Кожара пообіцяв пустити німецьких лікарів до Тимошенко

Точка зору

Через день після саміту ЄС-Україна у Брюсселі голова українського міністерства закордонних справ Леонід Кожара відвідав Берлін. Німецька сторона заявила про необхідність вирішення "проблеми Тимошенко".

Глава МЗС України Леонід Кожара мав зустрітися зі своїм німецьким колегою Ґідо Вестервелле на початку лютого на Мюнхенській конференції з питань безпеки. Але український міністр не приїхав. Тепер Кожара і Вестервелле зустрілися в Берліні. На переговорах у вівторок, 26 лютого, ішлося про підсумки саміту ЄС-Україна, що відбувся напередодні в Брюсселі. На ньому керівництво Європейського Союзу заявило про готовність підписати Угоду про асоціацію з Україною, якщо український уряд виконає низку умов. Серед них згадують "проблему вибіркового правосуддя", як у ЄС називають справи проти екс-прем’єра Юлії Тимошенко та колишнього глави МВС у її уряді – Юрія Луценка.

Без тісної співпраці з Україною «європейський проект був би незавершеним», заявив на прес-конференції у Берліні за підсумками зустрічі глава німецького МЗС Вестервелле. Водночас він додав, що наближення Києва і Брюсселя передбачає "повагу до наших європейських цінностей". Критеріями такої поваги німецький міністр назвав відсутність "навіть видимості вибіркового правосуддя".

Німецькі лікарі знову їдуть до Тимошенко

Відповідаючи на запитання журналістів, міністр закордонних справ Німеччини заявив, що обговорював зі своїм українським колегою дії українських органів юстиції стосовно Юлії Тимошенко та інших колишніх членів її уряду. "Пані Тимошенко має право на чесний судовий процес, - сказав Вестервелле. - Мають бути виключені всілякі підозри в наявності вибіркового, політично мотивованого правосуддя".

Вестервелле також висловив жаль, що останніми днями німецькі лікарі з клініки "Шаріте", які керують лікуванням ув’язненої Тимошенко, не мали можливості відвідати свою пацієнтку в харківській лікарні. У відповідь Кожара пояснив проблеми "технічними причинами". Український міністр запевнив, що "жодних проблем з перебуванням німецьких лікарів в Україні на сьогодні немає". Як було сказано на прес-конференції в Берліні, лікарі "Шаріте" перебуватимуть в Україні від 2 до 4 березня.

Київ сподівається на саміт у Вільнюсі

Важливе місце на німецько-українських переговорах у Берліні посіла перспектива підписання Угоди про асоціацію між ЄС та Україною, що також передбачає створення зони вільної торгівлі. На саміті в Брюсселі керівництво ЄС дало України зрозуміти, що час на швидке підписання цієї угоди спливає 2013 року, після чого цей процес можуть загальмувати.

Міністр закордонних справ України в Берліні заявив, що налаштований оптимістично. Київ проведе реформи й виконає вимоги Брюсселя до саміту ініціативи ЄС "Східне партнерство" у листопаді у Вільнюсі, заявив Кожара. Чи означає це, що Україна остаточно відмовилася від ідеї приєднання до Митного союзу Росії, Білорусі та Казахстану? Відповідаючи на це запитання DW, Леонід Кожара заявив, що "для України європейська інтеграція, Європейський Союз є пріоритетним, стратегічним напрямком не лише зовнішньої політики, а й внутрішньополітичних реформ".

Водночас він зазначив, що і Митний союз залишається для Києва "важливим, стратегічним партнером у торговій сфері". Український уряд, за словами міністра, нині шукає варіанти посиленої співпраці з Митним союзом без офіційного приєднання до нього. Обговорюється, зокрема, формула "3 плюс 1", яка, заявив Кожара, дозволила б Україні стати "особливим партнером" без членства в організації. Росія поки що не погоджується на такий варіант, про що раніше заявляли лідери країни.

Розвиваючи тему, глава МЗС Німеччини Вестервелле сказав, що посилення співпраці України з ЄС та з Росією не суперечить один одному, а має навпаки позитивний ефект. Однак це не означає, що Берлін допускає можливість паралельної участі України як у Митному союзі, так і у зоні вільної торгівлі з Євросоюзом. "На даний момент, ми такої можливості не бачимо, - заявив Вестервелле у відповідь на запитання DW. - Це навіть суто технічно несумісно".

Микита Жолквер, Роман Гончаренко

Новини

5 Жовтня 2022

Україна може отримати фінансову підтримку від Південної Кореї

Україна веде важкі переговори про продовження зернової угоди

ЄС навряд чи вдасться уникнути рецесії

Рада ЄС досягла принципового погодження навколо нових санкцій проти РФ

"Гарантований покупець" за вересень збільшив реалізацію зеленої електроенергії у 2,2 раза

Угорщина має намір відмовитися від імпорту російського газу до 2050 року

Британія планує зберегти антидемпінгові мита на арматуру з Китаю

Перший та другий енергоблоки Запорізької АЕС заміновані

Україна готова до опалювального сезону на 90% – Шмигаль

Пентагон озвучив деталі нового пакета допомоги Україні на 625 млн долл.

ЄС планує включити допомогу Україні в бюджет на наступний рік

Уряд передав до сфери управління ФДМУ понад 800 об’єктів держвласності

4 Жовтня 2022

ЄС може зіткнутися з відключенням е/е взимку

Ціни на вугілля у США перевищили 200 дол

Туреччина в січні-серпні 2022 року скоротила імпорт сталі

Країни ЄС заплатили РФ 100 млрд євро за енергоносії під час повномасштабної війни в Україні

ВСІ НОВИНИ ⇢