Є вакансії!

Точка зору

Кризова паніка впливає на ринок працевлаштування. Попри численні звільнення, в роботодавців, однак, зростає попит на тих, хто вміє працювати, перевчатися й заощаджувати.

Клієнт-менеджер сайту Rabota.ua Людмила Усиченко оцінює становище на ринку праці, як не дивно, без песимізму – хоча, звичайно, дивиться зі своєї інтернет-дзвіниці. Тобто аналізує стан справ за кількістю вакансій і резюме: ані тих, ані інших на сайті працевлаштування не меншає. Звісно, там немає тисяч вакансій для металургів чи шахтарів – та люди цих професій і раніше не надто зверталися до послуг сайту працевлаштування.

«Навіть банківські установи свої вакансії не забирають, – зауважує Ольга. – Не знаю, може вони просто збільшують конкурс на кожне місце». А може, гігантське запозичення МВФ таки заспокоїло грошовий сектор, з'явилися надії на його зростання, а відтак – призупинилася хвиля звільнень? Це ми побачимо незабаром.

Зрозуміло наразі те, що вижити хочуть не тільки люди, а й компанії. Для того, щоб втриматися на плаву, потрібні фахівці. Попри звільнення, у роботодавців зростає попит на тих, хто вміє вчитися й переучуватися, застосовувати енергоощадні технології.

«Ернст енд Янг»(Ernst & Young) – глобальний лідер, велика всесвітня аудиторська й консалтингова компанія, підрозділи якої є й в Україні. Менеджер Академії бізнесу «Ернст енд Янг» Наталія Копиленко: «Традиційну нашу програму прискореної підготовки бізнес-персоналу «Міні-МВА» ми переорієнтували, й в останні півтора місяця пропонуємо вже інтенсивні курси «Антикризовий МВА». Це програма для сформованих топ-менеджерів, яким за п'ять днів ми відкриваємо навички антикризового менеджменту, щоб вони зустрічали будь-яку проблему всеозброєними. Я не згодна з тими, хто голосить: «Шеф, криза – все пропало!» Ми проаналізували всі великі кризи у світовій практиці за останні 100 років і прийоми для протидії. Нічого нового під Місяцем не відбувається. Нинішня криза схожа на ту, котра вирувала наприкінці 1980 років, а найбільш близька вона до американської «Великої депресії» середини 1930-их». Наталія Копиленко каже, на курси Академії бізнесу зараз групи набирають практично в тій же кількості, як і півроку тому. Хоча є випадки, коли підприємства, що збиралися відправити своїх співробітників на навчання до тренерів і коучів з «Ернст енд Янг», відмовляються від цього наміру на якийсь час. Однак Академія бізнесу «Ернст енд Янг» побачила можливість розширити сферу своїх послуг. Якщо до кризи її підрозділи працювали лише в Донецьку й Києві, то тепер тренери антикризового менеджменту збираються виходити в Харків і Дніпропетровськ – регіони великої металургії й машинобудування, які найбільше потерпають від економічної рецесії.

Тобто «яйцеголові» були й ще будуть потрібні. Звичайні управлінці стають кризовими менеджерами. А якщо їх бракує – шефи дають завдання рекрутменту знайти тих, хто втримає компанію на плаву під час внутрішніх і зовнішніх криз. «Бюджети, спрямовані на розвиток персоналу, не скорочують – але ми відчули, що більшість наших клієнтів перебувають у позиції обережного очікування, не приймають різких рішень, – каже Тижню Ілона Шарова, заступник гендиректора компанії «Хадсон» (Hudson). – Зазвичай кажуть: мовляв, почекаємо до кінця року, подивимося, наскільки затяжною виявиться економічна турбуленція. Програми розвитку персоналу, які ми запустили, діють і далі. Нові програми теж не скасовують, хоча активний інтерес клієнтів до них знизився».

Hudson займається консалтингом з оцінки й підбору персоналу, вважається високотехнологічною компанією, її акції котируються на американській біржі NASDAQ. Ці «мисливці за головами» в Україні з 1996 року, тож добре знають, чого варті українські таланти.

«Що стосується програм підбору персоналу – тут ситуація трохи інша, – каже пані Шарова. – Компанії, які шукали співробітників нижчої й середньої ланки, ставлять ці позиції «на холод» (тобто заморожують – Ред). Якщо ж із нашою допомогою хотіли знайти ключових фахівців – то нас почали навіть квапити. Наприклад, за мовникові потрібен проектний менеджер для енергетичної галузі, що розбирався б у високотехнологічному устаткуванні, рідкісному для українського ринку. Тобто висококласний фахівець дуже вузького профілю. Якщо раніше на такий складний пошук нам давали, скажімо, вісім тижнів, то тепер вимагають – знайдіть за місяць. Змінюється, так би мовити, природа замовлень. Від нас вимагають працювати швидше й ефективніше».

Десь скорочують місця, десь шукають цінних фахівців. А хтось звик визначати обсяги робіт сам, як інженер Ігор Яворський |див. «Електрифікувати монастир»| І тепер головне обмеження для нього – посильна кількість замовлень. Малий бізнес, особливо так званий «бізнес заради виживання», реагує по-своєму гнучко, шукаючи можливості пристосуватися до нових умов. Інколи кмітливішими за нас виявляються приїжджі, тим більше ті, хто прибув із незаможних країн, наприклад із Чечні, як Андрій Морозов. |див. «Криза як серфінг»|

Вправний моряк іде галсами проти вітру – так і вони: кризу розуміють як стимул для подальшого пошуку. Люди вперто не хочуть зменшувати звичні витрати, тому переучуються, міняють напрямок діяльності. Та й українська економіка має резерви для маневрування: не закриті ще кількасот тисяч вакансій.

Новини

12 Липня 2024

В українських ПСГ накопичено 9,7 млрд куб м газу

Україна втратила майже всю маневрову генерацію – Зеркаль

Продажі сталі в Італії у I півріччі впали на 15%

Будівництво євроколії до Ужгорода так і не розпочалось

В Англії збудують електростанцію, що працює на водні

Уніфікація тарифу на розподіл електроенергії призведе до дискримінації великих промспоживачів

ВВП України у червні зріс на 1,1%

ООН вимагає від РФ терміново повернути Україні ЗАЕС

Відкриття Миколаївських портів допоможе диверсифікувати експортні вантажопотоки

До Конгресу США внесли законопроєкт про викиди вуглецю за прикладом європейського CBAM

Китай прискорює перехід на зелену сталь

Сьогодні через рекордну спеку енергетики збільшать тривалість відключень

Частка збиткових вугільних підприємств у Росії перевищила 52%

Державний титановий комбінат відновив видобування руди

Світовий попит на морські контейнерні перевезення у травні досяг історичного максимуму

Мін’юст подав позов до ВАКС про застосування санкцій до російського олігарха Усманова

ВСІ НОВИНИ ⇢