Коментар: Чорне море – не місце для військових провокацій

Точка зору

Східний фланг НАТО мусить стати краще захищеним. Щодо цього в Альянсі панує консенсус. Війна на Сході України та загрозливі жести Росії у бік її європейських сусідів вимагають чіткої відповіді від Альянсу. НАТО робить ставку на відлякування та превентивні заходи, у тому числі і за допомогою розміщення міжнародного контингенту в Польщі та країнах Балтії. І ця лінія мусить продовжитися у напрямку південного сходу. Румунська ініціатива з посилення присутності Альянсу у Чорному морі, як видається, приносить свої плоди. Чимало країн, серед яких і Німеччина, пообіцяли підтримати цю ініціативу.

Зміна курсу НАТО

На останньому саміті НАТО у Варшаві у липні стало зрозуміло, що Альянс ще доволі далекий від спільної стратегії щодо геостратегічно важливого регіону Південно-Східної Європи. Але навіть і самі причорноморські країни – Болгарія, Румунія та Туреччина – не представили єдиного бачення того, що саме має з себе являти посилена присутність НАТО. Румунія вже роками застерігає, що Чорне море перетворилося на "російський ставок".

Анексію Криму Росією в Бухаресті сприйняли як зайве підтвердження своєї давньої вимоги розмістити там міжнародну флотилію Альянсу. У відповідь Туреччина ще якось лавирувала між ідеєю відданості Альянсу та прагненням підтримувати відносини з Росією, тоді як Болгарія повністю відкинула румунську вимогу. Глава уряду в Софії Бойко Борисов натомість мріяв про море, по якому плаватимуть лише вітрильні човни, яхти та круїзні лайнери, й не хотів чути й слова про флот НАТО.

Та під час зустрічі міністрів оборони НАТО наприкінці жовтня зрештою було остаточно вирішено надіслати спільний сигнал: союзники дотримуватимуться спільної лінії і на південно-східному рубежі Альянсу. Там має бути створено бригаду під румунським командуванням, до якої входитиме до 5 тисяч солдатів. Одразу кілька держав дали свою згоду долучитися до неї, відрядивши частину своїх військово-морських і військово-повітряних сил. Тобто постійної флотилії НАТО у регіоні все ж не буде, але рішення щодо постійної присутності Альянсу на Чорному морі вже прийнято.

Альянс демонструє єдність

Це правильний сигнал у бік країн-членів на східному кордоні НАТО. Їхні стурбованість і побоювання російської агресії далеко не безпідставні. Бойові дії в Грузії та України вплинули на сприйняття безпекової ситуації в регіоні. Захід надто довго вагався із пошуком спільної відповіді на все це. Тепер ця вичікувальна позиція Альянсу зазнала докорінних змін. Стратеги в Москві мусять взяти до уваги те, що НАТО в разі чого єдиним фронтом заступиться за всіх своїх членів. Зрештою, це справа Росії – показати, що вона не прагне конфронтації із Заходом. Чорне море не повинно стати плацдармом для військових провокацій. Москві варто було б утриматися від подальшої ескалації. Ще одна війна у Європі означатиме катастрофу, зокрема й для Росії.

Роберт Шварц

Новини

19 Вересня 2024

British Steel збільшила збитки у вісім разів

У Європі відкрився перший літієвий завод

Купівельна спроможність українців впаде на 20% після підвищення податків

Підприємства видобувної галузі вимагають провести міжнародний аудит Укрзалізниці

Вантажні тарифи Укрзалізниці можна скоротити на 15-20% – Каленков

ЄС виділить додаткові 160 млн євро Україні для підтримки енергобезпеки

Проєкт постачання польської електрики в Україну заморожено

Українські підприємства експортували цинку на $201 тис.

В ООН кажуть, що взимку в Україні світла може не бути до 18 годин на добу

Металургійні компанії України збільшили експорт плоского прокату на 78,4%

Порти окупованого Криму обробили близько 2 млн тонн вантажів в минулому році

Запоріжсталь планує зберегти стабільність поставок плоского прокату у вересні

Фонд декарбонізації зібрав 380 млн грн і приймає заявки на фінансування енергоефективних проєктів

Українська ГТС здатна посилити сполученість між газовими ринками Європи

Україна увійде в зиму з очікуваним дефіцитом генерації 4 ГВт

Україна за 8 місяців збільшила імпорт алюмінію на 20%

ВСІ НОВИНИ ⇢