Розумні кордони» відкриють Європу багатим туристам і закриють мігрантам

Точка зору

Через кілька років контрольно-перепускні пункти на кордонах «шенгену» нагадуватимуть прохідні підприємств: провів карткою чи паспортом на спеціальному пристрої – і ворота відчинені. Принаймні цього хоче Європейська комісія, яка оприлюднила низку пропозицій під назвою «розумні кордони». Втім, це не означатиме, що контроль мігрантів із третіх країн буде послаблений. Навіть навпаки.

Об’єднана Європа не хоче перетворюватися на неприступну фортецю. Втім, навіть за доволі складної процедури отримання віз, черги на контрольно-перепускних пунктах до «шенгенської зони» щороку зростатимуть. Тільки на митних переходах європейських аеропортів через 15 років очікують вдвічі більше туристів та гостей.

Щойно єврокомісар із внутрішніх справ Сесилія Мальмстрем запропонувала шляхи, як зробити Європу відкритішою та безпечнішою. Нова електронна процедура реєстрації відвідувачів, при допомозі новітніх технологій, має на меті посилити контроль на зовнішніх кордонах держав Євросоюзу. Проект створення цих, так званих «розумних кордонів», водночас передбачає спрощення їх перетину для окремих категорій відвідувачів країн співдружності, скажімо, для частих гостей з-поміж підприємців, чи багатих туристів із Китаю або Росії.

Єврокомісар Сесілія Мальмстрем зокрема пояснює, що цей проект передбачає розробку та застосування двох новітніх високотехнологічних інструментів: «системи входу-виходу», яка реєструватиме всі деталі подорожей, та «Програми зареєстрованих відвідувачів».

«Ми зобов’язані спростити мандрівникам, туристам, бізнесменам, дослідникам та студентам шлях до Європейського Союзу, зробити його простим і привабливим. Тож, нова «програма зареєстрованих відвідувачів» якраз зробить перетин кордонів і контроль швидшим та легшим завдяки дуже ефективному й простому інструментові», - каже щодо останньої системи Сесилія Мальмстрем.

До ЄС за лічені секунди

Як пояснюють експерти, доступ на територію Шенгенського простору частим відвідувачам, які за бажанням будуть проходити попередню реєстрацію через інтернет буде автоматичним. Завдяки спеціальним картам, ці мандрівники матимуть змогу перетинати кордони фактично за лічені секунди. За підрахунками експертів Єврокомісії таких осіб, зокрема бізнесменів, студентів чи науковців нараховується близько п’яти мільйонів.

Економісти стверджують, що у разі застосування спрощених форм контролю для відвідувачів, держави Європейського Союзу стануть більш привабливими для туристів. Це, у свою чергу, допоможе у розвитку сфери обслуговування й туризму, створення нових робочих місць у інших супутніх сферах економіки.

Декілька місяців тому в Європейському Союзі залунали заклики створити умови для того, щоб багаті туристи з таких держав, як Китай, Росія, Індія чи Бразилія мали змогу без зайвих перешкод відвідувати міста Європи. Фахівці навіть підрахували, що це посприяло б щорічним вливанням у європейську економіку майже 300 мільярдів євро.

Проект дорогий та несправедливий до біженців?

На сьогодні лише тринадцять країн-членів ЄС застосовують механізм електронного контролю перетину кордонів в обидва боки. Однак, ці системи досі не пов’язані між собою. Як зауважують у Єврокомісії, нині, в еру цифрових технологій та Інтернету, багато європейських митниць ще й досі користуються ручним нанесенням штампів.

Тим часом, коли деякі члени Європарламенту зокрема, шведський депутат Нільс Торвальдс закликають підтримати пропозицію Єврокомісії, у «розумних кордонів» з’являються й супротивники. Зокрема, німецька політична Фундація імені Генріха Белля, яка критикує плани Брюсселя через те, що вони надто дорогі та через недоліки відносно біженців.

Зауважимо, що переоснащення кордонів «шенгену» новітніми системами вимагатиме понад мільярд євро, - суми доволі значної для розбалансованих кризою бюджетів ЄС.

За умови, якщо пропозицію без зволікань підтримає Європейський парламент та країни ЄС, впровадження у дію «розумних кордонів» можна очікувати тільки 2017 року.

Віталій Єреміца

Новини

23 Вересня 2022

Нафта подешевшала до мінімуму з початку року

Польща завершила будівництво трубопроводу для постачань норвезького газу

Перевезення чорних металів залізницею з початку року скоротилось майже на 60%

Російський олігарх Лісін постачав сталь на підприємства, які виготовляють ядерну зброю

АМКР відремонтував 140-тонний екскаватор

Toyota припиняє виробництво в Росії

Університет Метінвест Політехніка завершив перший набір студентів

Фінансово через війну постраждали понад 70% українців

Протягом кількох тижнів ЄС може домовитись про обмеження цін на російську нафту

Уряд Великобританії скасував мораторій на видобуток сланцевого газ

В Україні збільшилась кількість енергоблоків ТЕС в аварійному ремонті

22 Вересня 2022

Україна опустилася на 30 місце у рейтингу світових виробників сталі

ЄС розпочав підготовку восьмого пакета санкцій проти Росії

Світове виробництво руди залишиться на рівні минулого року

Нафтогаз з початку війни скоротив видобуток газу на 2%

Метінвест передав військовослужбовцям чергову партію бронежилетів

ВСІ НОВИНИ ⇢