Зберегти і примножити: куди інвестувати кошти в умовах глибокої кризи в Україні

Точка зору

Одна з головних проблем інвестування в Україні сьогодні − дуже обмежена кількість інвестиційних інструментів. Під приводом вічної боротьби з відпливом капіталу законодавство забороняє українцям інвестиції за кордон, наприклад, купівлю єврооблігацій чи акцій на американських або європейських торгових майданчиках. У підсумку громадяни намагаються обійти ці обмеження через відкриття компаній за кордоном або рахунків фізосіб в іноземних банках.

Ринок акцій і деривативів, таких як ф'ючерси на індекс акцій або курс гривні до долара, фактично мертвий: обсяги торгів по них мізерні.

Тому найпопулярнішим способом вкладення коштів залишаються банківські депозити. Однак і їх, через валютні обмеження при знятті та великі ризики банківської системи, з натяжкою можна вважати практичними.

Чи не єдиним реально ліквідним інструментом інвестування сьогодні залишаються державні облігації України. Гривневі ОВДП майже не мають ризику дефолту чи реструктуризації, оскільки не залежать від стану золотовалютних резервів, їх прибутковість зараз близько 18-19% річних. Головною перевагою перед депозитом є можливість отримати крім відсоткового доходу ще й інвестиційний: ОВДП можна продати в будь-який момент на вторинному ринку.

Висока прибутковість депозитних сертифікатів НБУ на рівні 18-20% річних дозволила регулятору акумулювати майже всі вільні кошти банків. Обсяг випущених депозитних сертифікатів уже досяг 70 млрд гривень. Фактично Нацбанк друкує гроші для того, щоб платити відсотки за таким значним обсягом залучених коштів, а банки просто залучають кошти на депозити з ринку і несуть в НБУ, заробляючи кілька відсотків маржі.

Неважко здогадатися, що така ситуація довго не триватиме, і Нацбанку доведеться знижувати ставки за своїми депозитними сертифікатами. Це призведе до зростання цін на облігації внаслідок перерозподілу грошей у системі і дасть можливість отримати торговий прибуток. За нашими прогнозами, це відбудеться вже в II кварталі поточного року.

Однак навіть ставки в 20% річних за гривневими інструментами здатні перекрити лише девальвацію гривні з поточних 26-27 грн/$ до рівня 31-32 грн/$ за підсумками року. Фундаментальні фактори продовжують тиснути на курс гривні, оскільки ціни на основну експортну продукцію України на світових ринках падають. Так, за минулий рік вартість сталі знизилася на 45%, до $212 за тонну, вартість руди − на 40%, до $43 за тонну. Тому в гривневі інструменти я б поки що рекомендував вкладати невелику частку інвестпортфелю і ті кошти, які вже в гривні (щоб не купувати валюту за курсом 26,0-27,0 грн/$).

Купівля валютних ОВДП, номінованих у доларах США, за гривню як спосіб конвертації і хеджування валютних ризиків, зараз недоступна. Обмеження НБУ, зокрема, заборона банкам купувати на ринку долар у позицію в розмірі більше 0,1% регулятивного капіталу, призвели до того, що більшість валютних ОВДП осіло в банках без можливості продажу.

Раніше банк, продаючи валютні ОВДП з балансу за гривню, мав можливість відкупити на міжбанківському ринку долар, щоб вирівняти валютну позицію. Тепер він такої можливості фактично не має, що обмежило торгівлю валютними ОВДП. Купити їх інвестор може тільки за безготівковий долар на аукціоні Мінфіну з прибутковістю близько 7% річних, що приблизно відповідає депозитам у надійних банках.

Можливою проривною темою для інвестування коштів всередині країни стане заведення в Національний депозитарій суверенних єврооблігацій України з європейських депозитарних систем. Це дасть можливість купити суверенні єврооблігації України за гривню й отримувати виплати за купонами і погашення номіналу в доларах США.

Поки що цей процес не налагоджений до автоматизму і має значні трансакційні витрати, тому можливість вчинення таких угод швидше точкова. До того ж нинішня прибутковість єврооблігацій України 8,50% річних при найближчому погашенні тільки в 2019 році здається низькою і пояснюється недавньою успішною реструктуризацією. Тому варто прицінюватися до таких вкладень не раніше ніж через кілька місяців, коли, більш імовірно, прибутковість за ними буде вищою.

Юрій Товстенко
начальник відділу по роботі з борговими інструментами на локальному ринку Concorde Capital

Новини

22 Квітня 2025

Airbus на 20 років відклала випуск “зеленого” водневого літака 

21 Квітня 2025

АРМА продало російське судно майже втричі дорожче від оціночної вартості

Порт Чорноморськ підписав угоду з балтійським портом Вентспілс

Російська влада відправить на ліквідацію більшість діючих вугільних шахт на окупованому Донбасі 

Світ б’є новий рекорд: викиди CO2 на максимумі за всю історію

Туреччина заявила про рекордний видобуток власного газу в Чорному морі

Григорий Козловский помог защитникам: новое отделение в госпитале появится благодаря вкладу 2 млн грн

Обхід закону не пройде: Україна карає імпортерів сталі мільйонними митами

В Україні зібрали понад півмільйона тонн металобрухту в І кварталі 2025 року

Китай збільшив імпорт газу з Росії після тарифів, які ввели США – NYT

Данська Maersk збільшує свій флот суден, що працюють на метанолі

Китайський імпорт вугілля з Росії зріс на 6% в березні попри санкції

Румунія може купити порт у Молдові з виходом до Чорного моря 

19 Квітня 2025

Григорій Козловський допоміг захисникам: нове відділення у госпіталі з’явиться завдяки внеску 2 млн. грн.

18 Квітня 2025

Вашингтон б’є по китайському флоту: нові мита від Трампа на судна з КНР

Тарифи Трампа б’ють по зеленій енергетиці США – зростають витрати на сталь і алюміній

ВСІ НОВИНИ ⇢