримує Україну. Ми маємо багатовікову співпрацю. Перший договір між Україною та Литвою був підписаний у 1219 році. Литва тепло ставиться і, можливо, більше розуміє українську політику, ніж інші країни. Так що це півріччя може бути проривом у європейському напрямку і Україна може цим скористатися.
 
– Яких дій від України очікують у Литві, оскільки зараз у європейських лідерів є чимало питань до української влади?
 
– Ми також помічаємо, що Україна через внутрішні проблеми створила собі проблеми на міжнародній сцені. Сподіваюся, що під час вільнюських зустрічей багато сумнівів будуть розвіяні, і європейський вектор України буде підкріплений.  
 
– Про які саме сумніви йдеться?
 
– Ми всі помічаємо так звану двохвекторну політику України. Зараз йдуть переговори з Митним союзом і одночасно з Європейським Союзом. Тож все-таки є сумніви чи, можливо, непорозуміння. Що це означає? По якому курсу піде Україна? Заяви, що одночасно можна рухатися по двох напрямках, і що вступ в один союз не суперечить співпраці з іншим союзом не всіх задовольняють, і не всі це розуміють.  
 
– Тобто, 6 лютого у Литві від Віктора Януковича очікують підтвердження євроінтеграції України?
 
– Без відповіді на ці питання вільнюські зустрічі плідними не будуть. Безумовно, ці питання просто літають у повітрі, відповіді на них чекає і Вільнюс, і Брюссель.
 
– Багато європейських лідерів ігнорують Віктора Януковича через ситуацію з ув’язненими Юлією Тимошенко та Юрієм Луценком. Литовський президент Даля Грибаускайте була в Україні і зустрічалася тут з Юлією Тимошенко і бачила реальну ситуацію…
 
– Я не можу ані підтвердити, ані спростувати твердження, що політики ігнорують Віктора Януковича. Але Литва традиційно підтримує гарні відносини з Києвом. Дуже складні моменти у політичному житті України були і раніше, але Литва завжди була відкритою і зустрічалася з Україною. Маю на увазі проблеми, які були під час президентства Кучми. Йому теж були відкриті не всі столиці, але наш президент Адамкус часто з ним зустрічався і вирішував проблеми. Ці зустрічі тоді допомогли вирішенню ситуації. Тож сьогодні Литва чинить правильно. Ці переговори також допоможуть вирішити певні складнощі. А ці складнощі сьогодні є. Як я і казав, ці внутрішні проблеми створили українському керівництву проблеми на міжнародній арені, зокрема, у Брюсселі.       
 
– Але все-таки, наскільки подальша євроінтеграція України залежатиме від ситуації із так званими «політичними в’язнями»?
 
– Ці питання будуть на порядку денному. Допоки ця ситуація не буду вирішена, це заважатиме просуванню України по європейському напрямку.

Тетяна Ярмощук

Новини

13 Вересня 2024

Болгарія продовжує переговори щодо продажу ядерних реакторів Україні

У серпні імпорт бітуму в Україну збільшився в півтора раза

Індія продовжила компенсаційні мита на імпорт труб з Китаю та В’єтнаму

На жодній електростанції не збудували другий рівень захисту – Кудрицький

Завод British Steel у Скантропі може зупинитися в разі закриття доменної печі

Voestalpine зупиняє завод у Лінці

Імпорт залізної руди до Туреччини збільшився на 58%

Як ефективно використовувати елеватори для зберігання врожаю

Європейські металурги планують скоротити обсяги виробництва через слабкий попит

В Укрзалізниці сподіваються на підняття тарифів ще до кінця року

З початку року імпорт майже вдвічі перевищив український експорт

Інгулецький ГЗК простоює через високі ціни на електроенергію

Європейська рахункова палата зафіксувала нераціональне використання коштів на зелене відновлення

Порти Великої Одеси можуть перейти на газову генерацію

Україна отримує аварійну допомогу електроенергії з трьох країн

Тайвань скорочує імпорт металобрухту

ВСІ НОВИНИ ⇢