Третій рік Януковича: поразки і перемоги вустами експертів

Точка зору

Три роки тому, 25 лютого, Віктор Янукович став Президентом України. «У 2012 році ми підвищили заробітні плати й пенсії приблизно на 15%», – підбив він підсумки третього року свого президентства під час «Діалогу з країною», що відбувся 22 лютого. Журнал « Forbes» на своєму сайті пише, що президентство Віктора Януковича у 2012 році обійшлось Україні у 635 мільйонів гривень, а три роки його перебування на посаді коштувало державі майже 1,5 мільярда гривень. Як відпрацьовує таку суму перед українцями четвертий Президент України?
 
Назвати щонайменше три поразки та три перемоги за три роки президентства Віктора Януковича Радіо Свобода попросило економістів, соціологів та політологів.

​​

Серед того, що вдалось зробити главі держави з 2010 року, коли він приступив до виконання обов’язків, як четвертий Президент України, експерти найчастіше називали задовільне проведення чемпіонату з футболу «Євро-2012», підписання угоди про видобуток сланцевого газу з компанією Shell та побудову чіткої вертикалі влади, що полегшує процес керування країною.
 
Говорячи про успіхи президентства Януковича треба, перш за все, звертати увагу, якою ціною давався той чи інший успіх, каже голова ради громадської аналітичної організації «Лабораторія законодавчих ініціатив» Ігор Когут, а політичний експерт, директор Інституту ДемАльянсу імені Романа Шумана Віктор Андрусів вважає, що позитив, який зробив Віктор Янукович для українців, треба порівнювати з тим, що він зробив для себе. Та все ж, якщо захотіти, то позитиви можна знайти:
 

Були ухвалені такі позитивні закони, як «Про заборону тютюнопаління», «Про доступ до публічної інформації» і «Про громадські організації»

«Все-таки були ухвалені такі позитивні закони, як «Про заборону тютюнопаління», «Про доступ до публічної інформації» і «Про громадські організації», – перелічує Андрусів.
 
Початок судової реформи, ухвалення нового Кримінального процесуального кодексу, пенсійна реформа і запровадження страхової медицини – це позитивні, але поки що проміжні результати, переконує директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик, і відчутні вони будуть за кілька років.
 
«Деякі рішення, які були ухвалені за цей час, не дали остаточних результатів. Говорити про якісь досягнення і остаточні результати говорити важко, коли ти переймаєш і складну зовнішньо-економічну і внутрішньо-політичну ситуацію, коли знаходишся в політичній турбулентності, коли є рецесія і багато інших проблем. Тому реалізувати повною мірою ті економічні реформи, які планувалось, звичайно, неможливо», – вважає Кулик.
 
Віктор Янукович – найбільше розчарування 2012 року
 
Серед негативів президентства Віктора Януковича, опитувані Радіо Свобода експерти найчастіше називали ув’язнення опозиціонерів Юлії Тимошенко та Юлія Луценка, що фактично зупинило євроінтеграцію України. Окрім цього, фахівці говорили про повільне виконання або й взагалі провал реформ, зокрема, пенсійної, земельної, адміністративної і судової. Акцентували експерти і на монополізації, і корупції, пригадували скандал з LNG-терміналом. Політолог і активіст Остап Кривдик зазначає, що саме за останні три роки насильство стало легітимним засобом у політиці, відтак легітимність української держави зруйнувалась для багатьох людей.
 

Якщо війна, не так багато людей захочуть захищати те, що асоціюється з Межигір’ям, кортежем, гелікоптером і персональним унітазом видатних регіональних нардепів

«У випадку якщо війна, не так багато людей захочуть захищати те, що асоціюється з Межигір’ям, кортежем, гелікоптером і персональним унітазом видатних регіональних нардепів», – говорить Кривдик.
Оцінювати президентство будь-якого глави держави, в тому числі Віктора Януковича не варто, адже фокусуватись доведеться на речах матеріальних, в той час як в Україні не працюють речі духовні. В українців не створена єдина ціль, що консолідує суспільство. Якщо це буде зроблено, то це буде найважливіший здобуток будь-якого президента, переконує виконавчий директор Центру соціальних досліджень «Софія» Володимир Лупацій.
 

У нас починають розмови про вирішення якихось матеріальних проблем, не давши відповіді на ключове питання: куди ми йдемо, що ми будуємо і яке наше місце в світі

«У нас починають розмови про вирішення якихось матеріальних проблем, пов’язаних з інфраструктурою, заробітною платою, житлово-комунальним господарством, з чим завгодно, не давши відповіді на ключове питання: куди ми йдемо, що ми будуємо і яке наше місце в світі», – наголошує він.

У 2012 році за даними загальнонаціонального опитування, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучерова разом із соціологічною службою Центру Разумкова за третій рік свого президентства Віктор Янукович був названий українцями найбільшим «розчаруванням» року.

Ірина Стельмах

Новини

3 Жовтня 2022

росію виключили з Ради Міжнародної організації цивільної авіації

Зелена генерація має стати головним рушієм післявоєнного відновлення української енергетики, - Людмила Циганок 

ЄС підписав Меморандум про надання Україні 5 млрд євро макрофінансової допомоги

УЗ у вересні збільшила вантажні перевезення на 8,4%

Нафтогаз нарощує видобуток в західних регіонах України

Експорт металу через порти необхідний Україні, щоб пережити тяжкий майбутній рік, - М.Магомедов

Індекс цін у металургії Туреччини за підсумками вересня зріс на 0,77%

Європа зіткнеться з безпрецедентним ризиком дефіциту газу - МЕА

Danieli очікує сталого портфелю замовлень у 2022/2023 фінроці

Каметсталь у вересні освоїла виробництво 4 видів круглого прокату

Абсолютна більшість українців підтримує вступ України до НАТО та ЄС

Витоки газу на «Північний потоках» припинилися

НБУ за тиждень продав на міжбанку майже $900 млн

Розвідка НАТО попередила про можливе випробування Росією ядерної суперторпеди - ЗМІ

ArcelorMittal Кривий Ріг запускає 2 коксові батареї

США вводять антидемпінгові мита на російські OCTG-труби

ВСІ НОВИНИ ⇢