Заручники кредиту: Банки плюють на Ющенка і знову нас «кидають»

Точка зору

Так чи інакше, але практично кожен дорослий український громадянин хоч би раз у житті або серйозно замислюється про кредит, або ж зважившись, на нього «підписується». Але якщо раніше банки самі «бігали» за клієнтами, навперебій пропонуючи ставки все менші й менші, то тепер над клієнтами банків нависла загроза підвищення ставок за вже взятими кредитами. Причому – в односторонньому порядку.

Пункт про це, як виявилося, є практично у кожному кредитному договорі, але якщо у попередні роки банки ним користувалися тільки у виняткових, одиничних випадках, то зараз фінансові установи все частіше йдуть на непопулярні заходи. Більше того, навіть ті банки, які раніше не включали у кредитні договори пункт про одностороннє право підвищувати процентні ставки, тепер хутенько його дописують.

Адже Президент України Віктор Ющенко на кожному розі заклинає народ повернути довіру до банківської системи. Але при цьому самі банки і пальцем не поворухнуть, щоб змусити українців знову їм довіряти. Більше того, роблять все, щоб їм вірили все менше і менше.

Днями це навіть викликало бурхливе обурення спікера ВР Арсенія Яценюка, який заявив: «Щодо кредитної ставки я, напевно, почну з поради людям. Ніколи не підписуйте кредитні договори, де передбачена можливість односторонньої зміни кредитної ставки. І звертаюся до Володимира Семеновича (Стельмаха, голови Нацбанку України – ред. ), щоб накрутити хвіст тим банкам, які дуже спритні у частині впровадження такої норми. Бо для економіки важливі дешеві гроші, для економіки важливе зростання, а для людей треба просто дивитися, що підписувати».

Рецепт, звичайно, прекрасний. Ось тільки чи справді хто-небудь занепокоївся банківським свавіллям? Що стосується НБУ, то ForUm ще вчора надіслав у Центробанк офіційний запит з проханням розповісти, чи збирається він «накручувати хвіст» банкам. Однак у прес-службі нам пояснили, що відповіді доведеться чекати невизначений час. У принципі, така поведінка підтверджує чутки про те, що керівництво Нацбанку заборонило своїм підлеглим давати якісь коментарі з гострих питань.

Тоді кореспондент ForUm'у вирішила пройтися банками і дізнатися, які ж кредитні договори пропонують там підписувати бажаючим узяти кредит. А заразом і довідатися, чи дають банки кредити у принципі.

Із восьми банків, у яких побував ForUm як фізособа, яка прагне отримати кредит на квартиру, машину, а заразом узяти і споживчий, чотири погодилися надати кредит із задоволенням та в одному – «готові піти назустріч, але з невеликою умовою». Два, відповідно до заборони НБУ, кредитування припинили, а решта просто не працює з фізичними особами.

Так, в «Universal Bank» кореспондентові ForUm’у з ходу запропонували автокредит при умові, що автомобіль, на який видаються гроші, буде взято банком під заставу. Був у банку ще один, більш зручніший вид автокредитування – «Готівка на колесах», проте видача його припинилася тиждень тому, і чи буде відновлена – ще невідомо. Причину, з якої згорнули програму, службовцям банку не змогли назвати. Послалися на те, «що, напевно, криза».

Стосовно «сюрпризів». У договорі банку є окрема стаття або пункт, що так і називається: «Порядок зміни процентної ставки». У ній складнопідрядним банківським стилем розписано, що: «згідно з чинним законодавством України, сторонами узгоджено, що під час дії Договору розміри процентних ставок можуть бути змінені у бік підвищення або зниження у випадках настання подій, не залежних від волі сторін договору, що має безпосередній вплив на вартість кредитних ресурсів Кредитора».

Клієнт, підписуючи таку завуальовану угоду, по суті, дає банку право «розвести» себе на гроші.

У «Райффайзен банк Аваль» симпатичний молодий чоловік буквально з порогу оголосив, що, зважаючи на нестабільну економічну ситуацію, будь-який вид кредитування у них тимчасово припинено, але «як тільки все закінчиться – милості просимо».

По сусідству були «Укрпромбанк» і банк «Форум», і там теж ніяких кредитів не видають. А ось з «Альфа-банком», судячи зі слів консультанта, ми мали всі шанси їздити на новенькій «Субару-Легасі» вже буквально через кілька годин. Головне, щоб ми як позичальники «пройшли по базі», тобто виявилися платоспроможними і не втягнутими ні в які підозрілі конфлікти із законом чи іншими банками. Між іншим, горезвісний пункт «про сюрпризи» у договорі стосовно кредиту «Альфа-авто, Сідай за кермо» був, але, як нам пояснили, «таке відбувається тільки тоді, коли ситуація ну прямо вже далі нікуди». Щодо житла кредитування у цьому банку на невизначений термін припинене.

У «UniCredit Bank» спочатку пояснили, що у зв'язку з кризою видача кредитів на авто і житло припинена, а споживчі вони вже не видають давно – і це з кризою ніяк не пов'язано. Але побачивши, як приречено «клієнт» зітхає, обережно запропонували такий варіант: виявляється, кредит на житло отримати цілком реально, але з однією невеликою умовою. Потрібно вмовити продавця відразу ж, «не відходячи від каси», покласти суму на депозит до них же терміном хоч би на 14 днів. «А продавець потім точно отримає свої гроші?», – недовірливо запитали ми. «Абсолютно точно отримає, – запевнили нас. Просто банку теж треба якось виживати». До речі, у кредитному договорі «чарівний» пункт про зміни процентної ставки також був врахований.

«Тур банками» ми завершували «Правексом». Там теж без проблем погодилися видати кредити на авто і квартиру, але сам договір почитати не дали, пославшись на те, «що все автоматизовано, і договір можна прочитати тільки після того, як всі дані у нього будуть вбиті». Прямого запитання, чи «є у договорі пункт, у якому вказано, що банк має право на свій розсуд змінювати процентні ставки», красиво уникнули, відволікаючи розмовами про депозити.

Експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь роз'яснив, що пункт про можливе підняття процентної ставки існував у кредитних договорах і до кризи. «Якщо підняти всі договори за минулі роки, то можна побачити, що це стабільний пункт, який існує у договорах. Так само, як і у більшості депозитних, де є пункт про те, що банк може переглянути процентну ставку. Природно, у кожному договорі по-своєму написано, але загалом це стандартний пункт», – зазначив він.

Жолудь звернув увагу на те, що підняття ставок за існуючими кредитами почалося не впродовж жовтня, а ще влітку цього року. Загалом експерт не бачить у цьому нічого екстраординарного.

А ось науковий співробітник Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України Всеволод Степанюк запевняє, що таким пунктом банки порушують етику кредитування – це взагалі не відповідає світовій практиці банківської справи, проте однак не порушує українське законодавство. НБУ, оскільки має право регулювати кредитну політику в Україні, міг би і в цьому плані внести якісь зміни.

Одним словом, вивчивши щонайменше п'ять кредитних договорів і порадившись з експертами в області економіки, ми дійшли висновку: у кредитному спілкуванні з банками українець може розраховувати тільки сам на себе. І немає ніяких гарантій, що завтра банк не змінить умови кредитування, зробивши кредит непомірно дорогим. Вихід один – або вчитися жити по своїй кишені і не влазити у кредитні договори, або вимагати, просто рішуче вимагати від банку вилучити пункт про можливе підвищення процентних ставок. У решті-решт, за банки ми «голосуємо грошима», і якщо кожен відмовиться підписувати договори з сумнівним пунктом про відсотки та ще і напише скаргу в Нацбанк, то банкам доведеться йти на поступки.

Що ж, у період кризи кожен рятується як може. Поки ж складається враження, що Нацбанк і керівництво країни проблеми «маленького українця», судячи з усього, не дуже-то хвилюють. То ж як вони збираються повернути довіру народу до банків у період кризи?

P.S. Договори про кредитування із усіх згаданих банків є в редакції

Новини

12 Липня 2024

В Англії збудують електростанцію, що працює на водні

Уніфікація тарифу на розподіл електроенергії призведе до дискримінації великих промспоживачів

ВВП України у червні зріс на 1,1%

ООН вимагає від РФ терміново повернути Україні ЗАЕС

Відкриття Миколаївських портів допоможе диверсифікувати експортні вантажопотоки

До Конгресу США внесли законопроєкт про викиди вуглецю за прикладом європейського CBAM

Китай прискорює перехід на зелену сталь

Сьогодні через рекордну спеку енергетики збільшать тривалість відключень

Частка збиткових вугільних підприємств у Росії перевищила 52%

Державний титановий комбінат відновив видобування руди

Світовий попит на морські контейнерні перевезення у травні досяг історичного максимуму

Мін’юст подав позов до ВАКС про застосування санкцій до російського олігарха Усманова

Встановлення єдиного тарифу на розподіл електрики вкрай негативно вплине на економіку України

Україна збільшила експорт залізної руди до 18 млн тонн

11 Липня 2024

Завтра на українців чекають тривалі відключення світла

Тайвань у I півріччі скоротив імпорт металобрухту на 9%

ВСІ НОВИНИ ⇢