На скільки «розженеться» долар у грудні?

Точка зору

Аналітики прогнозують американській валюті 5,40 гривні й говорять про необхідність «активних дій» із боку регулятора…
На фінансовому ринку України існують ризики подальшого зростання курсу долара США та послаблення курсу гривні. Протягом жовтня висока ймовірність того, що долар досягне рівня 5,30—5,40 на міжбанківському валютному ринку. Відповідно, готівковий курс долара коливатиметься в діапазоні 5,25—5,45, вважають експерти.
Як повідомили «День» у «Форекс-клубі», обсяги торгів на міжбанківському ринку за останній тиждень виросли на 50% — з 800 мільйонів до 1200 мільйонів доларів на день. І причин падіння курсу гривні щодо інших валют, на думку аналітиків клубу, декілька…
По-перше, спостерігається тенденція виведення коштів нерезидентами з України в доларах США і євро. Так, наприклад, негативне сальдо за операціями купівлі-продажу внутрішніх облігацій українських комерційних банків нерезидентами цього року з січня до серпня становило 413 мільйонів доларів США, а продаж урядових облігацій внутрішньої державної позики нерезидентами за цей же період становив 226 мільйонів доларів. Лише за вересень нерезиденти позбулися облігацій внутрішньої державної позики на 23 мільйони доларів. Також нерезиденти йдуть і з фондового ринку України, зокрема з ринку колективних інвестицій.
Друга причина, за версією фахівців «Форекс-клубу», — спекулятивні дії з боку великих українських комерційних банків на міжбанківському ринку й очікування зростання долара на готівковому ринку.
Третя причина, як вважають аналітики, це те, що нашим комерційним банкам і юридичним особам необхідно розраховуватися за отримані на європейському грошовому ринку кредити за єврооблігаціями, і для цього вони також виходять на міжбанківський ринок і купують валюту. Заборгованість вітчизняних банків, за даними НБУ на 1 липня 2008 року, становить 38,4 мільярда доларів, із них 12,8 мільярда доларів — короткотермінова заборгованість, а 25,6 мільярда доларів — довгострокова заборгованість. Заборгованість юридичних осіб становить 42,7 мільярда доларів, з них 15,3 мільярда доларів — короткотермінова заборгованість, а 27,3 — довготермінова заборгованість. До кінця року банки та юридичні особи повинні погасити близько 10 мільярдів доларів. Значну частину цієї суми вони також купуватимуть на міжбанківському ринку…
І, нарешті, експортери почали стримувати продаж експортної валютної виручки в очікуванні отримати більше в гривневому еквіваленті через зростання вартості долара США.
«Ситуація на українському валютному ринку тісно пов’язана зі світовою кризою фінансових ринків і, зокрема, з ситуацією на фондовому ринку в США. Після банкрутства третього і четвертого інвестиційних банків у США — Lehman Brothers і Merill Linch — різко збільшилися побоювання інвесторів у всьому світі, й вони почали активно виводити свої кошти з ринків, які розвиваються. Інші чинники визначаються ситуацією всередині України. Це зниження рейтингів України агенціями Standart & Poor’s і Fitch, а також загальна політична нестабільність в країні», — пояснює керівник інформаційно-аналітичного центру «Форекс-клуб» Микола Івченко.
Проте це коливання курсу долара є все ж таки тимчасовим явищем, вважають експерти… «На нашу думку, регулятор повинен зробити активні дії для повернення курсу в межі встановленого раніше валютного коридору у разі, якщо падіння курсу гривні переросте на тенденцію. Втім, брак долара на ринку і зростаючий попит на нього швидше за все сприятиме тому, що Нацбанк утримуватиме курс біля верхньої позначки валютного коридора в 5,05», — прокоментував «Дню» цю ситуацію аналітик Foyil Securities Володимир Габрієлін.
Але представники самого Нацбанку України не вважають цю ситуацію трагічною і не бачать причин для подібних «активних дій»… «4,85 плюс-мінус 4% — це не валютний коридор, це прогноз ради банку щодо зміни діапазону коливань курсу до кінця року. Це не ордер правлінню Нацбанку — тримати курс, повертати чи не повертати коридори. Ніхто нам «коридори і провулки» в правлінні банку встановити не може. У нас немає коридорів, є прогноз. Сьогодні він 4,85 за офіційним курсом плюс-мінус 4%. А на ринку правління банку ніяких зобов’язань не брало, і рада щодо ринкового курсу не встановлювала ніяких меж коливання… У нас вільне плавання, хоча й кероване. Інша річ, що ми не хочемо допускати надмірної відмінності офіційного курсу від ринкового. А надмірне коливання — це, як наприклад, у травні, коли офіційний курс був 5,05, а ринковий — 4,5. Ось це великий розрив! А сьогодні він лише 15—30 копійок… Тому ми такий розрив не вважаємо драматичним», — підбив підсумок для «Дня» керівник групи радників голови НБУ Валерій Литвицький.

Новини

17 Липня 2024

Японія надасть Україні кредит на $3,3 млрд від заморожених активів РФ 

Україна в січні-червні 2024 року збільшила ввезення цинку та олова

Вирівнювання тарифів на розподіл буде критичною помилкою для української економіки 

У Німеччині стає вигідніше спалювати вугілля, оскільки вартість викидів вуглецю знижується

ПАР закликає використовувати зелену енергію, щоб уникнути податку на викиди вуглецю

Промислове виробництво в ЄС у травні скоротилось на 0,8% 

Нардепи розробляють для бізнесу законопроєкт економічної мобілізації

Thyssenkrupp планує скоротити викиди вуглецю до 3,5 млн тонн на рік

Міноборони анонсувало запуск послуги єБронювання

Бельгія виділяє Україні 150 млн євро: частина з цих коштів піде на відновлення енергетичної інфраструктури

Польська JSW у ІІ кварталі скоротила видобуток коксівного вугілля на 14,4%

Ціни на нафту знижуються на тлі уповільнення попиту в Китаї

Міністр Галущенко та члени НКРЕКП підставляють президента Зеленського із тарифами на електрику – думка

З ремонту вийшов блок АЕС, сподіваємось на зайві години світла в мережі

Вирівнювання тарифів на розподіл буде критичною помилкою для української економіки – екс-міністр

В Україні побудують завод з виробництва патронів та гвинтівок

ВСІ НОВИНИ ⇢