Янукович ставить хрест на угоді про асоціацію з ЄС

Точка зору

На саміті Україна-ЄС Віктору Януковичу дали останній шанс заскочити на європейський потяг. Утім, не минуло і двох тижнів, як український президент розвіяв усі сумніви: на цей потяг він і не збирається.

Вищий адміністративний суд України у середу, 6 березня, позбавив депутатського мандата захисника Юлії Тимошенко у судових процесах, депутата від опозиційної фракції "Батьківщина" Сергія Власенка. До цього вироку була прикута особлива увага європейських партнерів. "Ми прийняли цей вирок до відома і проаналізуємо його. Ми будемо враховувати усі важливі події у Києві, аналізуючи поступ України у виконанні умов для підписання угоди про асоціацію",- повідомила Deutsche Welle речниця високого представника Європейського Союзу у закордонних справах Кетрин Ештон.

Опитані DW оглядачі називають позбавлення Сергія Власенка депутатського мандата "безцеремонною провокацією", яка не залишиться без наслідків у відносинах з Європейським Союзом. "Я бачу у цьому розвитку подій чіткий сигнал від Віктора Януковича – він не зацікавлений у підписанні восени угоди про асоціацію між Україною і ЄС",- сказав в інтерв’ю Deutsche Welle експерт Німецького товариства зовнішньої політики (DGAP) Штефан Майстер.

Брюссель попереджав

За день до позбавлення Власенка мандата високий представник Євросоюзу у закордонних справах Кетрин Ештон та єврокомісар з питань розширення і політики сусідства Штефан Фюле зробили спільну заяву. З огляду на суд у справі захисника Тимошенко європейські офіційні особи закликали українську владу зробити все можливе, аби уникнути враження, що суди в Україні використовуються у політичних цілях. Саме розв'язання проблеми вибіркового застосування права проти опозиційних політиків є однією з ключових вимог Європейського Союзу, пов’язаних із підписанням угоди про асоціацію з Україною.

На саміті Україна – ЄС у Брюсселі 25 лютого Віктор Янукович заявив, що європейська інтеграція залишається пріоритетом української зовнішньої політики, і пообіцяв докласти усіх зусиль, аби зробити можливим підписання угоди про асоціацію на саміті Східного партнерства, що відбудеться у Вільнюсі у листопаді цього року. Часу у Януковича обмаль. Перші результати мають бути до травня: зрушення у справах Юлії Тимошенко і Юрія Луценка, а також ухвалення низки законів, у тому числі Виборчого кодексу. Однак після вироку у справі Власенка інтрига навколо долі угоди про асоціацію практично зникла, вважає експерт Фонду Бертельсманна Корнеліус Охманн. "Шанси на підписання угоди є мінімальними. Після саміту у Брюсселі, де Янукович давав обіцянки, здавалося, що він готовий шукати компроміси. Не минуло і двох тижнів - і все виглядає інакше",- каже Охманн.

Резерв терпіння вичерпаний?

Штефан Майстер теж не вірить у підписання угоди про асоціацію між Україною і ЄС. "Позбавлення Власенка мандату – це очевидна провокація. Черговий сигнал того, що українське керівництво не збирається дослухатися до зовнішньої критики. У Брюсселі говорять про одне, у Києві роблять все навпаки. Гадаю, довіру до Януковича вже давно втрачено – і в Брюсселі, і в Берліні",- зазначає німецький оглядач. На думку Майстера, лавірування українського президента між Брюсселем і Москвою не має жодного сенсу. "У Януковича немає жодної стратегії у зовнішній політиці. Він думає лише про збереження влади",- каже експерт.
На початку тижня Янукович знову їздив до Москви На початку тижня Янукович знову їздив до Москви

Корнеліус Охманн звертає увагу на те, що позбавлення Сергія Власенка депутатського мандату збіглося у часі з поверненням Віктора Януковича з Москви, де український президент вів переговори з Володимиром Путіним, зміст яких для широкого загалу залишається прихованим. "Політичні еліти у європейських столицях налаштовуються на те, що наближення України до ЄС у найближчій перспективі неможливе",- зауважує Охманн. Німецькі експерти нагадують, що без зближення з Європейським Союзом та створення зони вільної торгівлі з ЄС Україна втрачає шанс для модернізації економіки та подальших демократичних перетворень.

Євген Тейзе

Новини

4 Жовтня 2022

ЄС може зіткнутися з відключенням е/е взимку

Ціни на вугілля у США перевищили 200 дол

Туреччина в січні-серпні 2022 року скоротила імпорт сталі

Країни ЄС заплатили РФ 100 млрд євро за енергоносії під час повномасштабної війни в Україні

Україна отримає від Світового банку майже $530 млн

Найбільша лізингова компанія світу позивається через вкрадені РФ літаки

Україна у вересні експортувала товарів на рекордні $4,1 млрд – Мінекономіки

BHP підвищила довгостроковий прогноз світового споживання сталі

Запоріжсталь у вересні 2022 року скоротив випуск прокату

Каметсталь у вересні освоїла виробництво 4 видів круглого прокату

Верховний суд США відмовився розглядати справу між Україною та "Татнєфтю"

Керівництво МВФ цього тижня розгляне запит України на $1,3 млрд – Reuters

У Швеції знову зафіксували виток з Північного потоку-2

Країнам ЄС радять скоротити споживання газу на 13%

Український експорт вперше з початку повномасштабної війни перевищив $4 млрд

росія завдала екології України збитків у $35 млрд

ВСІ НОВИНИ ⇢