Економіка України: уряду не вдасться сховати голову в пісок

Точка зору

В першій половині 2013 року українська економіка поступово відновлювала своє зростання після важкої другої половини 2012 року.

Але результати першого кварталу виявилися, загалом невтішними. ВВП скоротився на 1,1% у порівнянні із ВВП у першому кварталі 2012 року.

Промислове виробництво у січні та лютому демонструвало виразно негативні тенденції – скорочення більш ніж на 11% у січні та скорочення на 0,6% у лютому – в обох випадках відповідно до попереднього місяця.

Проте вже в березні промислове виробництво продемонструвало зростання на 11% у порівнянні з лютим. І хоча в квітні знову відбулося скорочення – на 1,5% – воно пояснюється негативними сезонними ефектами, характерними для цього місяця.

Загалом, дані по промисловому виробництву свідчать на користь поступового відновлення економічного зростання.

Втім це відновлення точно не є швидким, що відповідає очікуванням експертів на 2013 рік.

Так, МВФ прогнозує для України на 2013 рік нульове зростання ВВП у порівнянні з 2012 роком. Крім того економісти Фонду очікують на кінець року зростання рівня безробіття в нашій економіці на 0,2%, з 8% до 8,2%.

Трохи оптимістичнішими є експерти Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР). Вони прогнозують зростання ВВП на 1%.

Консенсус-прогноз Міністерства економіки – який створюється шляхом опитування експертів з різних організацій – очікує зростання економіки на 1,2%. Згідно йому кінцеве споживання населення зросте на 2,6% у порівнянні з аналогічним показником для 2012 року.

Інвестиції в основний капітал, згідно з консенсус-прогнозом, зростуть на 4,2%. Слід зауважити, що таке пришвидшене зростання двох з чотирьох компонентів ВВП означає, що зростання двох інших компонентів має бути меншим, або взагалі від'ємним.

Малоймовірно, що державні видатки сильно знизяться цього року – адже президент Янукович, не дивлячись на очевидно зависокий рівень бюджетного дефіциту та зависокий фіскальний тягар на економіку, вже закликав до того, аби уряд переглянув свій план з бюджетних видатків "бажано у бік підвищення".

Відповідно, якщо консенсус-прогноз експертів, опитаних Міністерством економіки, є правильним, слід очікувати подальшого погіршення торгівельного балансу країни, який і є четвертим компонентом ВВП.

Втім, є й відносно райдужні прогнози – звичайно, державні. Згідно з офіційним прогнозом Кабінету міністрів "Основні прогнозні макропоказники економічного і соціального розвитку України на 2013 рік" ВВП України зросте на 3,4% або на 2,5% в залежності від сценарію – прогноз містить два сценарії, й обидва є, м'яко кажучи, дуже оптимістичними. Здається, що сонце ніколи не заходить над країною українських чиновників.

Платіжний баланс та монетарна політика

Ситуація з платіжним балансом залишається важкою, не дивлячись на покращення ситуації на зовнішніх ринках, що почалося в середині 2012 року.

Уряду вдалося частково рефінансувати рекордні 10 мільярдів доларів валютного державного боргу (включаючи НБУ), які підлягають погашенню протягом цього року.

До кінця червня усі погашення профінансовані, здебільшого коштами, залученими за допомогою єврооблігацій.

Процентні ставки, за якими залучено гроші, є прийнятними для України, хоча за світовими мірками вони є доволі високими.

Наприклад, у квітні уряд залучив 1,25 мільярда доларів за допомогою єврооблігацій, зі ставкою 7,5%. А в середині травня було залучено 160 мільйонів доларів шляхом розміщення облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП), за ставками 7,75-8%.

На жаль, проблеми з платіжним балансом не вичерпуються державним боргом. Позитивне сальдо прямих іноземних інвестицій не перекриває негативного балансу поточного рахунку за останні 12 місяці, і в першому кварталі їх сума сягнула -8,3 мільярди доларів.

При цьому, можливості НБУ в протистоянні зовнішньоекономічним шокам є майже вичерпаними. Золотовалютні резерви покривають імпорт менш ніж на три місяці, що вважається критичним рівнем, причому в середині 2010 року цей показник перевищував 6 місяців.

Покриття короткострокового зовнішнього боргу – такого, який підлягає погашенню протягом року – впало до 40%.

На цьому тлі, міжнародні організації дають різні прогнози щодо майбутньої ситуації з платіжним балансом – а, відповідно, й з курсом гривні та інфляцією.

Так, МВФ очікує, що негативний баланс поточного рахунку матиме приблизно такий же самий розмір, як і в 2012 році – приблизно 14,4 мільярда доларів.

Інфляція, згідно прогнозу Фонду, сягне 0,5%. Виходячи з цього, можна сказати, що МВФ очікує стабільного середньорічного курсу гривні приблизно на рівні 2013 року та продовження курсу НБУ на підтримання жорсткої монетарної політики, тобто продовження нинішньої ситуації.

Консенсус-прогноз Міністерства Економіки дещо інший. Згідно з ним негативне сальдо поточного рахунку буде меншим, на рівні -13,1 мільярда доларів, інфляція сягне 3,7%, а курс гривні становитиме приблизно 8,7 гривні за долар на кінець року – приблизно 8,4 в середньому на рік.

Українські експерти, таким чином, очікують деяких змін – вимушених чи ні – в політиці НБУ.

Пошуки макроекономічної стабілізації

Україна все ще залишається вразливою з економічної точки зору.

Точок опори для впевненого економічного зростання все ще не знайдено, платіжний баланс залишається вразливим, а криза державних фінансів продовжується.

І скільки уряд не буде намагатися сховати голову в пісок, сама по собі ця ситуація навряд чи вирішиться.

Павло Кухта

Новини

9 Грудня 2024

Збільшення тарифу на транспортування газу це шлях до масових скорочень персоналу – Укрметалургпром

Рада ЄС виділила 4 млрд євро для України

НКРЕКП повинна терміново зняти штучні бар’єри для імпорту електроенергії

Каметсталь замінила застаріле електроустаткування у коксовому цеху 

Україна домовилась про гарантовані потужності для імпорту газу з Польщі

Fitch підтвердив рейтинг України на рівні обмеженого дефолту 

Підвищення тарифу на передачу електроенергії позбавить українську продукцію конкурентності

6 Грудня 2024

Україна домовилась про гарантовані потужності для імпорту газу з Польщі

На Закарпатті з’явиться новий індустріальний парк

Крюківський вагонобудівний завод програв суд метрополітену на 80 мільйонів євро

УЗ намагається проштовхнути підвищення тарифу без обговорення з бізнесом 

Три українських АЕС майже повністю відновили виробництво електроенергії – МАГАТЕ

УДП виставило на аукціон весь морський флот

УЗ замовила у фірми Тігіпка вантажних платформ на 707 млн

Експерти кажуть, що в Україні зросли зарплати

Український біометан у перспективі може витіснити російський газ із європейського ринку

ВСІ НОВИНИ ⇢