Скандал у "Сбербанку": Юткіна звільнено, Юшка призначено

Точка зору

Розлучення "Сбербанка России" з керівником своєї української доньки може завершитися скандалом. Нехарактерна для банківського сектора подія – керівник банку намагається довести незаконність свого звільнення власниками.

В середу до Києва прилетів голова правління "Сбербанка России" екс-міністр економіки Герман Греф, який представив нового керівника.

Українську доньку "Сбербанка России" очолив Ігор Юшко – колишній міністр фінансів за часів Леоніда Кучми.

Юшко прийшов на заміну В'ячеслава Юткіна, який був першим керівником російського "Сбера" в Україні. До того Юткін у Києві очолював наглядову раду "Національного резервного банку". Саме на базі цієї фінансової установи "Сбербанк России" почав свою експансію в Україні.

В інтерв'ю "Економічній правді" Юткін заявив, що подаватиме судовий позов у зв'язку із своїм звільненням.

"Зараз я перебуваю на лікарняному, і звільняти людину в такому статусі – незаконно. Я письмово попередив про це особисто Грефа. У мене планове обстеження, пов'язане з травмою стегна після аварії, я лежу в госпіталі. Після того, як я вийду з лікарняного, я подам до суду", – сказав Юткін.

Крім того, Юткін додав, що має контракт до 2010 року.

За його словами, він знав про намір російського менеджменту банку відправити його у відставку.

"Київ – місто невелике, і усі переговори швидко ставали мені відомі. Спочатку очолити "Сбербанк России" запропонували Олександру Морозову, потім – моєму колишньому заступнику, потім Ігорю Юшку – один раз, другий… Я так зрозумів, що їм потрібен був важковаговик – не банківський, а політичний", – розповів Юткін.

Новий керівник банку Юшко – людина, не чужа Рінату Ахметову. У другій половині 1990-х років Юшко очолював Перший український міжнародний банк, який належить найбагатшому українцю.

Після роботи в уряді Кінаха, яка тривала протягом року, Юшко перейшов до Віктора Пінчука. Він очолював наглядові ради "Укрсоцбанку" і страхової компанії "Оранта", які перебували у власності зятя президента Кучми. Юшко також був віце-президентом корпорації "Інтерпайп".

Нинішнє призначення Юшка в "Сбербанк России" експерти пов'язують з ім'ям бізнес-партнера і однопартійця Ріната Ахметова – Василя Хмельницького.

Хмельницький і Греф товаришують з тих часів, коли російська АФК "Система" придбала мобільного оператора UMC. Провести цю угоду в Україні в інтересах Володимира Євтушенкова допомагав саме Хмельницький, а Євтушенков і Греф – близькі один одному.

Крім того, 2008 року Греф за протекцією свого сина призначив начальником управління корпоративних клієнтів у "Сбербанк России" Олександра Базарова, який свого часу очолював представництво Deutsche Bank в Україні. Працюючи в Україні, Базаров товаришував з Юшком і Хмельницьким і навіть мав робоче місце в офісі останнього.

Хмельницький зацікавлений у лояльному керівникові "Сбербанка России", бо сподівається отримати від нього кредитування під будівництво житлово-офісного комплексу "Новопечерські Липки" в розмірі декілька сотень мільйонів доларів.

Юткін у коментарі "Економічній правді" підтвердив, що зміна керівництва "Сбербанка России" "частково" пов'язана з фінансуванням девелоперського проекту Василя Хмельницького.

"Зараз ніхто не кредитує жодні будівництва, а тут проект на 350 мільйонів доларів. Але цей проект уже йшов без мене", – сказав Юткін.

"Економічна правда" звернулася до київського офісу "Сбербанка России" за коментарем, однак там повідомили, що прес-секретаря в них поки немає. У приймальні голови правління також сказали, що коментарів не буде.

Водночас, джерела у банку розповідають, що звільнення Юткіна було цілком логічним.

"Банк при ньому працював з порушеннями, йшов не тим шляхом розвитку, як того хотіли акціонери", – сказав співрозмовник.

Він також підтвердив, що одним з каменів спотикання був великий проект Василя Хмельницького.

"Хмельницький – це дуже цікавий клієнт для будь-якого банку, тому участь "Сбербанка России" у його проектах – це великий успіх. Навіть якщо зараз криза, і ніхто нікого не фінансує, Хмельницький може запропонувати адекватну заставу під свої девелоперські проекти", – додав співрозмовник "Економічної правди".

У банку також вважають "дикістю" відмову Юткіна змиритися із своїм звільненням, якщо такою є воля акціонера банку в особі російського менеджменту.

Юткін не заперечив, що акціонери самі повинні визначати, хто буде керувати банком.

"Але можна було почекати, коли я вийду з лікарняного. Навіщо порушувати закон? Якби вони дочекалися мого виходу з лікарняного, я би за взаємною згодою спокійно би залишив посаду. А тепер я буду судитися з принципу", – пообіцяв Юткін.

Співрозмовник, близький до "Сбербанку Росії", відповів на це так: "Усі заяви Юткіна про намір судитися мають одну природу – по максимуму віджати бонуси при звільненні".

Довідка

"Сбербанк Росії" 27 грудня 2007 року закрив угоду з придбання в Україні "Національного резервного банку", яким володів російський бізнесмен Олександр Лебєдєв, підполковник Служби зовнішньої розвідки СРСР. Сам Юткін також є випускником Інституту зовнішньої розвідки імені Андропова.

Тоді анонсувалося, що в першу чергу "Сбербанк России" буде розвивати корпоративний бізнес, у другу – роздрібний. Протягом двох років вони планували розбудувати мережу відділень у всіх обласних центрах України.

За даними "Комерсанта", на 1 вересня "Сбербанк России" посідав 36 місце за активами (3,9 мільярда гривень) і 23 за капіталом (1,15 мільярда гривень).

Новини

12 Липня 2024

В українських ПСГ накопичено 9,7 млрд куб м газу

Україна втратила майже всю маневрову генерацію – Зеркаль

Продажі сталі в Італії у I півріччі впали на 15%

Будівництво євроколії до Ужгорода так і не розпочалось

В Англії збудують електростанцію, що працює на водні

Уніфікація тарифу на розподіл електроенергії призведе до дискримінації великих промспоживачів

ВВП України у червні зріс на 1,1%

ООН вимагає від РФ терміново повернути Україні ЗАЕС

Відкриття Миколаївських портів допоможе диверсифікувати експортні вантажопотоки

До Конгресу США внесли законопроєкт про викиди вуглецю за прикладом європейського CBAM

Китай прискорює перехід на зелену сталь

Сьогодні через рекордну спеку енергетики збільшать тривалість відключень

Частка збиткових вугільних підприємств у Росії перевищила 52%

Державний титановий комбінат відновив видобування руди

Світовий попит на морські контейнерні перевезення у травні досяг історичного максимуму

Мін’юст подав позов до ВАКС про застосування санкцій до російського олігарха Усманова

ВСІ НОВИНИ ⇢