Власенко без мандату: кінець євроінтеграції?

Точка зору

Вищий адміністративний суд України позбавив депутатського мандата захисника Юлії Тимошенко Сергія Власенка. Оглядачі говорять про удар по парламентаризму та згортання курсу на європейську інтеграцію.

Професор політології Олексій Гарань зізнався в інтерв'ю DW, що позбавлення Сергія Власенка депутатського мандата за рішенням Вищого адмінсуду стало для нього цілковитою несподіванкою. Експерт нагадав, що у понеділок, 4 березня, німецьке МЗС безпрецедентно жорстко відреагувало на справу Власенка - посол України був викликаний "для проведення бесіди про становище в Україні". А у вівторок була оприлюднена спільна заява речників Високого представника ЄС у закордонних справах та безпековій політиці Кетрин Ештон і Європейського Комісара з розширення та Європейської політики сусідства Штефана Фюле, які закликали українську владу зробити у ситуацію з Власенком все, аби "не виникло враження, що судову владу використовують у політичних цілях".

Гарань очікував, що за цих умов влада не буде "скорочувати можливості для поглиблення стосунків з Євросоюзом", а навпаки, піде на компроміс з опозицією і забезпечить ухвалення парламентом необхідних для підписання угоду про асоціацію з ЄС документів. "Натомість, влада продовжила попередню бульдозерну політику. І тут йдеться не лише про самого Власенка, а про стосунки влади та опозиції в цілому", – зазначив Гарань.

"Найгірший розвиток подій"

Керівник представництва Фонду імені Гайнріха Бьолля в Україні Кирило Савін очікував саме такого рішення суду. Спостерігаючи за судовим засіданням разом із депутаткою Європарламенту від Німеччини Ребекою Гармс, Савін остаточно переконався, що суд від початку був налаштований проти Власенка і що цей процес мав винятково політично мотивований характер. "Про яке верховенство права може йтися, коли на позовній заяві, всупереч Цивільному кодексу, була відсутня дата і вона взагалі мала би не розглядатися судом. Але суддя прийняв заяву до розгляду, зазначивши, що дата поставлена на вхідному номері, який проставлений судової канцелярією", – сказав Савін в інтерв'ю DW.

За його словами, позбавлення Сергія Власенка мандата прямо суперечить домовленостям, досягнутим під час саміту Україна-ЄС у Брюсселі 25 лютого. Йдеться зокрема про проблему політично вмотивованого судочинства в Україні, яка стоїть на заваді підписанню угоди про асоціацію з ЄС цього року. Жодних ознак виконання президентських обіцянок Савін досі не помітив. Натомість, рішення суду щодо Власенка, як вважає експерт, "було найгіршим, що можна було зробити в цій ситуації". "Реакція ЄС буде максимально негативною для України", – спрогнозував керівник представництва Фонду імені Гайнріха Бьолля.

Зачистка політичного поля

Київський політолог Віктор Небоженко впевнений, що відібравши у Сергія Власенка депутатський мандат, влада виконує одразу кілька завдань. Він вважає, що "президент зачищає політичне поле", щоби 2015 року, під час президентської виборчої кампанії, Верховна Рада не могла бути майданчиком для критики влади опозицією. Небоженко очікує, що слідом за Власенком депутатських повноважень позбавлять й інших опозиціонерів, а також тих регіоналів, успішний бізнес яких "привертає увагу правлячої сім'ї".

Політолог також вважає, що початок суду з позбавлення Власенка депутатського статусу не випадково збігся в часі з візитом Віктора Януковича в Москву. "Демонстративним вигнанням з парламенту одного з лідерів опозиції та захисника Тимошенко Янукович дав президенту Росії Путіну гарантії того, що підписання угоди про асоціацію з ЄС на Вільнюському саміті восени цього року буде зірване так само, як був зірваний вступ України в НАТО на Бухарестському саміті у квітні 2008 року", – вважає Небоженко. Він не виключає, що після випадку з Сергієм Власенко Захід оприлюднить перелік українських посадовців, яким буде заборонений в'їзд в розвинені країни та користування там банківськими рахунками.

Олександр Савицький

Новини

4 Жовтня 2022

ЄС може зіткнутися з відключенням е/е взимку

Ціни на вугілля у США перевищили 200 дол

Туреччина в січні-серпні 2022 року скоротила імпорт сталі

Країни ЄС заплатили РФ 100 млрд євро за енергоносії під час повномасштабної війни в Україні

Україна отримає від Світового банку майже $530 млн

Найбільша лізингова компанія світу позивається через вкрадені РФ літаки

Україна у вересні експортувала товарів на рекордні $4,1 млрд – Мінекономіки

BHP підвищила довгостроковий прогноз світового споживання сталі

Запоріжсталь у вересні 2022 року скоротив випуск прокату

Каметсталь у вересні освоїла виробництво 4 видів круглого прокату

Верховний суд США відмовився розглядати справу між Україною та "Татнєфтю"

Керівництво МВФ цього тижня розгляне запит України на $1,3 млрд – Reuters

У Швеції знову зафіксували виток з Північного потоку-2

Країнам ЄС радять скоротити споживання газу на 13%

Український експорт вперше з початку повномасштабної війни перевищив $4 млрд

росія завдала екології України збитків у $35 млрд

ВСІ НОВИНИ ⇢